Evacuatie blauwhelmen kwam al lang voor val enclave ter sprake 1994 Affaire Srebrenica 5 *1986 Afl Playboy/VVD Toenmalig Defensieminister Joris Voorhoeve spreekt in de minister raad van 'een klein dal waar 44.000 moslims bijeengedreven zitten' en noemt de situatie 'kwetsbaar'. Tegelijkertijd zijn de Nederlandse militairen in Srebre nica 'zeer gemotiveerd om door te gaan'. Dat blijkt uit de notulen van de ministerraad uit 1994 die giste ren werden vrijgegeven door het Nationaal Archief. Wat de evacua tiescenario's zijn, blijft een myste rie. Wel wordt door Voorhoeven voorgesteld de geschetste scena rio's geheim te houden. Dat laatste deel is later gecorrigeerd naar 'niet in het openbaar te bespreken'. De reden voor de heimelijkheid is dat men familieleden van de blauw helmen in Bosnië 'niet onnodig ongerust' wil maken. Die ongerustheid is er in het ka binet duidelijk wel. Voorhoeve be nadrukt dat 'een eventueel vertrek uit de moslimenclave niet eenvou dig zal zijn'. Wel is hij blij met de De reden voor de geheimhouding: men wil familieleden niet ongerust maken steun van de Verenigde Staten, die zeggen troepen te willen leveren bij een eventuele evacuatie van de Nederlandse blauwhelmen. Maar Voorhoeve 'verwacht niet dat het zover zal komen'. Diverse landen, waaronder Ca nada en België, zinspelen op een terugtrekking van de VN-macht in voormalig Joegoslavië. Voorhoeve zegt dat de deelnemende landen in toenemende mate 'de moed verliezen' nu de politieke, mili taire en humanitaire situatie steeds ingewikkelder wordt. De ministerraad spreekt schande van dit 'negatieve effect'. Maar ook in Nederland ligt de vertrekvraag op tafel, maar deze wordt nooit seri eus besproken. In plaats daarvan wordt gewezen op de 2,4 miljoen Bosnische moslims die afhankelijk zijn van hulp en de invallende winter. De risico's zijn groter ge worden, erkent Voorhoeve, maar 'ethisch is het niet aanvaardbaar om Bosnië te verlaten'. Voorhoeve stelt dat Nederland een cruciale rol speelt bij het voed- seltransport en de bescherming van Srebrenica. Het kabinet voelt zich duidelijk verantwoordelijk voor Srebrenica. Volgens Hans van Mierlo, op dat moment minister van Buitenlandse Zalen, worden daar 40.000 mensen 'in morele gijzeling' gehouden.Volgens hem weegt de humanitaire taak op dat moment zwaarder dan de princi piële vraag of het zinvol is dat Ne derland daar blijft. ,,Als de andere Europese landen hun troepen te rugtrekken, zal Nederland ook zijn mensen moeten terughalen. Dan blijft alleen het probleem van Sre brenica over. Er zal moeten wor den nagegaan of de beveiligings- taak kan worden opgegeven.'' Maar later in het jaar wordt dui delijk dat de situatie in het land uit de hand loopt: bij de aflossing van Canadese militairen zijn er pro blemen omdat de Bosnische Ser viërs de soldaten niet willen laten gaan en Nederlandse waarnemers worden gegijzeld. Van andere lan den hoeft Nederland weinig steun te verwachten. De Amerikaanse regering wil stoppen met de controle op het wapenembargo. Voorhoeve vreest 'dreigende' situaties. De Britten en Fransen willen hun troepen terug trekken als een nieuw vredesplan niet wordt aanvaard. Van Mierlo vraagt zijn Britse ambtsgenoot om steun bij de mos limenclave Bihac. Tegen de Tweede Kamer zegt Van Mierlo dat dit verzoek wordt afgewezen 'vanwege logistieke problemen', maar dat is niet de hele waarheid. Minister Douglas Hurd stelde vol gens de notulen namelijk dat de Britse stafchef de situatie in Bihac veel gevaarlijker inschat dan de Nederlandse regering. Dat houdt Van Mierlo achter 'omdat hij op grond van andere gegevens die mededeling misleidend en veront rustend vond'. vrijdag 3 januari 2020 Minister van Defensie Joris Voorhoeve (m) met luitenant-generaal Couzy (l) en commandant Karremans (r) in 1995. foto hollandse hoogte Het kabinet besprak in decem ber 1994 al evacuatiescenario's voor de Nederlandse blauwhel men in Srebrenica. Het besef dat de enclave kwetsbaar was, was er toen al - zeven maanden vóór de val van Srebrenica. Hanneke Keultjes Tonny van der Mee Den Haag „Vunzig. Verwaand. Dom.'' Zo ty peert een partijlid de VVD. Een pikante fotosessie van twee me dewerkers van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, afgedrukt in het tijdschrift Playboy, leidt in 1986 tot een berg aan boze brie ven. VVD-leden spreken mas saal hun afkeuring uit over de erotische beelden van Arnoud Cevaal en Lorette Welter. De af faire van het Vrijmoedig Vrijend Duo kost de partij leden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5