Charlotte Simons: journalist, Afrikanist en feminist Volgens haar Wikipedia-pagina is ze journalist, Afrikanist en feminist. Maar Charlotte Simons uit Renesse staat vooral bekend om haar scherpe tweets en ontzaglijk lange glitternagels. In een mooie vrijstaande woning achter de duinen van Renesse stort een Quoo- ker water in een theemok. De regen tikt zachtjes tegen de ramen, de kerstboom twinkelt, de zwaargeschapen chihuahua Truffel nestelt zich in zijn dekentje. In de tuin hupst een konijntje. En toch. ,,Ik ben echt doodongelukkig als ik dit zie. Die kale bomen, die regen. Dat donkere. In de zomer gaat het wel, maar in de winter heb ik echt last van een zware dip. Elk jaar weer. Dit land, ik vind het gewoon niet fijn. Het weer, maar ook het individualistische. Iedereen die zo is gericht op zijn carrière. Presteren, preste ren, presteren. Dat gedoe van leven om te wer ken. In Afrika is dat anders. Begrijp me niet verkeerd, veel van de Afrikanen die ik tot mijn vrienden reken zijn de meest hardwerkende mensen die ik ken. Maar er is meer. Toen we klein waren, namen mijn ouders ons vaak mee op reis. Mijn ouders hebben ons altijd aange spoord om verder te kijken dan Nederland. Al leen is dat een beetje uit de hand gelopen." Charlotte Simons (27) heeft de afgelopen ja ren, vanwege haar studie Afrikaanse Talen en Culturen, gewoond in Kenia, Uganda en Zuid- Afrika. Haar jongere zusje Myrthe zit in Dallas. En dan is er nog een broer die eigenlijk geen broer is (,,Bernardo komt uit Nieuwerkerk, hij bleef een keer logeren en is nooit meer wegge gaan"), die belandde op de Britse Maagdenei landen. ,,Toen ik zeventien was, kreeg ik verkering met Philou. Hij had een achtergrond in Congo- Brazzaville, Nigeria en Sierra Leone en woonde in Burgh-Haamstede, waar hij was opgevoed door de vrouw die ooit zijn moeder had ge adopteerd. Hij was één van de weinige zwarte mensen op ons eiland. Ik was alternatief en hij was zo'n guy die altijd achterin de bus verve lend zat te doen. Afijn, uiteindelijk kregen we verkering en ik stelde hem vaak vragen over zijn afkomst. Maar hij had geen antwoorden. Ik was heel serieus met hem, we zijn uiteindelijk ook negen jaar samen geweest, en ik dacht: als we later misschien aan kinderen beginnen, wil ik toch meer weten over zijn achtergrond. Dus ben ik zelf maar gaan lezen over de landen waar zijn ouders vandaan kwamen. Ik raakte geïntrigeerd door de omvang van het conti nent, de diversiteit aan culturen, mensen en ta len, de invloed van de oude koloniale mach ten „Inderdaad. Philou niet, trouwens. Hij had eer der een soort schaamte. Dat kwam omdat hij hier op het eiland veel te maken heeft gehad met racisme. Dus hij voelde die behoefte niet zozeer. Maar ik ging toch, en uiteindelijk ging hij mee. Via een Nederlandse organisatie ben ik in de zomer van 2011 een maand naar Malawi gegaan om vrijwilligerswerk te doen bij een lo kale organisatie die hiv/aids bestreed in de om ringende gemeenschap." ,,Malawi was een fijne eerste kennismaking, maar over het vrijwilligerswerk was ik na een week al compleet gedesillusioneerd. Je betaalt gewoon duizenden euro's om veren in je eigen reet te steken. Op dat moment was die hele vrijwilligersindustrie nog niet eens op gang ge komen en was er nog nauwelijks kritiek. Later, toen ik inmiddels Afrikaanse Talen en Cultu ren studeerde in Leiden, ben ik naar Uganda gegaan. Daar ging ik als vrijwilliger werken in een kindertehuis. Eenmaal daar brak de hel los. Ik zag allemaal dingen die niet klopten. Geld dat binnenstroomde maar nergens werd gedo cumenteerd, een meisje met hiv wier gezond heid zo zwaar werd verwaarloosd dat ze uitein delijk overleed, seksueel misbruik onder kin deren, de Belgische eigenaren die daar niets te gen deden en in dikke auto's terugreden naar hun dikke huis. Ik begon te lezen en kwam er achter dat wereldwijd tachtig procent van de weeskinderen helemaal geen wees is. Dat kin deren worden geronseld, dat soms baby's wor den gestolen uit ziekenhuizen omdat weeshui zen nu eenmaal veel geld opleveren. Omdat de stroom vrijwilligers zo groot is, dat er een te kort is ontstaan aan kinderen." ,,Ik dacht, heel naïef, oprecht dat ik iets zou doen om de wereld een beetje beter te maken. Dat ik nuttig zou zijn. Toen ik ontdekte dat dit niet zo was, heb ik dit direct uitgesproken. Wie denk je wel dat je bent, zeiden ze. We hebben zo veel kinderen gered, we doen dit werk voor God. Maar ik wist inmiddels beter. Het is niet per se slecht om vanuit een christelijke over tuiging iets goeds te doen in de wereld, maar ik ben wel tegen weeshuizen. Daar wil ik iets te gen doen, ook al weet ik dat ik dan een hoop gezeik over me heen ga krijgen." Het kan Charlotte niks schelen. Ze is gewend taboes te doorbreken. Als journalist voor VICE, LINDA.meiden, OneWorld en Grazia schreef ze tot in detail over haar eetstoornis, Body Dys- morphic Disorder en haar verkrachting. ,,Ik heb altijd veel geschreven. Ik heb eens een stukje over het racisme waar Philou mee te maken kreeg ingestuurd naar een of andere dodgy website en dat ging extreem viral. Jaren later deed ik een minor journalistiek en liep ik stage bij VICE, waar werd gestimuleerd om te schrijven over je eigen ervaringen. Mijn eerste artikel maakte ik over de competitiedrang die vaak heerst onder eetstoornispatiënten. Ik kreeg veel reacties en besefte: blijkbaar kan ik die teringellende op een goede manier inzet ten." ,,Als kind ben ik drie jaar lang, van mijn vierde tot mijn zevende, seksueel misbruikt door ie mand van buiten de familie. Een jongen die nauwelijks ouder was dan ik. Ik wist wel dat er iets niet klopte, maar ik praatte er niet over. Ik begon mijn walging te internaliseren. De woede die ik in me had, reageerde ik op mezelf af. Ik werd steeds perfectionistischer. Toen ik van de basisschool naar het Goese Lyceum ging, en plots meer moeite moest doen voor goede resultaten, donderde het weinige zelf vertrouwen dat ik nog had volledig in elkaar. Op mijn elfde vertoonde ik de eerste sympto men van een eetstoornis, op mijn twaalfde was ik klinisch depressief." ,,Mijn ouders merkten al vroeg dat er iets mis was met mij, maar tegelijkertijd was ik heel goed in doen alsof er niets aan de hand was. Als eetstoornispatiënt leer je goed liegen. En ik had met name boulimia, wat je niet zo goed ziet als 'In Uganda word ik geremd in mijn perfectionisme' WENDY WAGENMAKERS Hoe kom jij in Afrika? en toen wilde je er naartoe. Hoe was Afrika in het echt? Terwijl je er dus zelf ook aan meedeed. Wat voor ellende heb je dan meegemaakt? Je vader is huisarts in Renesse. Had die door wat er allemaal gebeurde met zijn dochter?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54