II Kerst gemist? De kopten vieren het maandag 8 ZEELAND STADHUISMUSEUM FRANCOIS RIJCKHALS In het stadhuismuseum Zierikzee is de tweede in een reeks tentoonstellingen met werk van Zeeuwse schilders uit de 17e eeuw te zien. Monnikenwerk Francois Rijckhals (1609 1647) is de eerste aan wie een solotentoonstelling is gewijd. Zijn protes tantse familie was na de val van Antwerpen in 1585 gevlucht naar Middelburg. Het museum toont 18 schilderijen en 2 tekenin gen. Het meeste werk is vrij klein van formaat, denk aan 40 bij 50 cm. Het pronkstuk is Jacob hoedt de kudde van Laban uit de collectie van het Zeeuws Museum. Dit werk meet 125 bij 211 cm. Rijckhals is een prima exponent van de 17e-eeuwse schilderkunst, die gekenmerkt werd door specia lismen. Schilderen was een am bacht, je richtte je op de vraag en zocht daarbij naar een eigen positie. Gelet op het grote aantal boerenin- terieurs was de agrarische sector Rijckhals' doelgroep. Rijckhals be diende zijn publiek met werk dat een groot genoegen en een dito vaardigheid etaleert in het weerge ven van groenten, vaatwerk en ge reedschap. Traditioneel van donker naar licht opgebouwd, met minder lagen dan sommige tijdgenoten, wat de snelheid van de productie ten goede kwam. Met symbolische bril In de tentoonstelling is goed te zien dat Rijckhals zich van een brave te kenaar, met keurig ingevulde vor men, ontwikkelde tot een schilder die kon spelen met textuur en licht en donker. In de boereninterieurs staan groenten, dieren en voorwer pen centraal. Waar figuren voorko men zijn die vaak relatief klein. In het uit de collectie van het Maurits- huis afkomstige Boereninterieur met slapende jongen hangt de slaper te gen enorme kolen aan. Ongetwij feld zal Rijckhals er in de van alle gorieën doortrokken 17e-eeuw een betekenis mee hebben willen uit drukken. De klassiek kunsthisto risch georiënteerde catalogus van Fred G. Meijer meldt er helaas niets over. Maar het is de moeite waard met een symbolische bril de voor stellingen te bekijken. Dan ontdek je bijvoorbeeld dat in het Boerenin terieur met meid en pluimvee de hoofdpersoon gebogen staat over een enorme kruik met een nauwe, uitstekende tuit. Ernaast ligt een ander exemplaar met een grote De schilderijen hangen nu met teveel in een te kleine zaal opening. De vrouw in kwestie wis selt een blik met een haan die haar in het oog houdt. Hier is duidelijk sprake van een erotisch geladen zinnebeeld. Ook het schilderij Jacob hoedt de kudde van Laban behoeft enige uitleg. Jacob, stamvader van de Israëlieten, was enige tijd als herder in dienst van Laban. Je ziet hem in de weer met stokken waarin hij een patroon heeft gesne den. Dat verwijst naar zijn succes volle fokresultaten, die een zeer ge mêleerde kudde opleverde. Daar onder waren ook kamelen. Rijck- hals' beeldarchief was blijkbaar niet voorzien van adequaat materiaal, want hij schilderde ze als harige olifanten zonder slurf. Met het tonen van Rijckhals en de plannen voor andere 17e-eeuwse exposities geeft het Stadhuismu seum blijk van stevige ambities. Daarvoor is - letterlijk en figuurlijk - meer ruimte nodig. De schilde rijen hangen nu met teveel in een te kleine zaal waardoor je zeker de bovenste rij niet goed kunt zien. En aan educatie zou ook meer aan dacht kunnen worden besteed. Het initiatief verdient mede daarom ruimhartige steun, ook van de Pro vincie Zeeland. Wat is dat vreselijk handig en ontzettend ingebur gerd. Het fenomeen