DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 1^ SERIE MIDDENKLASSE Amber Spradlin (38) is lerares Engels in Choctaw, Oklahoma, moeder van twee en getrouwd met een collega-leraar. Ze konden het hoofd de afgelopen jaren maar net boven water houden. De kosten van medicijnen konden we niet betalen Het geluid van de straat zegt soms meer dan honderd statistieken. Afgelopen jaar domineerde de stakende menigte van docenten en zorgverleners het debat (de boeren even buiten be schouwing gelaten). Hun pleidooi ging niet alleen over geld. Sterker nog, wie goed luisterde, hoorde vooral het probleem van de werk druk door personeelstekort. De statistieken van het CBS lijken op het eerste oog een omslag aan te kondigen. Het aantal werklozen loopt op, en de groei van het aantal werkenden zwakt af als een berg beklimmer die de top bereikt. Wat betekent dit voor 2020? Is het einde van de krapte in zicht en zien we de eerste ontslagen? Of bereiken we de bodem van de arbeidsmarkt en hoe lossen we dat op? Ik vermoed dat vooral het laatste het geval is. Als het klopt, dan kun nen we daar nog even van profite ren, maar uiteindelijk lopen we vast. Profiteren van toenemende werkloosheid? Klinkt vreemd, maar als er niet meer mensen wor den ontslagen en mensen juist op het idee komen (meer) werk te gaan zoeken, dan neemt de werk loosheid ook toe. En dat zien we nu gebeuren. Het onbenut arbeidspo tentieel wordt aangesproken, zeg gen economen dan. Deels zijn het mensen die zich lang niet hebben gemeld op de arbeidsmarkt, omdat ze dachten kansloos te zijn. Denk aan mensen met een uitkeringen of ouders die terug willen keren op de arbeidsmarkt, nu de kinderen gro ter zijn. Maar ook deeltijdwerkers die meer uren willen maken. Dit zijn dus mensen die weer mee willen doen. En omdat het helemaal niet eenvoudig is om jezelf te 'verko pen' op een sollicitatiegesprek, als je er lang uit bent geweest, sta je wat langer dan de eerste de beste vers af gestudeerde in de statistiek vermeld als 'zoekt werk' oftewel 'werkloos'. Het mooie is dat deze groep te- rugkeerders inderdaad kansrijk is nu de personeelstekorten nijpend zijn. Het is vooral de oudere, de la geropgeleide en de langdurig uitke ringsgerechtigde die de uitkering achter zich laat. Dat is winst voor die mensen zelf, maar het is ook winst voor de economie als geheel. Het onbenut arbeids potentieel wordt aangesproken, zeggen economen dan Als meer mensen uit een uitke ring aan het werk komen, dan neemt niet alleen hun productie toe. Ook de (al) werkenden produ ceren dan meer, omdat minder uit keringen lagere belastingen beteke nen. Van ieder uur extra werken, houden mensen dus meer geld in eigen zak. Het goede nieuws is ook dat als het inderdaad waar is dat de krapte nog even aanhoudt, dat ook de loongroei nog even door kan. De cao's van december lieten al 3,1 procent loonstijging zien. Het nadeel is dat als dit zo door gaat de krapte zelf een rem kan worden voor groei. Als alle loon ruimte is uitgeput, vrouwen niet meer uren willen draaien, robots niet zo snel de plek van mensen in onze diensteneconomie kunnen overnemen en we niet open staan voor arbeidsmigranten, dan ben ik bang dan we op den duur droogko- ken en stilvallen in ons veilige om muurde Nederland. Maar ach, denk ik soms en steeds meer economen met mij, wat is er dan zo erg aan grenzen aan groei? Een mooie vraag voor een mooi nieuw jaar. SBM Offshore Shell Arcelor Mittal Air France- KLM Help, de middenklasse verzuipt! Het zou een toe passelijke titel van een nieuwe film kunnen zijn. De middenklasse, eens de ruggen graat van de wes terse samenle ving, staat onder druk. Het werk van keu rige burgers met een vaste (kantoor)baan wordt in hoog tempo overgeno men door compu ters. Ook flexibili sering maakt het middeninko men onzeker. Vandaag deel 3: de Amerikaanse middenklasse. e weet nog goed hoe het voelde toen de jongste net geboren was en haar zoons allebei naar de kinder opvang gingen. 'Wan hopig' was het soms, beschrijft Amber Spradlin. Alleen al de zorgverzekering voor de twee kleintjes kostte 1000 dollar per maand. Dan had ze de opvang nog niet betaald, en moest ook de afbetaling van haar studielening nog de deur uit. ,,Alles bij elkaar nam ik minder dan 1000 dollar per maand mee naar huis'', zegt Spradlin. Ze is een ster in koopjes jagen geworden, de vakanties stelden de afgelopen tijd niet veel voor. ,,En als er iets met onze gezondheid was, gingen we niet naar de dokter. Terwijl we wel verzekerd zijn. De eigen bijdragen, de kosten van medicijnen, konden we niet betalen.'' De Amerikaanse middenklasse heeft het zwaar. Het inkomen van een mid denklassegezin lag in 2016 op ongeveer hetzelfde niveau als in 2000. Voor ge zinnen met lagere inkomens daalde het zelfs, alleen families met hoge inkomens gingen er in die jaren op vooruit. De kloof tussen huishoudens met topinkomens en de rest van de Amerikanen was dan ook groter dan ooit, volgens onderzoekscentrum Pew. De Amerikaanse droom beloofde jonge ren lang dat ze het beter zouden krijgen dan hun ouders - nu gaat dat voor de helft van de jonge Amerikanen niet meer op, volgens onderzoekers van het Equality of Opportunity Project. Leraren als Amber Spradlin horen tot de groep goed opgeleide burgers die grote moeite hebben een stabiel middenklassebestaan te leiden. De @sandraphlippen Iets minder groei. Maar is dat zo erg? m Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 4 januari 2020 GO De maritiem dienstverlener behoorde tot de kopgroep in de MidKap. <15% Het olie- en gasconcern profiteerde van de hogere olieprijzen. Het staalconcern was hekkenslui ter in de AEX. De luchtvaart maatschappij kampte met hogere brand stofprijzen. a> E o 'Thuis een computer, dat zou echt geweldig zijn' Karlijn van Houwelingen -Amber Spradlin, leraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14