g-a s? Weer schaamte over Srebrenica Kok brengt verhaal van Cruijff naar Terneuzen Schilder 2 Twee vuurwerkbommen, twee auto's zwaar beschadigd. Niemand zit erop te wachten om zo het nieuwe jaar te beginnen. SCHADE VUURWERK Commentaar Het kabinet beseft al in december 1994, een half jaar voor de val van het toevluchtsoord Srebrenica, dat de mos lims er onder de hoede van de Nederlandse blauwhel men grote risico's lopen. De vluchtelingen en de militairen zit ten in de val. Dit blijkt uit notulen van de ministerraad die giste ren werden vrijgegeven. Defensieminister Joris Voorhoeve noemt Srebrenica 'kwetsbaar', maar hij doet er weinig aan. Voorhoeve betoogt dat 'de aanwezigheid van VN-militairen een soort levensverzekering is voor de plaatselijke bevolking'. Dat blijkt in juli 1995 een verschrikkelijke inschattingsfout. De 'aanwezigheid' van de Nederlanders maakt geen enkele indruk. Zij hebben geen vuurkracht en zij krijgen te laat steun van de luchtmacht. Er wordt nauwelijks gevochten als de troepen van Ratko Mladic oprukken. Andere Europese landen zijn in die jaren ook besluiteloos over de vraag of ze moeten vechten of vertrekken uit Bosnië. Het is de enige verzachtende omstandigheid. Uit deze notulen blijkt dat het eerste kabinet-Kok de tijd heeft gehad om de moslims beter te beschermen tegen de slachters van Mladic. Bijvoorbeeld met zwaardere bewapening of met keiharde af spraken over luchtsteun. Zelfs terugtrekking uit Srebrenica was beter geweest dan het bieden van schijnveiligheid. Of er dan geen bloedbad was aangericht, weet niemand. Maar de schandvlek zou nu zeker kleiner zijn. Kabinet-Kok heeft tijd gehad om moslims beter te beschermen tegen de slachters van Mladic Het leven van misschien wel de be ste voetballer ter wereld ooit: J ohan Cruijff (1947-2016). Over hem geeft schrijver en journalist Auke Kok woensdag 15 januari een lezing in Porgy en Bess in Terneuzen. Auke Kok publiceerde vorig jaar het levensverhaal van de in Amsterdam en Barcelona groot geworden voetbal ler. Zijn boek Johan Cruijff de biografie leverde met een een hoop commotie op. De recensies waren lovend. Inlegvel Maar de Johan Cruijff Foundation viel over de passage waarin beweerd werd dat Cruijff zich goed liet beta len voor het inzamelen van geld voor gehandicapten. De rechter noemde de beschuldiging 'evident onrechtmatig', het boek kreeg een inlegvel met een rectificatie. Voor hij zich in 2004 als zelfstan dig journalist en boekenschrijver vestigde was Auke Kok werkzaam voor opinieweekblad HP/De Tijd en het Radio 1 Journaal. Oorlog en sport zijn terugkerende thema's in zijn boeken. Zijn 1974 wij waren de be sten en 1936 Wij gingen naar Berlijn werden als 'beste sportboek van het jaar' onder scheiden. De lezing in Porgy en Bess begint om 20.00 uur. ALMANAK De schilder was trots op zijn baan. Als iemand hem vroeg: 'ik hoorde dat je huizen schildert', zei hij altijd enthousiast 'ja', voordat hij uitweidde over alle nieuwe technieken, kwasten en verfrollers. Totdat hij maffiafilm The Irishman op Netflix zag. Daarin staat de vraag I heard you paint houses gelijk aan een moordopdracht, die Robert De Niro dan moet uitvoeren. De schilder was geschokt toen hij dat zag. Als iemand hem nu vraagt of hij huizen schildert, denkt hij wel tien keer na voordat hij ant woord geeft. Jaarwisseling valt duurder uit Finale curling op schaatsbaan markt Wie wordt het beste cur- lingteam van Sluis? Za terdag wordt gestreden om de titel 'Sluis on ice best curling team 2019'. In het centrum ligt nog tot en met zondag een schaatsbaan (foto) op de Groote Markt. In navol ging van het succes van vorig jaar werd de afgelo pen periode voor de tweede keer een curling- competitie op de baan gehouden. Vorig jaar deden er 16 teams mee, die bestaan uit sponsors van de schaatsbaan, nu waren dat er 24. Om 19.00 uur wordt de halve finale gespeeld en aan sluitend de finale. THOLEN