dat je kunt kijken wat je wilt op het mo ment dat je wilt. Maar niet alles in het leven laat zich herhalen. Beste wensen die niet tijdig zijn ver stuurd, komen niet meer op tijd. Alles wat je je voor 2019 had voor genomen en niet hebt gedaan, gaat je in 2019 niet meer lukken. Wie met kerst bijvoorbeeld een kerk van binnen had willen zien die kan op 6 januari 2020 om 20.00 uur een kerstavondmis bij wonen in de koptisch orthodoxe kerk in Kapelle. ,,Dat koptische christenen kerst op andere data vieren dan in Nederland gebruike lijk is, heeft te maken met de juli- aanse kalender die wordt gehan teerd. Daardoor vallen christelijke feestdagen wel vaker samen met Joodse feestdagen. Op hoog niveau - dat van pausen - wordt wel ge sproken over het gelijktrekken van christelijke hoogtijdagen zoals kerst en Pasen." Aan het woord is Boshra Malak, secretaris van de pa rochie in Kapelle. ,,De Koptisch Or thodoxe Kerk is een kerk van ritue len. Hoe en wat mensen geloven, dat is iets tussen hen en God. Daar bemoeit de kerk zich niet zo mee." In Kapelle wordt twee keer per maand de mis opgedragen (de eer ste en derde zondag van de maand). De mis wordt bezocht door christe nen die wortels hebben in vooral Egypte, maar ook in Syrië, Eritrea of Irak. ,,Omdat de herkomst van mensen divers is, wordt in iedere mis zowel Nederlands, Koptisch als Arabisch gesproken en gezongen. De liturgie, die via de beamer voor iedereen zichtbaar is, wordt steeds in drie talen geprojecteerd. De jon geren die hier geboren en getogen zijn en een bijdrage aan de dienst leveren, doen dat vaak in het Ne derlands." Op de site staat dat de mis om tien uur begint, in de praktijk is dat een half uur eerder. Maar het is geen bezwaar wanneer mensen la ter binnenkomen, de wierookgeur is dan hooguit intenser. Het interi eur van de kerk is aangepast voor de koptisch orthodoxe mis. Op iconen zijn Christus, Maria en de apostelen afgebeeld. Het houtsnijwerk is op maat van de voormalige gereformeerde kerk uitgevoerd. Ernaar kijkend tijdens de mis, besluit ik dat de kerk erop vooruit is gegaan. Er is wat te zien en te beleven in deze rijke (beeld)cultuur. Kinderen mogen van jongs af aan meedoen. Sommige misdienaartjes worden door hun mama in een toog gehesen. Op aanwijzing van oudere jongens lopen zij rond een altaar en steken met duidelijk ple zier op het juiste moment een kruis en bijbel omhoog. De rituelen die worden uitgevoerd, heb ik niet be grepen, maar mannen van alle leef tijden nemen er zonder zichtbare moeite aan deel. Het is ze met de paplepel ingegoten. Het bijwonen van een mis is in teressant, maar wie echt wat wil weten van de orthodoxe kerk, haar oorsprong en de geloofsbeleving is welkom in de kerk aan de Bieze- lingsestraat op 11 januari 2020 vanaf 13.00 uur. Ook zijne eminentie de koptische bisschop van Nederland, Anba Arseny, zal aanwezig zijn bij een lezing van dr. Michael Bakker. Bakker is directeur van het Amster dams Centrum voor Orthodoxe Theologie aan de Vrije Universiteit, priester in een Russisch-orthodoxe kerk én getrouwd. En zeg nu zelf, alleen dat vraagt al om uitleg, toch? zaterdag 4 januari 2020 Nico Out Zierikzee T/m 29 maart. Franchoys Ryck- hals. Stadhuismuseum, Zierikzee. Di t/m za 11.00- 17.00 uur, zo 13.00-17.00 uur. Uitsnede van Jacob hoedt de kudde van Laban en Boeren interieur met slapende jongen van Francis Rijckhals. fotos nico out José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36