12 NIEUWS r zijn wel dertien redenen waarom we op datingapps als Tinder zitten. Ze variëren van amusement en I tijdverdrijf tot I het oppoetsen van ons ego. Een nieuwe match leidt maar in 55 procent van de ge vallen tot een echte date. De rest van de tijd genieten we er stilletjes van dat we nog goed in de markt liggen. Als je dat zo hoort, is het bijna een wonder dat er huwelijken worden gesloten na een swipe naar rechts. De medaille van on line daten heeft echter twee kan ten, weet Elisabeth Timmermans (28), mediawetenschapper aan de Erasmus Universiteit. Tijdens haar jarenlange onderzoek naar dating- apps sprak zij mensen die het fan tastisch vinden. ,,De voorstanders stellen dat ze beter zijn geworden in flirten, en dat ze mensen ont moeten die anders nooit op hun pad waren gekomen.'' En dan zijn er de gefrustreerde zielen, die na tientallen, soms honderden dates nog altijd alleen zijn. ,,Zij vinden het lastig dat ui terlijk zo belangrijk is geworden. Wie niet zo knap is, wordt gemak kelijk naar links geswipet. Boven dien zijn omgangsvormen in de offline wereld anders dan in de échte wereld. Het blijkt bijvoor beeld gemakkelijker om na een date het profiel van je match te blokkeren dan eerlijk tegen die gene te zeggen 'ik zie het toch niet zitten, laten we het hierbij laten'." Naar dat ghosting, doet Timmer mans momenteel onderzoek. Het online daten fascineert de Vlaamse al jaren. Het fenomeen kwam op in de jaren 90, toen com puters nog traag waren en uploa- den van een foto uren duurde. ,,Online daten was iets voor 30- plussers die nooit een partner had den gehad en via een relatie-site een laatste poging deden.'' Pas toen de smartphone in de jaren 10 opkwam, en een chatgesprek op elk moment en elke locatie kon plaatsvinden, raakte het grote pu bliek erin geïnteresseerd. Ja, ons liefdesleven veranderde voorgoed, maar dat ligt niet alleen aan het online daten. ,,De samen leving is veranderd. In de tijd van mijn grootouders werd monoga mie heel anders gedefinieerd. Zij bleven bij elkaar tot de dood hen scheidde. Tegenwoordig zijn we onze partners trouw totdat we niet meer gelukkig zijn. Gevolg: we hebben meerdere relaties. Dating- Omdat een online afwijzing ons minde raakt, zetten we hoger in apps zijn een handig hulpmiddel om nieuwe mensen te ontmoeten. Ze passen bij deze tijd.'' Overigens is daten er helemaal niet gemakke lijker op geworden in de jaren 10. Door de duizen den profielen die voorbij flitsen, krijgen we keuze stress en swipen we veel po tentieel leuke mensen rück sichtslos weg vanwege hun kat- tenfoto, kinderen of hun woon plaats op te grote afstand. Daarbij flirten we online vaker met men sen die in de echte wereld eigenlijk 'te hoog gegrepen zijn'. „Omdat een online afwijzing ons minder raakt, zetten we hoger in. Niet ge schoten is altijd mis, toch? Maar hierdoor ontstaat een discrepantie: de meerderheid vist in een kleine vijver, gevuld met aantrekkelijke Tinderaars. Dat zijn mensen met een symmetrisch, egaal gezicht en stevige kaaklijn.'' Daardoor zijn zo veel singles na tientallen dates nog altijd alleen, legt Timmermans uit. Wie echt op zoek is naar een relatie, moet vol gens de onderzoekster de hoop niet verliezen. ,,Na een periode van ongelijkwaardige dates gaan veel mensen vanzelf minder kritisch swipen en weer op zoek naar hun 'eigen soort'.'' vrijdag 3 januari 2020 GO Hoop en wanhoop bij online daten in de jaren 10 xxx Hanneke van Houwelingen Rotterdam - Elisabeth Timmermans, onderzoeker Mediawetenschapper Elisabeth Timmermans deed onderzoek naar datingapps. foto marnix schmidt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12