9 2019: stikstof 2020: luchtvaart veehouderij. Die gaat niet alleen ten koste van onze natuur, maar ook van onze luchtkwaliteit, onze gezondheid." Hij besloot daarom de krachten te bundelen met de vereniging Leefmilieu en werk groep Behoud de Peel, twee orga nisaties die al langer bezig waren om de ammoniakuitstoot van vee houderijen aan te pakken. ,,We wilden samen proberen de land bouw in het gareel te krijgen.'' Dat hij, als boerenzoon, daar voor zaken moest aanspannen te gen staluitbreidingsplannen van boerengezinsbedrijven vormde voor hem geen bezwaar. Hij vindt dat de intensieve veehouderij is doorgedraaid. ,,Mijn ouders had den tien hectare met wat varkens en kippen. De megastallen die je nu ziet, zijn een race to the bottom. De kostprijs moet alsmaar verder omlaag, dus de schaal omhoog. Dat is onhoudbaar; in Hongarije en Roemenië zijn de loon- en grondkosten veel lager. Niet voor niets stoppen in Nederland elke dag vijf boeren met hun bedrijf. Als wij niet ingegrepen hadden, was binnen tien jaar de halve sec tor failliet.'' Hij geeft boeren nergens de schuld van. ,,Zij zijn wel deel van het probleem, maar de overheid is er schuldig aan. Die heeft als een bulldozer alles alleen maar voor zich uitgeschoven, zonder proble men op te lossen. Dat moet nu wel gebeuren. De overheid zal met miljarden over de brug moeten komen om boeren die willen stop- Hopelijk gaat het kabinet nu echt grondig hervormen. Dan begraaf ik mijn strijdbijl Zijn telefoon gaat. Het is zijn 'col lega' Wim Opbergen, van werk groep Behoud de Peel. Die vraagt ofVollenbroek zijn lintje opspelt, tijdens een etentje met premier Rutte in het Catshuis waarvoor ze die avond zijn uitgenodigd samen met andere natuur- en milieuor ganisaties ('Nee, het is beter als we onze argumenten laten spreken'). Ja, hij heeft inmiddels wel de in druk dat er naar hem wordt geluis terd. Ook de commissie-Remkes, die oplossingen zoekt voor de stik stofcrisis, raadpleegde hem. ,,Mijn kritiek op biomassacentrales is in het rapport terechtgekomen. De gevestigde orde van milieuorgani saties heeft zich op dat gebied de mond laten snoeren met het Kli maatakkoord. Ook in het stikstof dossier hebben ze het er vreselijk bij laten zitten. Ook nu stellen ze zich naar het kabinet veel te lief op. Organisaties als Natuurmonu menten, het WNF en Milieude fensie hebben miljoenen leden, waarom die angst? De boeren zijn ook niet voorzichtig. Zet daar wat tegenover.'' En dus ziet Mj het als zijn taak om door te gaan, ondanks dat hij de pensioengerechtigde leeftijd al ruimschoots is gepasseerd. De stikstofuitspraak is voor hem geen eindoverwinning. ,,Het is über haupt geen overwinning. Dat wij als poortwachter moeten fungeren om te zorgen dat de Nederlandse overheid zich aan de wet houdt, vind ik heel triest. Nu moeten we nog zorgen dat er met die uit spraak van de rechter daadwerke lijk wat gaat gebeuren. De spoed maatregelen die tot nu toe zijn ge nomen, stellen weinig voor. Hope lijk grijpt het kabinet de kans om zaken echt grondig te hervormen. Dan begraaf ik mijn strijdbijl.'' donderdag 2 januari 2020 In 2020 gaat Johan Vollenbroek zijn pijlen richten op biomassacentrales en de luchtvaart, die volgens hem voor veel meer stikstof- en CO2-uit- stoot zorgen dan tot nu toe werd aangenomen. Volgens Mobilisation hebben luchthavens als Schiphol en Eindhoven Airport geen natuurver gunning, waardoor ze illegaal stik stof uitstoten. Daarom zullen ze hun aantal vluchten moeten beperken. In 2019 verwierf Johan Vollenbroek landelijke bekendheid door de in middels beruchte stikstofuitspraak van de Raad van State. Samen met Vereniging Leefmilieu en Stichting Werkgroep Behoud de Peel tekende hij afgelopen jaren bezwaar aan tegen de PAS (Programmatische Aanpak Stikstof) van de Neder landse overheid. Met succes: na het Europees Hof van Justitie maakte ook het hoogste rechtsorgaan ge hakt van dat beleid. Dat leidde tot hevige protesten van boeren en bouwers die worden getroffen door de gevolgen. FOTO PIM RAS M Johan Vollenbroek strijdt al jaren tegen vervuilende bedrijven en falend milieubeleid pen, fatsoenlijk uit te kopen.'' Geen eindoverwinning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9