boldErman.nl All-lnclusive Reizen 10 NIEUWS Bosbranden breiden zich uit door hoge temperaturen, droogte en wind Tienduizenden vakantiegangers in Australië krijgen het advies de populaire badplaatsen in het zuidoosten van Australië te verlaten. Vanwege de zich almaar uitbreidende bosbranden roept de staat New South Wales vandaag de noodtoestand uit. ausitralië De branden zijn inmiddels zo fel en blijven zo lang voortduren dat mensen in een gebied over een lengte van 250 kilometer dringend wordt geadviseerd te vertrekken. Hoe lang de noodtoestand van kracht blijft, hangt af van het weer. De voorspellingen voor de regio zijn slecht: temperaturen van dik boven de 40 graden en geen regen. De premier van New South Wa les, Gladys Berejiklian, heeft gezegd wegafsluitingen en gedwongen evacuaties te overwegen. ,,We wil len er zeker van zijn dat we elke mogelijke voorzorgsmaatregel heb ben genomen, want zaterdag kan een verschrikkelijke dag worden." 40 graden Komend weekend stijgt de tempe ratuur naar verwachting tot boven de 40 graden. Gecombineerd met harde wind levert dat een groot ge vaar op voor verdere uitbreiding van de bosbranden. Transportmi nister Andrew Constance van de deelstaat laat zich in soortgelijke termen uit. „Iedereen moet weg. We krijgen zaterdag een ergere dag dan we tot nog toe hebben meege maakt'', zei hij. Het leger heeft twee schepen en vijf helikopters ingezet om te hel pen bij evacuaties en om mensen van drinkwater en brandstof te voorzien. Veel tankstations in het getroffen gebied zijn niet meer in bedrijf, wat het moeilijker maakt voor inwoners en toeristen om er weg te komen. Het is al de derde keer in evenzovele maanden dat in New South Wales de noodtoestand wordt uitgeroepen vanwege het vuur. Op verschillende wegen ten noorden en westen van de evacua tiezone staan nu al lange files. Veel mensen konden niet vertrekken, doordat ze geen benzine hebben. Tankstations hebben te weinig brandstof of hun pompen werken niet vanwege stroomuitval. In ver schillende kuststadjes dreigt een voedsel- en watertekort nadat ze door de bosbranden maandag en dinsdag volledig van de buitenwe reld zijn afgesneden. Het vuur en omgevallen bomen hebben ver schillende wegen geblokkeerd. In de kuststad Mallacoota in Vic toria komt vandaag een marine schip aan met hulpgoederen voor de vierduizend mensen die sinds maandag vastzitten. Zo'n duizend mensen kunnen door het schip worden geëvacueerd. In de Australische deelstaten Vic toria en New South Wales woeden al wekenlang enorme branden. Ze ker achttien mensen zijn daarbij al om het leven gekomen. Dinsdag vond de politie de lichamen van een man en zijn zoon in een huis in Cobargo, in New South Wales. Gis teren werd het lichaam van een man ontdekt in een uitgebrande auto op een kustweg bij Yatte Yat- tah, iets meer dan 200 kilometer van Sydney. Ook een Australische brand- weervrijwilliger kwam om het le ven. Zijn 19 maanden oude zoon Harvey kreeg woensdag een ere- speld op zijn borst ter nagedachte nis aan het dappere werk dat zijn vader heeft verricht. De 32-jarige vrijwilliger Geoffrey Keaton kwam op 19 december om het leven toen hij met een collega op weg was naar een bosbrand bijBuxton, net onder Sydney. Hun brandweerauto raakte een omgevallen boom, wat Keaton en zijn collega Andrew O'Dwyer (36) het leven kostte. Volgens onderzoekers van de Universiteit van Sydney zijn tot nu toe maar liefst 480 miljoen zoog dieren, vogels en reptielen direct of indirect omgekomen door de aan houdende branden. Meer dan 3,4 miljoen hectaren bossen zijn al in de vlammen opgegaan en dui zend huizen zijn verwoest. Uitgejouwd De Australische premier Scott Mor rison komt door de branden steeds meer onder vuur te liggen. Gisteren brak hij een bezoek aan een door de bosbranden getroffen dorp in het zuidwesten van Australië kort na aankomst af, omdat de bevolking niets van hem moest hebben. Mor rison werd uitgejouwd, omdat de inwoners vinden dat er te weinig hulp voor hen komt. Zijn minister voor Nationale Rampen David Littleproud, die hem bij het bezoek vergezelde, maakte kort daarna bekend dat hij extra geld vrijmaakt voor hulp aan de inwoners van de Begavallei, waarin Cobargo ligt. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Eifel all-inclusive 5 dagen Moezel en Rijn all-inclusive 8 dagen Salzburgerland, Kaprun all-inclusive 8 dagen Ertsgebergte, Saksische zilverroute all-inclusive 10 dagen Tossa de Mar all-inclusive 12 dagen Costa Dorada all-inclusive vrijdag 3 januari 2020 Toerist Australië moet maken dat hij wegkomt Raymond Boere Rotterdam/Sydney Sydney a Branden in de 9 afgelopen 48 uur MAPS4NEWS BRON: MY FIRE WATCH Een enorme zuil van rook boven East Gippsland, Victoria, in het zuidoosten van Australië. FOTO AP All-Inclusive All-Inclusive Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10