De langste adem moet een liefdevol en tegelijk ook schrijnend document worden Poot in poot naar het bos RECENSIE met een droge huid'. Met fraai geformu leerde metaforen zal het in Onder de rook van Heineken dus wel goed zitten. Het boek ligt in februari in de winkels. In die maand verschijnt ook voor het eerst een verhalenbundel van Esther Verhoef, Labyrint. De uitgeverij belooft 'spanning van het hoogste niveau' en dat is bij korte verhalen toch net iets lastiger dan bij een thriller van twee honderd pagina's. Spannend dus om te zien of zij de belofte waarmaakt. Hoe dan ook heeft Verhoef genoeg liefheb bers om ervoor te zorgen dat Labyrint in no time de top 10 van de CPNB-bestseller- lijst bereikt. Voor een echt hoge notering moet Ver hoef de strijd aangaan met Zon, deel zes van Lucinda Rileys De zeven zussen-serie, want ook dat verschijnt in februari. Van een andere orde is de derde roman van Laurent Binet. De Fransman maakte in 2011 naam met het briljante (en voor de tv verfilmde) HhhH (Himmlers hersens heten Heydrich). In 2016 verscheen De zevende functie van taal en in februari komt Bescha vingen uit. Hierin schetst Binet een alterna tieve wereldgeschiedenis. De auteur legt de lat graag hoog: het verhaal beslaat een heel millennium en speelt zich af op meerdere continenten. Columbus ontdekt hierin Amerika met en het zijn de Inca's die Europa binnenvallen. Binet speelt met de geschiedenis en zet de lezer aan het denken over hoe het met de wereld is gesteld. Ook Hilary Mantel pakt de zaken graag groots aan als het om geschiedenis gaat, bijvoorbeeld in haar Cromwell-trilogie. Daarvan verschijnt in april het derde deel, De spiegel het licht. Met de wetenschap dat de eerste twee delen werden bekroond met de Man Booker Prize (en deel één door The Guardian werd uitgeroepen tot 'nr 1 van de 100 beste boeken van de eeuw'), wordt ook dat komend voorjaar een gebeurtenis. Waar Cromwell haar trilogie afsluit, ver schijnt in mei bij uitgeverij Das Mag het eerste deel van de Kopenhagen-trilogie, Kindertijd, van Tove Ditlevsen. Op zich niet opzienbarend, ware het niet dat deze klas sieker wordt gebracht door de uitgeverij die het vooral zoekt in auteurs die 'hip hap pening' zijn. Dat kan van Ditlevsen niet worden gezegd: Kindertijd verscheen in 1967, de auteur overleed in 1976. Maar er is alle vertrouwen dat het een succes wordt. 'D e beste D eense schrijver waar j e nog nooit van hebt gehoord', schreef het En gelse opinieblad The Spectator. Ook in Denemarken werd Ditlevsen lange tijd niet op waarde geschat, maar daar komt veran dering in. Inmiddels wordt ze daar gezien als een literaire ster met een heel eigen stem, haar boek verkoopt beter dan ooit en over haar leven is inmiddels een toneelstuk gemaakt. Tot slot een boek van Arielle Veerman, de ex-vrouw van Joost Zwagerman, die bijna twintig jaar met hem getrouwd is geweest en drie kinderen met hem kreeg. Diens zelfverkozen dood in september 2015 bete kende voor Veerman dat er een onverwacht eind kwam aan een jarenlang huwelijks conflict. De langste adem moet een liefdevol en tegelijk ook schrijnend document worden over geluk dat uitmondt in een onherstelbare verwijdering. Nieuwsgierig? Nog even geduld: het boek verschijnt in de laatste week van februari. Kleine Vos schrikt zich in Hallo- o-o daarboven! (Samsara, €13,90) een hoedje als hij de opdracht ziet die op het schoolbord staat: Laat je verzameling zien. Zijn klasgenoten - schildpad, schaap, eend, kat en varken - weten meteen wat ze mee nemen. Kaartspellen. Munten. Zijden linten. Kammen. Knik kers. Maar hij? Geen idee. Gelukkig weet vader Vos raad. Ze gaan de volgende dag samen naar het bos. Poot in poot. Spannend. Het wordt donker, het gaat regenen en dan raken grote en kleine vos elkaar ook nog kwijt. Als het licht wordt, ziet kleine vos allerlei mooie bladeren liggen en hij vergeet helemaal dat hij is ver dwaald. Enfiew, daar is vader weer. Op school houdt Vos een spreekbeurt over zijn bladeren. Hij deelt ze met gulle hand uit, tot hij er niet een meer heeft. 'Maar dat vond hij niet erg. Hij wist dat er nog genoeg over wa ren. En waar hij ze kon vinden'. Mooie thema's, en aandoenlijke maar allesbehalve zoetsappige illustraties. 34 Lezen Haiio-o-o daarbover PRENTENBOEK Matthew Farina en Doug Salati, Hallo-o-o daar boven! —Inge van den Blink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 122