Een leasefiets van de baas. Is dat ook iets voor mij? Vraag bij het nieuws 5 HEERLIJKHEDEN BAARSDORP EN SINOUTSKERKE Wie kent ze nog: ambachtsheerlijk heden? Eeuwenoude instituten met tot de verbeelding sprekende rechten als etting of schapendrift. De meeste leiden een slapend bestaan. Dat geldt niet voor de heerlijkheden Baarsdorp en Sinoutskerke. I ven ten zuiden van de stad Goes, aan de an dere kant van de A58, liggen de twee kleine I gehuchten Baarsdorp en Sinoutskerke. Het zijn de naamgevers van twee uitgestrekte gebieden rondom de gehuchten die de heerlijkheden Baarsdorp en Sinoutskerkse vormen. Eigendom van de familie Van Huykelom van de Pas. ,,Mijn moeder is de am- bachtsvrouwe", zegt Dries van Huykelom van de Pas. Samen met zijn moeder blaast hij de heerlijk heden nieuw leven in, maar dan wel op een eigentijdse manier. Een heerlijkheid was vroeger een bestuursorgaan. Een voorlo per van de gemeente zoals we die nu kennen. Het was een gebied waarvan de heer een soort burge meester was die ook recht sprak. De heerlijkheid als macht is afgeschaft in 1798. Wat overbleef zijn de heerlijkheden die een ge bied bestrijken. ,,Aan zo'n heer lijkheid zijn rechten verbonden. Het recht op schapendrift bijvoor beeld of recht van plant, jacht en etting", zegt Van Huykelom van de Pas. Dat wil zeggen dat de am bachtsheer of-vrouw het recht heeft om schapen te drijven, bo men of struiken te planten en die ren te laten grazen (etting) op de grond die valt onder de heerlijk heid. ,,We bezitten ook het jacht- recht, maar ik denk dat als mijn moeder met een jachtgeweer op een weiland gaat staan ze wel ge arresteerd wordt. Het jachtrecht is afgeschaft in 1923", lacht Van Huy- kelom van de Pas. Immaterieel erfgoed Hij vertelt gepassioneerd. Het en thousiasme over de historie, de wil om deze geschiedenis levend te houde, spat er van af. ,,Het is tenslotte een stuk immaterieel erfgoed", vertelt hij. ,,Er zijn dui zend jaar mensen geweest die daar voor zorgden. Je staat in een traditie en dat schept verplichtin gen. Dat heb ik als kind meegekre gen. Als je iets erft dan moet je daar voor zorgen. Het is leuk, maar het is ook een plicht." En daarom steekt Van Huykelom van We hechten aan het voortbestaan van die rechten vanuit historisch perspectief de Pas veel energie in het in standhouden van de heerlijkhe den. ,,Alleen hoe kan je daar ui ting aan geven zonder dat de eige naar daar al te veel hinder van heeft? Je moet wel kijken met de ogen van nu, want anders wordt het onpraktisch." Mede daarom worden de rechten alleen op kleine schaal uitgeoefend. ,,We hechten aan het voortbestaan van die rechten vanuit historisch per spectief." Zo zijn al eens schapen geweid en staan her en der bomen die van de heerlijkheid zijn. Weer een echte schaapskudde over de wegen laten trekken is financieel niet haalbaar. ,,We zijn nu aan het kijken of we een soort schaap- scheerdersfeest kunnen organise ren." Meer grond Maar daar blijft het niet bij. De heerlijkheid wil ook graag wat toevoegen aan het landschap. ,,We zijn daar met een groep over aan het sparren. Denk bijvoorbeeld aan een klassieke stenen gemet selde duiventil. Een sfeerelement. Of een uitzichtpunt met een af dakje waar mensen even kunnen zitten om te genieten van het uit zicht." Zo wil de heerlijkheid het gebied aantrekkelijker maken. ,,Verfraaien met elementen die er vroeger ook waren. Het nabou wen van een kasteel zullen we niet doen, maar je kan wel refere ren aan de dingen die er waren. Alleen is daarvoor wel meer grond nodig. Die willen we graag willen verwerven." Ruis Want dat de familie veel rechten heeft in de gebieden betekent nog niet dat ze grootgrondbezitters zijn. Integendeel, vertelt Van Huykelom van de Pas. ,,We heb ben maar een klein beetje grond in ons bezit." De rechten die de familie heeft, liggen langs wegen waarvan iemand anders de eige naar is, zoals het waterschap of de