Er zit alweer glas in de kas van CitySeeds Middelburg IN DE REGIO 6 Verenigingsleven onder druk MIJN DORP, MIJN STAD Westkapelle Herrijst is de thuisba sis van de muziekvereniging OKK, Het Wasschappelse Koor, De Was- schappelse Toneelploeg, Stichting Cultuurbehoud Westkapelle, Bil jartclub Oudjes Op Stoot, Westkap- pelse Teken- en Schilderclub, Dorpsraad Westkapelle en Vrou wen van Nu afdeling Westkapelle. Zij kunnen zich hun dorp - het tweede van de gemeente Veere ge meten naar aantal inwoners - niet voorstellen zónder verenigingsge bouw. En toch dreigt precies dat, voorspellen zij in een boze brief aan de raad. Het college heeft in oktober besloten het pand 'onder voorwaar den' te verkopen. De verenigingen zien niet in welke 'voorwaarden' hen voldoende zekerheid kunnen geven dat zij in Westkapelle Her rijst kunnen blijven. De gemeente neemt dan ook een gok die heel verkeerd kan aflopen, stellen zij. ,,U kunt het rijke vereni gingsleven in Westkapelle hiermee ernstig schaden, en dat kan nooit de bedoeling zijn van een overheid. Geef Westkapelle Herrijst wat het verdient, een renovatie of opknap beurt, zoek een passende exploita tievorm, maar verkoop het niet." Boos zijn de verenigingen ook om een andere reden: verkoop komt voor hen volslagen onver wacht. ,,Na meer dan twee jaar meedenken over een multifunctio nele accommodatie, gevolgd door meedenken over goedkopere alter natieven is verkoop van Herrijst het laatste wat wij verwachtten." Zeker omdat de politieke standpunten anders luidden. ,,'Koesteren van verenigingen.' 'Inwoners, organisa ties, verenigingen en vrijwilligers steunen.' En: 'Elke kern een ont moetingsruimte.' Wij hebben dan ook de indruk dat uw besluit een gevolg is van een voor een overheid misplaatst bedrijfsmatig denken." Opknapbeurt De raad is akkoord met de verkoop, reageert wethouder Bert van Hal deren. ,,Een opknapbeurt kost de gemeente tussen de één en twee miljoen euro. Dat geld is er niet. Wij verbinden aan verkoop wel de voorwaarde dat Herrijst een aantal dagdelen in de week beschikbaar blijft voor bijvoorbeeld de toneel- ploeg en de muziekvereniging." Volgens Van Halderen zijn er ge sprekken met belangstellenden. ,,Maar er is nog niets duidelijk. Ik snap dat dit voor Westkapelle moeilijk verteerbaar is. Maar het dorp krijgt er wel een mooie sport accommodatie voor terug. Met daarbij ook ruimte om een nieuw schoolgebouw neer te zetten, waarin beide scholen samen onder dak kunnen vinden. Een soort mul tifunctioneel centrum." Daarin is volgens hem echter geen plek voor een dorpshuis. Tijdens de jaarwisseling sneuvel den enkele ruiten van een splin ternieuwe kas die er pas sinds no vember stond. Gemeenschaps- tuin CitySeeds deed via Facebook een oproep voor sponsors om de schade te laten herstellen. ,,En we zijn meteen geholpen. De bouwer van de kassen levert gratis nieuw glas. En iemand anders wil het gratis zetten voor ons", zegt se cretaris Nico Landsman opge lucht. Vrijwilligers van CitySeeds hebben daarvoor eerst de stukken en splinters glas weggehaald. Landsman denkt dat ook de Gelukkig hadden we precies in deze kas nog geen groenten geplant kleinste stukjes wel weg zijn, zo dat de vrijwilligers hun handen niet openhalen als ze in de grond gaan werken. ,,En gelukkig had den we precies in deze kas nog geen groenten geplant." Buren De vernieling van één van de drie kweekkassen zorgt voor een ander begin van 2020 dan de stichting zich had gewenst. Landsman: ,,We zijn