II ZEELAND 3 Jaarlijks tientallen auto's beschadigd door vuurwerk Elke jaar rond oud en nieuw raken in Zee land tientallen auto's beschadigd door vuurwerk. Niet alleen door vandalen die moedwillig vuurwerk op of onder auto's laten ontploffen, maar ook door uit koers ge raakte vuurpijlen of hete vuurwerkresten die op auto's vallen. Edwin Goetheer, hoofd af deling schade bij ZLM Verze keringen, zag gisterochtend de eerste meldingen van vuurwerkschade binnenko men. ,,Elk jaar krijgen we en kele tientallen meldingen van schade aan auto's. Van lak- schade tot auto's die com pleet uitgebrand zijn." Zo kreeg de verzekeraar bericht van een verzekerde wiens auto in Brabant door vuur werk in brand was gevlogen. WA-verzekerd Voor mensen die hun auto al leen WA-verzekerd hebben, is het bijzonder zuur als hun voertuig door vuurwerk is beschadigd. De verzekering dekt deze schade niet, of er nu sprake is van een ongeluk of vandalisme. Deze autobe zitters kunnen ook geen be roep doen op het Waarborg fonds. Dat fonds keert alleen een vergoeding uit als ie mand in het verkeer schade ondervindt van een onbe kend of onverzekerd motor voertuig. Schade door vanda lisme of vuurwerk valt hier dus niet onder. De autobezit ter kan dan alleen maar ho pen dat de dader(s) zich mel den en de schade vergoeden. Wie zijn auto WA plus casco, in de volksmond 'all- risk', heeft verzekerd krijgt de schade wel vergoed. was de explosie aan het begin van de avond, rond een uur of zes. In Dauwendaele sloegen de vandalen een paar uur later, tussen tien en elf, toe. Van Rheenen: ,,Om vijf over elf klopte de buurjongen op de deur. Die zei dat onze auto was vernield." Geen luxe De verzekering van de familie Schaap dekt de schade niet. Wat dat betreft heeft Van Rheenen meer geluk. Maar naast de kosten, heeft het vernielen van de auto's ook ver velende praktische gevolgen. De Kia is de tweede auto van de familie Schaap. Dat is niet uit luxe, maar Marcs vrouw Merel werkt in Dom burg. Ze heeft, net als haar man, de auto nodig om op het werk te ko men. ,,Vorig jaar werd ze aangere- den en moesten we een andere auto kopen. En nu dit weer. Het potje raakt zo wel leeg." De schade aan de Opel van Mid delburger Van Rheenen is verge lijkbaar met die van de Kia van de familie Schaap. De voorruit is be schadigd en de zijruit ligt er hele maal uit. De auto staat nu bij de het schadeherstelbedrijf. Van Rheenen kan zijn auto eigenlijk ook niet mis sen. Zijn gezin heeft de auto nodig om naar zijn ernstig zieke schoon moeder in Haarlem te kunnen rij den. ,,Als er gebeld wordt moeten we meteen naar haar toe kunnen gaan. We zijn echt onthand, zo zon der auto. Gelukkig mogen we, als het nodig is, wel een auto van een vriend of vriendin lenen. Maar ja, dat is niet je eigen auto." Souburg ontplofte op oudejaars avond zwaar vuurwerk onder de ruitenwisser. Met de auto van An- gelo van Rheenen gebeurde in de Middelburgse wijk Dauwendaele precies hetzelfde. In Oost-Souburg Beheerder De Witte is er vrij ze ker van dat de vernielingen bij 't Meulengat door iemand 'van bui tenaf' zijn aangericht. ,,Als je uit Sluiskil komt, doe je zoiets niet." De beheerder gaat aangifte bij de politie doen. ,,Maar dat kan pas maandag. Ik ga een naam of vier, vijf aangeven." Hoek Burgemeester Jan Lonink trekt een parallel met Hoek. ,,Daar hebben we afspraken gemaakt over carbid- schieten. Daardoor waren er min der klachten over vuurwerk over dag. Desalniettemin is er 's nachts wel wat gebeurd." In Sluiskil zijn afspraken veel moeilijker te ma ken. ,,Wat afspraken maken zo moeilijk maakt, is dat er in Sluiskil zorgt. ,,Dat zijn niet alleen jonge- een paar 'verkeerde elementen' ren, er zitten ook dertigers bij. Hun zijn." Hij doelt daarmee op een leiders moeten we isoleren. Daar groep die structureel voor onrust zit al recherchewerk op." een paar 'verkeerde elementen' zijn was in paniek. Daar stond een groep van dertig jongeren. Ik ben er gewoon doorheen gereden. Of ze agressief waren? Nee, ze durfden niet naar me toe te komen. Van de meesten ken ik de vaders en moe ders." wooncomplex Elisabethhof liep een beenwond op door een vuur pijl. ,,Toen ik hoorde dat er bij 't Meulengat van alles aan de hand was, ben ik er naar toe gereden. Ik Wat afspraken maken zo moeilijk maakt, is dat er in Sluiskil vrijdag 3 januari 2020 Theo Giele Schade door een vuurwerkbom onder de ruitenwisser van de Opel van familie Van Rheenen. foto angelo van rheenen Marc Schaap laat een restant van de vuurwerkbom zien. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA oorlog in Sluiskil De container van dorpshuis 't Meulengat sneuvelde al vroeg op de dag. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE - Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31