gemeente Goes en de eigenaar van de grond moet de heerlijkheid toestaan haar rechten uit te voe ren. Soms geeft dat wat ruis op de lijn. Onlangs bleek bijvoorbeeld dat het nieuwe bedrijventerrein Deltaweg in Goes en stukje bin nen de heerlijkheid Baarsdorp valt. Daarover wordt nu met el kaar gesproken omdat schapen weiden of bomen planten niet meer gaat als er gebouwen staan. ,,Maar daar komen we wel uit." Een elektrische fiets van de zaak. Voor een paar euro per maand. Het klinkt zo aantrekkelijk. Maar is dat eigenlijk wel zo? Met ingang van dit jaar kun je voor minder dan een Netflix- abonnement een leasefiets krijgen. Toch zitten er aardig wat haken en ogen aan die nieuwe regeling. Wie op de nieuwe fiets naar het werk komt, krijgt geen reiskosten vergoeding meer. ,,In sommige gevallen kun je beter zelf een fiets aanschaffen", zegt Peter Vlaeminck van chemiebedrijf Yara in Sluiskil. Bij fietsenzaak Profile in Axel zien ze nog geen run op leasefietsen. ,,Voor zowel me dewerkers als werkgevers is er nog veel onbekend over de leaseregeling", zegt eigenaar Rudy Dieleman. ,,Het klinkt in eerste instantie heel aantrek kelijk, zo'n fiets van de baas. Maar je raakt wel je dagelijkse reiskostenvergoeding kwijt. Dat kost je jaarlijks duizenden euro's. Wat dat betreft doen ze het in Vlaanderen beter. Bij veel bedrijven krijg je daar ki lometervergoeding én een fiets van de baas. Dan verdien je geld op de fiets." Vergroenen In Nederland betaalt een werknemer 7 procent bijtelling voor de leasefiets. Bij een elek trische fiets van 2000 euro be taalt iemand met een bruto- inkomen van 35.000 euro nog geen 5 euro per maand. Bij een speedpedelec (een e-bike die 45 kilometer per uur haalt) van 3500 euro komt het neer op het dubbele. Doel van de regeling is het vergroenen van het woon-werkverkeer. Met een elektrische fiets zal de werk nemer eerder de auto laten staan, is het idee van de over heid. Hoewel de tweewieler- branche hoopt op een run aan bestellingen, ziet Peter Vlae- minck dat bij Yara nog niet ge- beuren. ,,Niet met de huidige regeling. Die kost mensen geld. Veel van onze medewerkers wonen vijftien tot twintig ki lometer van het werk. Maan delijks goed voor 150 tot 200 euro reiskostenvergoeding. Die lever je in." Stimuleren Dat neemt niet weg dat ze bij Yara het idee van fietsen naar het werk willen stimuleren. ,,We kijken momenteel hoe we de regeling kunnen optimali seren, zodat onze medewer kers er op vooruit gaan", zegt Vlaeminck. Hij denkt aan een afbetalingsregeling of een uit breiding van de huidige reis kostenregeling. Jaarlijks maken bij Yara van de zevenhonderd medewerkers er honderd ge bruik van de fietsplanregeling. ,,Dat aantal is al jaren min of meer gelijk." Bij fietsenzaak Piet Voskamp in Middelburg hebben ze het idee dat veel werkgevers niet goed op de hoogte zijn van de nieuwe leaseplanregeling. ,,Er heerst nog veel onduidelijk heid. Zowel bij werkgevers als werknemers. We krijgen er steeds meer vragen over en hebben daarom een speciale brochure gemaakt waarin alles haarfijn staat uitgelegd. Ook gaan we binnenkort actief langs bedrijven om wat meer duidelijkheid te scheppen over de regels rondom het lease plan." Fietsersbond De regeling geldt niet alleen voor elektrische fietsen, maar ook voor een stadsfiets of bak fiets. Wat je betaalt aan bijtel ling hangt af van je jaarsalaris en de prijs van de fiets. De Fietsersbond heeft een online rekentool ontwikkeld waarop je kunt bekijken wat gunstiger is: reiskostenvergoeding of een leasefiets. s-Heer Arendskerke Baarsdorp Sinoutskerke 1 Abtskerke vrijdag 3 januari 2020 GO 'Als je iets erft, moet je daar voor zorgen' Melita Lanting Baarsdorp - Dries van Huykelom van de Pas Timo van de Kasteele Dries van Huykelom van de Pas van de heerlijkheden Baarsdorp en Sinoutskerke. foto marcelle davidse /^>ordWe'weg ^&Neg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33