vorig jaar naar deze plek ver huisd en willen dit jaar gebruiken om in alle rust te gaan verstevigen wat we tot stand hebben ge bracht." Vooral de band met de buren zal aangehaald worden. CitySeeds heeft drie stukken grond tussen de flats in Dauwendaele. De reacties van omwonenden zijn positief. Ook zitten onder de zeventig klanten van de gemeenschapstuin steeds meer mensen uit de buurt. Gratis CitySeeds verbouwt groenten en verstrekt die gratis aan mensen die in armoede leven. De uitgiftes zijn op dinsdagochtend en vrijdagoch tend. ,,We onderzoeken of we dat ook op zaterdagochtend kunnen gaan doen", zegt Landsman. ,,Dat is een wens van klanten die wer ken en op weekdagen niet of nau welijks kunnen komen." Bijeenkomst nieuwjaar Lezing over Rembrandt Badminton Vrijdag vrijdag 3 januari 2020 Verkoop van Herrijst wekt toorn Met de verkoop van het enige verenigingsgebouw van Westka- pelle neemt de gemeente Veere 'een politieke gok die faliekant verkeerd kan uitpakken'. Alle acht verenigingen die gebruik maken van Westkapelle Herrijst uiten in een brief aan de ge meente de angst dat ze dan dak loos worden. Maurits Sep Westkapelle Het leed is snel geleden bij Ci tySeeds Middelburg. Een dag nadat een kweekkas in de ge- meenschapstuin werd vernield, zijn dankzij donaties gisteren alweer nieuwe ruiten geplaatst. Maurits Sep Middelburg -Nico Landsman MELISKERKE In Meliskerke wordt van daag een nieuwjaarsbij eenkomst gehouden. Willy Wouters geeft een lezing en bezoekers kunnen meedoen aan een spel. Belangstellenden zijn om 19.30 uur welkom in dorpshuis Ons Huis, Burg. Adelaarstraat 26 in Meliskerke. NIEUWLAND Hans Visser en Irena Fi lippova vertellen het le- vensverhaal van kunst schilder Rembrandt van Rijn op zondag 5 januari in Nieuw- en Sint Joos- land. Het verhaal wordt on dersteund door muziek en projecties van Rem- brandts schilderijen. Het optreden begint om 15.00 uur en vindt plaats in het theater de Weg wijzer aan de Molenweg 25 in Nieuw- en Sint Joosland. MIDDELBURG Wie zich als beginnende badmintonner wil ont wikkelen kan bij Sinar'75 in Middelburg terecht. Hans Visser en Irena Filippova vertellen over Rembrandt. De club biedt een trai ningsprogramma van 15 weken aan. Trainer is Adri Hoff. De doelgroep is 18-60 jaar. De trainin gen in sporthal de Kruit- molen zijn op 6, 13, 20 en 27 januari; 3, 10, 17 en 24 februari; 2, 9, 16, 23 en 30 maart; 6 en 20 april. De trainingen be ginnen om 19.30 uur. Aanmelden: www.sinar75.nl/start. ARNEMUIDEN Centrum, 12.00-17.00 uur: Weekmarkt MIDDELBURG Het koffiehuis, Oos- terscheldestraat 1, 09.30-11.30 uur: In loopmoment met kof fie en thee; Markt, 12.00-22.00 uur: Openstelling ijs baan; Vleeshal, 12.00-17.00 uur: Verkooptentoon stelling Zeeuwse Kunstkring; Cinema Middelburg, 13.30 uur: Vertoning 'Buur- man&Buurman' en 'The Farewell'; Volkssterrenwacht, 19.30 uur: Expositie 'navigatie, kaarten en sterren in de Gouden Eeuw'; Schouwburg, 20.00 uur: Top 2000 Band, 'Live Crazy' OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.00 15.30 uur: Activiteit 'Middagje Middeleeu wen' SEROOSKERKE Het Oude Brand spuithuis, 13.00-17.00 uur: Brandweerspel voor de jeugd en ten toonstelling 'Brand weerveteranen uit Zeeland' VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt WESTKAPELLE Polderhuis, 11.00 17.00 uur: Expositie 'Ringrijden, van folk lore tot (top)sport' Tania, Bennie en Jan (vlnr) ruimen het kapotte glas op. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34