Topzorg ■r Burgemeesters in Zeeland eisen vuurwerkverbod 2 OSCAR GARSCHAGEN nieuwjaarsborrel t>RY January' op stonb Column |n? Nu ben je zeker blij dat I jullie in Nederland zijn en ■niet ergens ver weg'', vroeg een vriend die uit ervaring weet dat terugkeerders worstelen met in burgering. ,,Maar zitten jullie in Zeeland wel goed", voegde hij er bezorgd aan toe. De import-Zeeuw in mij schoot meteen in de verdedi ging: ,,Hoezo?" Eerlijk gezegd spookte die vraag sinds een akelig gesprek in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis ook door onze hoofden. Twijfels bekropen ons na de mededeling over een kwaadaar dig monster in de buik van mijn vrouw. We zagen in die asgrijze blokkendoos de volle kamers, over belaste verpleegkundigen en ge jaagde artsen. We kenden de verha len over chaotische reorganisaties, oplopende verliezen, weglopende verpleegkundigen en, hoe kan het anders, die vermaledijde Zeeuwse ziekte. Klopt het dat er een decen nium is gedaan over aanleg van de A58-afslag naar het Adrz? Toch geen bouwwerk van Neeltje Jans formaat. Wie angstig uit zo'n slechtnieuwsgesprek komt, gaat in stinctief op zoek naar lichtpuntjes in de medische schemerzone. Hoop putten we uit het feit dat er geen uitzaaiingen waren gevonden. Dankzij de vakkundige verpleeg kundigen in Goes en Vlissingen hielden we de moed erin. Ook andere lichtpuntjes fonkel den. Het financieel weer gezonde Adrz scoorde uitstekend op de me- dialijstjes. Dat is ronduit knap werk van iedereen die daaraan heeft meegewerkt. Nog belangrij ker is de toegang tot de grote kan kerdoktoren van het Erasmus MC in nabij Rotterdam. Daarmee heb ben Zeeuwse kankerpatiënten toegang tot specialisten van we reldklasse. En dat voor de prijs van een basisverzekering met wat ei gen risico. Voor miljarden patiën ten in de wereld een onbestaande, benijdenswaardige luxe. Als wij doorsnee Amerikanen of Chine zen waren geweest waren we nu failliet of staarden we wanhopig naar een lege spaarpot. Zou ieder een wel beseffen hoe uniek de Ne derlandse, de Zeeuwse, zorg wel is? Dus ja we zijn echt blij terug te zijn, want het gaat weer goed. De import-Zeeuw in mij schoot meteen in de verdediging DE STELLING Vandaag: Ik wil niet door een robot worden bediend Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Truckchauffeur dood achter stuur Voorlopig geen elektrische bussen MIDDELBURG Online vitrine voor metaalvondsten Deze jaarwisseling zijn hulpverle ners belaagd met knalvuur werk en pijlen. Dat vuur werk moet verdwijnen vinden ook de burge meesters van Reimers- waal, Tholen, Sluis, Goes en Terneuzen. En bij voorkeur middels een landelijk verbod. Burge meester Gerard Rabelink (foto) van Schouwen-Duiveland: ,,Voor een landelijk evenement, waarbij op één tijdstip in het hele land tegelijkertijd vuurwerk wordt afgestoken, heb je echt landelijke richtlijnen nodig." Als een landelijk verbod niet mo gelijk is, moet er in elk geval een Zeeuws verbod komen, vindt bur gemeester Loes Meeuwisse van Noord-Beveland. Gerben Dijkster- huis (Borsele) zegt Akerboom goed te begrijpen, maar 'er zitten aan een verbod een hoop mitsen en maren waarover gesproken moet worden'. Burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen zou het liefst dl het consumentenvuurwerk verbieden. ,,Als ik de overlast, de vernielingen, de kosten van handhaving overzie, dan vind