Tot 50% korting Ontspoorde trein Voorburg legt dienst plat tot maandag 7 Bosbranden in Australië zijn beproeving voor de bevolking De verwoesting in Australië is enorm in de gebieden die door de bosbranden zijn getroffen. Het vuur vernietigt dorpen en veel natuur. „Mijn dochter riep nog: snel, pak de hond!'' f M edereen zegt steeds dat ik I zo sterk ben, maar ik wil I helemaal niet sterk meer I zijn. Ik sta op het punt I heel hard te gaan huilen.'' Victoria Herrera is door de bos brand alles kwijt. Aangewakkerd door de wind raasde de bosbrand over haar erf in het dorpje Winge carribee Shire, ongeveer 150 kilo meter ten zuidwesten van Sydney. Zelf kon ze tijdig wegkomen. ,,Toen het vuur kwam, heeft mijn dochter geprobeerd mijn huis te redden. Haar laatste be richtje aan mij was dat ze door de rook nauwelijks meer kon zien. Ik dacht dat ik haar kwijt was. Maar ze leeft nog. Zelfs mijn honden en kippen leven nog. Hoeveel won deren kan een mens verwachten?'' Herrera is als lid van de vrijwil lige brandweer nu vooral in de weer om anderen in het dorp te helpen. Meer mensen zijn hun huis of boerderij aan de vlammen verloren en nog altijd dreigt nieuw brandgevaar. Wat een bosbrand kan aanrich ten, is overal te zien in het zwart geblakerde dorp. De vlammen ko men razendsnel op en veranderen plotseling van richting, wat het vuur onvoorspelbaar maakt. Som mige huizen zijn nog in perfecte staat, terwijl aan de andere kant van de schutting slechts een hoop verwrongen staal ligt. Elektriciteitsmasten zijn omge- vallen, paarden staan in zwarte weiden voor zich uit te staren. Me talen schuurtjes zijn gesmolten, in de lucht hangt de geur van rook en gesmolten plastic. Door de as is het stoffig en elk geluid klinkt ge dempt. In de verbrande bomen zingt geen vogel. Ik dacht dat ik mijn dochter kwijt was. Maar ze leeft nog, mijn honden ook Een dorpsbewoner, Michelle, staat met haar peuterzoontje bij de schuur die dienstdoet als uitvals basis van de vrijwillige brandweer. Zij is pas net een paar dagen terug in het dorp, nadat ze halsoverkop moest vluchten. ,,Mijn kinderen kennen het gevaar van het vuur. Toen de vlammen kwamen, zaten ze direct in de auto. Mijn dochter van 7 riep nog: snel, pak de hond!'' Australië zucht onder een cata strofaal bosbrandseizoen waaraan geen einde lijkt te komen. Reeds zeventien mensen zijn omgeko men en 28 anderen worden ver mist. Ruim 1400 gebouwen zijn verbrand en biologen schatten dat bijna een half miljard dieren door het vuur zijn omgekomen. De rook van de bosbranden ver oorzaakt een extreem slechte luchtkwaliteit in Canberra, Mel bourne en Sydney en houdt tot in Nieuw-Zeeland de zonnestralen tegen. Een gebied groter dan Ne derland is verwoest. Premier Scott Morrison, die onder grote druk staat, krijgt de crisis in het land niet onder controle. Dat een col lectief van specialisten op het ge bied van rampenbestrijding de overheid oproept om de uitstoot te verminderen, levert tot nu toe niets op. Premier Morrison wei gert zijn klimaatbeleid aan te pas sen. Eerst moeten de branden worden bestreden, zegt hij. In vijf van de zes Australische sta- ten woeden bosbranden, vooral in New South Wales, waarin ook Sydney ligt, zijn de omstandighe den slechter dan ooit. De noodtoe stand is uitgeroepen. Middenin de Australische zomervakantie moe ten tienduizenden vakantiegan gers halsoverkop de bosrijke kust plaatsen verlaten. Achterblijvers Het betekent een gehaaste evacua tie van een gebied ter grootte van de helft van België. De Neder landse Lidewij Frantzen deed gis teren 24 uur over een ritje dat nor maal drie uur duurt. ,,We vierden oud en nieuw in de bush en in alle gebieden om ons heen brandde het. De elektriciteit en het tele foonnetwerk vielen uit. Net toen we wilden vertrekken, sloot de po litie de snelweg. De supermarkt was al leeggekocht, maar alle ach terblijvers hielpen elkaar.'' Niet iedereen kan vluchten voor het vuur. Mallacoota, een dorp 500 kilometer ten oosten van Mel bourne, is van de buitenwereld afgesloten. Al sinds oudejaarsdag zitten vierduizend mensen vast op het strand, omringd door bosbran den. Sinds gisteren halen lan dingsvaartuigen van de marine kleine groepjes mensen van het strand. Zieken en ouderen eerst. De Australische Brendan blijft in Mallacoota achter in de hoop dat hij het huis van zijn zus kan redden van de vlammen. ,,Ik ben omringd door emmers en tuin slangen'', vertelt hij telefonisch. ,,De hele familie is hier. Mijn ou ders maken nu ontbijt voor de kin deren, zodat die zo weinig moge lijk meekrijgen van wat er aan de hand is. We proberen iedereen bij zinnen te houden, maar we heb ben al dagen weinig slaap gehad en de weersomstandigheden zul len dit weekend verslechteren. We hebben nog voor zeven dagen eten. Als dit voorbij is, verwacht ik dat iedereen instort.'' Voor een voordelig wonen slapen interieur* meer dan 50 topmerken VOORBURG Het treinverkeer tussen Den Haag Centraal, Utrecht Centraal en Amers foort Centraal zal nog een paar dagen langer stilliggen door het ontsporen van een trein bij Voorburg. Volgens vervoerder NS gaat dit zeker tot maandag morgen 05.30 uur duren. De trein ontspoorde woensdag. Inmiddels blijkt dat het her stellen van de schade langer duurt dan verwacht. Aanvan kelijk werd er gedacht dat de problemen gisterochtend zou den zijn opgelost. ,,Na het weg halen van de trein konden we pas goed zien wat de ontsporing heeft aange richt'', zegt een woordvoerder van ProRail. Reizigers wordt geadviseerd de tram te nemen tussen Zoe- termeer, Den Haag Ypenburg, Voorburg en Den Haag Cen traal. Treinreizigers tussen Den Haag Centraal en Utrecht Cen traal of Amersfoort Centraal moeten omreizen via Schiphol Airport. ,,De extra reistijd kan oplopen tot 45 minuten'', meldt NS. Reizigers tussen Den Haag en Gouda moeten omrijden via Rotterdam. zaterdag 4 januari 2020 GO 'Als dit voorbij is, stort iedereen in' Maarten van Dun Wingecarribee Shire —Victoria Herrera, brandweervrouw Kijk op de site bij /video Australische marine evacu eert kustplaats Mallacoota Sale *Vraag naar de voorwaarden. Ook op zondag geopend van 12:00-18:00 15.000 m2 design topmerken Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen Slapen, Woonstoffering en Siematic Keukenstudio +31 (0)115-562010, pot.nl op de 1e verdieping Gebied waar bosbrand woedt/heeft gewoed. NEW SOUTH WALES Winge carribee Shire Sydney EVACUATIE GEBIED Mallacoota VICTORIA Melbourne M De marine helpt bij de evacua tie van de bevolking van Malla coota. De plaats is ingesloten door de bosbranden. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7