Een flinke stapel documenten van de overheid is sinds gisteren openbaar. Enkele opzienbarende dossiers. II 1940-1945 Affaire Dora Peekema-Dibbets 4 OPENBAARHEIDSDAG ONTHULLINGEN A Archieven ter inzage Dora Peekema-Dibbets was mooi, sluw en verleidelijk. Terwijl haar man, een topambtenaar, tijdens de oorlog in Londen zat, heulde 'Mooie Dolly' met de nazi's. Haar dossiers vertellen het verhaal van een nieuwe Mata Hari. kunnen arresteren, maar de Ne derlandse regering verzet zich uit angst voor een politiek schandaal. Haar man ontmoet ze niet. De positie van Peekema in Lon den staat ondertussen onder druk. Justitieminister Jan van Angeren ergert zich aan Peekema's 'bewon dering voor den vijand en scham pere gevoelens over onze bondge noten'. Vanwege het 'saboterend karakter' van zijn werkzaamheden en het verraad van zijn vrouw vraagt hij collega-minister Charles Welter (Koloniën) diens topamb tenaar te ontslaan. Welter vindt dat zo 'inhumaan' dat hij de informatie doorspeelt naar Peekema. Die wijst in een zestien pagina's tellend verweer schrift beschuldigingen over zijn vrouw van de hand. Na de bevrijding vluchten Dolly en haar dochter naar Italië. Eind mei 1945 sturen ze van daaruit noodkreten naar Peekema. De dochter schrijft in een lange brief, ondertekend met hun koosnaam pjes 'Poppedijntje' en 'Dolsykade', dat ze na vijf jaar ellende elkaar eindelijk weer kunnen treffen. Ze kruipen in de slachtofferrol. 'Wij zijn op het oogenblik in Milaan en weten niet wat te doen, hebben geen geld om te leven en weten niet waar we jou kunnen treffen. In deze vijfjaar heeft Dolsykade alles aan juwelen en bontmantels verkocht om te leven, zelfs haar brillianten trouwring. Neen daddy, zoo kan je ons niet langer laten zitten.' In de brief schrijft de dochter dat de oude Dolsykade niet meer be staat. 'Die vrouw weet nu wat werkelijke ellende is. Dad, daarom bid ik je, als je nog van ons houd, kom ons dan direct afhalen.' Ze verzoeken de Nederlandse gezant de brief door te sturen en vragen financiële steun. Wat Dolly niet weet, is dat haar man inmid dels een 'eisch tot echtscheiding' heeft ingediend. De gezant krijgt uit Nederland de instructie de da mes geen geld te geven, maar te ar resteren. Dat gebeurt op 14 juli 1945 in een hotel in Milaan. Dolly en haar dochter worden overgebracht naar Nederland. Ze wordt in augustus 1948 tot acht jaar cel veroordeeld, met aftrek van drie jaar voorarrest. Dolly trekt na haar vrijlating in bij haar dochter in Rijnsburg. Ze overlijdt in 1953, slechts 55 jaar oud. WAT IS HET? sureerde brieven via de diploma tieke postzak naar Lissabon, die van daaruit naar haar in Nederland worden gestuurd. Zo schrijft hij over vertrouwelijke kabinetsza ken. Die informatie speelt ze door naar de Duitsers. Haar contacten met de Duitsers worden steeds intenser. Ze onder houdt nauwe relaties met de 'foute' politiecommissaris Hamer. Ze verzamelt informatie voor de Duitsers en verraadt verzetsmen sen. Dat leidt onder meer tot het oprollen van een Haagse verzets groep, waarvan meerdere leden in Duitse kampen de dood vinden. Spionne In 1942 wordt Dolly door de Duit sers als spionne naar Madrid ge stuurd. Ze wil doorreizen naar Lis sabon, zogenaamd om haar man daar te kunnen ontmoeten. Minis ter Eelco van Kleffens (Buiten landse Zaken) instrueert de gezant in Madrid 'de grootste reserve van voorzichtigheid met haar te be trachten'. Ze vraagt een visum voor Enge land aan. De Britten willen dat wel geven om haar na aankomst te Het daverde in haar huis van de orgieën, met hooge Duitsche officieren