ik de rekening te hoog." Met een (gedeeltelijk) verbod zijn we er niet, waarschuwt Rob van der Zwaag van Veere: ,,Het ille- gale spul is daarmee niet verdwe nen. Zo'n Cobra 6 die meer kruit heeft dan een handgranaat bijvoor beeld. Dat is van de gekke. We moeten echt aan de andere kant fors investeren. De internetverko pen volgen, de transportlijnen van dat illegale spul opsporen." Ook Jan-Frans Mulder van Hulst wijst op de problemen die 'het ille gale spul' veroorzaken. De Kapelse burgemees ter Huub Hieltjes vraagt burgers de politie te tippen over illegaal vuurwerk. „Dan kun nen we als overheid v krachtig optreden tegen misstanden." Bomauto's Pas ook de regelgeving aan, zegt burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen. Nu moeten daders op he terdaad betrapt worden om ze te kunnen beboeten. Ook kan overal zwaar vuurwerk worden besteld, dat dan in 'bomauto's' door bezor gers aan huis gebracht wordt. Zo'n Cobra 6 die meer kruit heeft dan een handgranaat. Dat is van de gekke De burgemeester van Middel burg was wil pas op een later mo ment reageren, na de evaluatie van oud en nieuw en het nieuwe vuur werkdetectiesysteem. 4*-Van der Valk nabij Utrecht incl. ontbijt vrijdag 3 januari 2020 Reageer op pzc.nl Gisteren: 2020 wordt een geweldig jaar 815 reacties IK BEN PER ONSeLUK. tsOOR EEN &EUR 6EL.OPEN WAAR MIDDELBURG Een Turkse chauffeur is gisterochtend dood aan getroffen in zijn vracht wagen. De truck stond geparkeerd aan de Her- culesweg op bedrijven terrein Arnestein in Mid delburg. Uit onderzoek bleek dat de chauffeur een natuurlijke dood is gestorven. Het slachtof fer werd rond 11.30 uur aangetroffen, liet politie woordvoerder Alwin Don weten. Wanneer het slachtoffer precies is overleden, was onduide lijk. De man is woensdag avond nog levend gezien. Aanwijzingen voor een misdrijf waren er volgens de politie niet. MIDDELBURG Zeeland moet het voorlo pig zonder elektrische bussen doen. Vervoers bedrijf Connexxion wil daar zo snel mogelijk mee experimenteren. Maar de provincie laat in het midden wanneer. ,,Het is voorlopig nog te vroeg om daar iets zin nigs over te zeggen", zegt woordvoerder Mer cedes Walrave van de provincie Zeeland. Vanaf 2025 mogen nieuwe bussen in het openbaar vervoer geen koolstofdioxide (CO2) meer uitstoten. Voor be staande bussen is dat 2030. De Middelburgse huis arts Hilderik van Schaik roept metaaldetectoris- ten op hun vondsten te delen op Vondsten.nl. Van Schaik, die in zijn vrije tijd fanatiek in de weer is met een metaal detector, heeft zelf een kast vol bodemvond sten. Hij lanceerde de website Vondsten.nl als 'online vitrine'. Via deze site kunnen vondsten - ook via de smartphone - eenvoudig en anoniem gemeld worden aan PAN (Portable Antiquities of the Netherlands), dat metaalvondsten regis treert. Er is ook een fa- cebookpagina. Vuurwerk in Nieuwdorp. foto marcelle davidse Verbied vuurwerk waarmee je kunt gooien. Ook Zeeuwse bur gemeesters steunen dat plei dooi van korpschef Erik Aker boom van de politie. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Rob van der Zwaag, Veere Van der Valk Hotel De Bilt - Utrecht V 2 of 3 overnachtingen inl. ontbijtbuffet V Gratis gebruik Wi-Fi en parkeren bij het hotel Hotel op Utrechtse Heuvelrug V Beoordeeld op Zoover met een 8 V Tip: Ouwehands Dierenpark hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2