Ruiten voormalige Aldi vernield Marc Schaap opent de motorkap van de zwaarbeschadigde Kia Pi- canto. Er ligt een verwrongen stukje blauw plastic. ,,Dat is er over van de pot waarin ze het vuurwerk hadden gestopt", zegt de Soubur ger. De knal heeft de voorruit van de auto verbrijzeld, de raamlijst is verwrongen en van de ruitenwissers en de kunststof aanslui ting tussen de ruit en de motorkap is weinig meer over. Het is niet het meest spectaculaire of tragische gevolg van de vernielzucht rond oud en nieuw, maar de familie Schaap is een voorbeeld van de mensen voor wie het nieuwe jaar met hoofdbrekens begint door het vuurwerkvandalisme. Wie draait er op voor de schade? Hoe kom ik aan vervangend vervoer? Zo wil je 2020 niet ingaan. Enorme klap Marc Schaap vertelt: ,,We zaten om een uur of zes in huis, toen we een enorme klap hoorden. Het kwam vanaf de ondergrondse container in de straat, een klein stukje verderop. Daar stond ook onze auto. Mijn dochter zei nog: pap, zou je de auto niet ergens anders zetten. Dat wilde ik gaan doen." Maar toen hij bij zijn Kia kwam, wist hij niet wat hij zag. ,,De hele voorruit is kapot, erom heen is ook van alles stuk en ontzet. Ik hoop dat het gerepareerd kan worden." Het meest maakt Schaap zich zorgen of de raamstijl in oude staat hersteld kan worden, Als de auto total loss wordt verklaard, krijgt ik er hooguit nog de dagwaarde voor terug. - Marc Schaap want anders is het einde verhaal voor de Kia. ,,Als de auto total loss wordt verklaard, krijgt ik er hooguit nog de dagwaarde voor terug. Maar daar kunnen we geen andere auto voor kopen." Niet alleen bij de Kia in Oost- Beheerder Cor de Witte is er een dag later nog steeds beduusd van. De beheerder van 't Meulengat moet puin ruimen. Door vuurwerk is de deur van het dorpshuis com pleet ontzet. Ramen zijn uit het ko zijn geknald. ,,Ik had al een voorge voel dat het heel onrustig zou wor den." Terwijl de gemeente Terneuzen zo veel mogelijk in het werk heeft gesteld de overlast in Sluiskil te be perken. Op het Kerkplein en Mi nister Lelyplein mocht tijdens oud en nieuw geen vuurwerk worden afgestoken. ,,Dat heeft zich ver plaatst naar het gebied rond 't Meu- lengat. Dat dat zou gebeuren, daar hoef je geen Einstein voor te zijn", zegt De Witte. Om elf uur 's och tends stond de container van het dorpshuis al in de hens. ,,De brand weer heeft hem geblust. Ik wilde de container nog binnen zetten, maar dat kon niet door de stank." Het bleek slechts een voorbode van wat nog ging komen. 's Nachts veranderde Sluiskil in een 'oor logsgebied'. Een bewoner van vrijdag 3 januari 2020 Jan van Damme Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE De jaarwisseling kost de gemeente Kapelle dit jaar volgens een eerste in schatting 14.000 euro. Dat is 2000 euro meer dan vorig jaar. De gemeente moest van tevoren al 9000 euro aan kosten maken voor de voorbereidingen; zo werd uit voorzorg straatmeubi- lair weggehaald, werden prullenbakken afgesloten en glasbakken leegge haald. Toch werd nog voor 5000 euro aan schade aangericht aan gemeen telijke eigendommen. Vooral verkeersborden en afvalbakken werden vernield. SLUIS De ruiten van het voor malige Aldi-gebouw aan de Kotterstraat in Tholen zijn ingegooid. Het pand staat inmid dels jaren leeg en staat op de nominatie ge sloopt te worden. De gemeente heeft er plannen voor nieuw bouw. Onduidelijk is wanneer de ruiten van de voor deur zijn vernield. Ver moedelijk tijdens of rondom de jaarwisse ling. Getuigen van het inci dent kunnen zich mel den bij de politie via het telefoonnummer 0900 8844. Zo raakt ons potje wel leeg Theo Giele Oost-Souburg Het leek wel De deur ontzet, ramen uitgebla zen en een paddenstoelwolk door een exploderende gasfles. Nieuwjaarsnacht was zeer on rustig in Sluiskil. Vooral dorps huis 't Meulengat is zwaar ge troffen. Bob Maes Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30