De Wisselbeker Dolly is een aantrekkelijke ver schijning. In de jaren 30 is ze een bekend figuur in Nederlands-In- dië. Ze valt op door haar buiten sporigheden en excentriciteiten. Een fotograaf van de Java-Bode verklaart dat hij uit die periode naaktfoto's van haar heeft. De vele affaires buiten haar huwelijk leve ren haar - volgens een andere ge tuige - de bijnaam 'De Wisselbe ker' op, vanwege haar 'onstand vastige affecties'. Na de Duitse invasie (10 mei 1940) vlucht haar man met de re gering naar Londen. Dolly en haar dochter blijven achter in Den De brief van moeder en dochter lijkt uit het hart gegrepen. Het is een noodkreet vanuit Italië, nadat Neder land bevrijd is van de Duitsers. 'Daddy, longing for you. We are in trouble. Can you send money im mediately. Many love, Billy Dolly.' Dolly is jonkvrouw Dora Peek ema-Dibbets. Het briefje is gericht aan haar echtgenoot Wibo Peek- ema, hoofd van de juridische afde ling op het ministerie van Kolo niën. Ze heeft hem sinds het uit breken van de Tweede Wereldoor log niet gezien, omdat hij met de regering in Londen zat. Uit haar dossiers in het Natio naal Archief blijkt hoe de Neder landse regering worstelde met de vrouw van de topambtenaar. Dolly is in 1898 in Nederlands- Indië geboren. Voordat ze met Peekema trouwt, is ze al twee keer gescheiden. Uit beide huwelijken heeft ze een kind. Als het stel in 1939 naar Nederland verhuist, gaat alleen haar dochter uit het eerste huwelijk mee. Haag. Al snel wordt ze daar gezien met Duitse officieren. Volgens haar bovenbuurman komen die al op de dag van de Nederlandse ca pitulatie (15 mei) bij haar thuis. Een andere bron verklaart dat het sindsdien in haar huis geregeld heeft 'gedaverd van de orgieën, die daar 's nachts met hooge Duitsche officieren hadden plaats gevon den'. Rijkscommissaris Arthur Seyss-Inquart is op meerdere van die seksfeestjes aanwezig. Dolly wordt zijn minnares. Haar dochter en nichtje, 'beiden knappe eenigs- zins Indische verschijningen', tre den als naaktdanseressen op. Dolly is een gehaaide vrouw. Ze chanteert jonge mannen die op haar feestjes komen en probeert geld van de levensverzekering van haar man te krijgen om schulden af te lossen en voor levensonder houd. Als ze haar zin niet krijgt, ontaardt ze in woede en dreigt de Duitse autoriteiten erbij te halen. Ze krijgt toch uitbetaald. Haar man in Londen weet niet in welk kwalijk milieu zijn vrouw zich bevindt. Hij stuurt ongecen- vrijdag 3 januari 2020 'Mooie Dolly' was het liefje van Seyss-Inquart Belangstellenden neuzen in de nieuw vrijgekomen documen ten in het Nationaal Archief in Den Haag. foto's anp Ministeries en andere over heidsinstellingen dragen na twintig jaar hun archieven over aan een archiefinstelling. Het merendeel daarvan is di rect door iedereen in te zien. Maar als de inhoud de privacy van nog levende personen kan schaden of wanneer het landsbelang in het geding is, wordt de openbaarheid langer beperkt. Dit mag maximaal 75 jaar duren, maar vaak is het korter. Zo worden de no tulen van de ministerraad na 25 jaar openbaar. De termijn vervalt op de eerste januari na het verstrijken ervan. Die dag noemen we sinds 2010 Open baarheidsdag. Gisteren gaf het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, waar het Nationaal Archief onder valt, maar liefs 1843 pagina's aan documenten vrij. -Een bron in Den Haag Rijkscommissaris Seyss-Inquart (met bril) zit naast Adolf Hitler op een bijeenkomst van nazikopstukken in 1938. foto afp Tonny van der Mee Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4