II 9 tie, is hij de man die er als een heli kopter boven gaat hangen en zegt: ,,Het is ons opgedragen de crisis te bezweren. Kijk om je heen hoe de westerse democratieën erbij liggen. Dit land heeft een goed werkende democratie en een coalitie. Koester dat!' Sommigen vragen zich af of Rutte zichzelf überhaupt de tijd gunt om echt na te denken over de vraag of het verstandig is dat hij doorgaat. Rutte is tenslotte de man van vaste gewoontes. De man die altijd naar de zelfde vakantiebestemmingen gaat. Die elke maandag hetzelfde loopje heeft naar het coalitieoverleg waar hij in hetzelfde tentje een beker kof fie koopt met wat losgeld. De man die leeft voor zijn werk, kan hij über haupt stoppen? Is die grap over door gaan tot zijn 65ste wel zo schertsend bedoeld? Maar alles raakt een keer uitge werkt. Met argusogen wordt gekeken naar de discussie over de nieuwe be groting voor de Europese Unie die waarschijnlijk vlak voor de komende verkiezingen wordt vastgesteld. Rutte stelt zich hard op en predikt zuinigheid. Een herhaling van het Griekenland-scenario dreigt waarbij Rutte toch moet toegeven dat er meer geld naar Brussel gaat. Bij de VVD houden ze de moed erin. Op een borrel vatte Dijkhoff de situatie van de partij grappend sa men: ,,Een jaar geleden stonden we aan de rand van de afgrond. Inmid dels hebben we een stap vooruit ge zet.'' werd hij omgeven door een groepje potentiële opvolgers. Die vielen de afgelopen jaren een voor een af. Edith Schippers verliet zelf de poli tiek. Jeanine Hennis gedwongen. Zij kreeg onlangs in de Hawija-affaire nog een trap na, wat een terugkeer lastig maakt. Halbe Zijlstra ver dween en Klaas Dijkhoff lijkt nog niet klaar. De manier waarop hij om ging met negatieve publiciteit rond zijn wachtgeld geeft aan dat hij een heel ander type is dan de sobere Rutte. Het is eenzaam om Rutte heen. Procesmanager Daarom houdt iedereen er rekening mee dat hij doorgaat. Er is geen echte opvolger en hij heeft er ook de ener gie voor, al is het de vraag of het ver standig is. Wie al langer met hem werkt, heeft hem zien veranderen. Rutte is meer en meer een proces manager geworden. Dat moet ook wel om een stabiel landsbestuur in de benen te houden in een versplin terd politiek landschap. Waarin een kabinet moet regeren zonder meer derheid in het parlement. Maar hij is er ook door veranderd. Visie was al nooit Ruttes favoriete woord, maar voor kiezers is inmid dels volkomen onduidelijk gewor den waar hij en zijn partij nog voor staan. Met de opgeloste economische crisis en jarenlang compromissen sluiten is het inhoudelijk ineens heel leeg in de VVD. Daarom deed de verlaging van de maximumsnelheid zo'n pijn, dat was een van de laatste verworvenheden die de liberalen nog hadden. Stabiliteit in het landsbestuur, daar zorgt de VVD voor. Dat was ook waarmee hij vorig jaar de Statenver kiezingen inging. Voor het eerst was dat een campagne die volledig was opgehangen aan de persoon Rutte. 'Laten we het land over aan de schreeuwers op de flanken of aan de doeners?', was de verkiezingsslogan. De VVD verloor. Weliswaar minder dan andere middenpartijen als D66 en PvdA, maar Forum voor Demo cratie werd de grootste. Rutte is door zijn rol van negen jaar premier ook meer en meer als procesmanager gaan praten. Hij heeft het in interviews over 'de BV Nederland'. De vraag is of kiezers daar nog op zitten te wachten. De politiek wel, erkennen leiders van andere partijen. Rutte is de man die de boel bij elkaar houdt. Die iets kan wat niemand anders kan in Den Haag. Hij heeft enorme dossierken nis en investeert in persoonlijke ver houdingen. Zijn oude ervaring als personeelsmanager bij Unilever komt hem nog steeds van pas. Als het moeilijk wordt in de coali- Elke premier heeft een houdbaarheids datum. De kunst is tijdig aanvoelen wanneer die nadert 2019: Premierschap 2020: Kandidaat? Ter rechterzijde van de partij is een electoraal gat ontstaan waar Thierry Baudet handig is ingesprongen. Is Rutte de man die de partij bij de volgende Kamerverkiezingen in maart 2021 nog één keer de grootste kan maken? Historicus Rutte kent de voorbeelden van eerdere pre miers die voor eenzelfde dilemma stonden. En hoewel hij zelf zegt dat 'er geen regels zijn in de politiek', zullen die voorbeelden hem niet vrolijk stemmen. Als dit kabinet de rit uitzit, gaat Rutte zijn grote voor beeld Willem Drees voorbij in het rijtje van langstzittende premiers. Ook Drees liet zich in 1956 overha len nog een keer lijsttrekker te wor den en wist zijn PvdA nipt de groot ste te houden. Maar na twee jaar kwam zijn eigen Tweede Kamerfrac tie tegen hem in opstand en viel het vierde kabinet-Drees. De rode pre mier verdween met zijn partij van het politieke toneel. In de kleine twee decennia die volgden, regeerde de PvdA slechts anderhalfjaar. Rutte ging vorig jaar Jan Peter Bal kenende voorbij. Balkenende werd na drie vechtkabinetten nog een keer lijsttrekker, ook omdat het CDA geen alternatief had. Maar de kiezer was zowel Balkenende als het CDA zat. Een verpletterende nederlaag volgde. Beide scenario's wil Rutte voorkomen. Elke premier heeft een houdbaarheidsdatum. De kunst is tijdig aanvoelen wanneer die nadert. Maar de vraag is of Rutte een keuze heeft. Toen hij in de zomer van 2016 besliste dat hij doorging, vrijdag 3 januari 2020 Bij de Statenverkiezingen voerde de VVD voor het eerst campagne met Rutte premierschap als inzet. Laten we dit land over aan de schreeuwers of de doeners, was de slogan. Het werd geen onverdeeld succes. @RLOppenheimer Komend jaar moet Rutte de beslissing nemen of hij nog een keer op wil als premier. Volgens de mensen om hem heen is hij zelf degene die antwoord moet geven op de vraag of hij nog de juiste man voor dit tijdsgewricht is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9