7 Yes, no, definitely, maybe: knappe jongen die niet volle dig zijn buik vol had van het al maar voortslepende brexitproces. Nu premier Boris Johnson met zijn partij een absolute meerder heid in het parlement heeft, is dat voorbij. Het Verenigd Koninkrijk verlaat de Europese Unie, of we dat nou leuk vinden of niet. Daarmee komt in elk geval een eind aan een stroom vermoeiende nieuwsbe richten. Geen feit om vrolijk van te worden, maar positief is het wel: dit voorjaar start het MH17-proces. En dat de vier verdachten, drie Russen en een Oekraïner, de reis naar Nederland zullen aanvaarden, is onwaarschijnlijk. Maar toch, bijna zes jaar na het drama met het verkeersvliegtuig betekent het in elk geval kans op een béétje ge rechtigheid voor de nabestaanden van de 298 slachtoffers. Je hebt optredens waar je heengaat en onbewust denkt: het kan de laatste keer zijn. Het con cert van ex-Beatle Paul McCartney en Ghostbusters ('Who you gonna call?') op de lijst met naderende premières. 8 Een verkiezingsvrij jaar Verkiezingen kunnen leuk zijn, natuurlijk. Maar verkiezingen staan ook voor: verschillen die uitvergroot wor den, politici die zich in elk tv-pro- gramma willen verkopen, beloftes die niet worden nagekomen. Goed nieuws voor de niet-politieke jun kies: er zijn in 2020 géén verkie zingen. Tenminste, als de huidige coalitie het volhoudt. En dat kan nog best eens spannend worden. 2 Twee weken oranje roes A Mochten het EK voetbal I W (juni) en de Tour (juli) te genvallen, wanhoop niet. De Olympische Zomerspelen in Tokio in augustus zouden zomaar eens voor een zalige en overweldigende stortvloed aan Nederlandse me dailles kunnen zorgen. Het aantal favorieten is te groot om op te noe men. Kleine selectie: atlete Sifan Hassan, de handbalsters en voet balsters, de baanwielrenners, hockeyers, zwemmers en zeilers, mountainbiker Mathieu van der Poel, Annemiek van Vleuten. Zin in! Dat het weleens een mooi jaar zou kunnen gaan worden, is nu wel aange toond. Nog een leuk extraatje tot besluit: 2020 is een schrikkeljaar. Wie op 29 februari geboren is, kan weer eens officieel zijn of haar ver jaardag vieren. En wie slim rond alle feestdagen heen plant, heeft in dit extra lange jaar ook nog eens een zee aan vrije dagen. Dat we door de stikstofcrisis terug moeten naar honderd kilo meter per uur op de snelweg, dat mag volgens premier Rutte dan een rotmaatregel zijn, en het kost bij lege wegen tijd, maar het heeft ook voordelen. Het levert dus stikstofwinst op, leidt tot minder files en zorgt als het goed is ook voor minder ongelukken, doden en gewonden op de snelweg. Met zijn allen wat rustiger aan, misschien is het nog niet eens zo rottig. We hebben het gemist: onze voetbalmannen op een groot toernooi. Op het EK zijn we na zes jaar eindelijk terug, met - extra speciaal - drie poulewedstrijden in Amsterdam. Een nieuwe veelkleu rige Oranjegeneratie zal zich tonen: Matthijs de Ligt, Mo Ihatta- ren, Frenkie de Jong, Calvin Stengs. Gesteund door rots in de Na een jaar vol klimaat- alarmisme is het mis schien fijn om de zaken in 2020 eens van de positieve kant te be kijken. Als we een beetje extra ons best doen, haalt Nederland dit jaar de doelstelling om 25 procent minder CO2 uit te stoten dan in 1990. Wat daarvoor volgens duur zaamheidsorganisatie Urgenda wel moet gebeuren: één van de vier kolencentrales sluiten. Het is tussen het EK voet bal en de Zomerspelen door bijna een tussendoortje, maar wat voor een: de 107de Tour de France. Alle ogen zullen gericht zijn op Team Jumbo-Visma, dat al zijn troefkaarten op tafel legt voor de eindzege. Jumbo heeft vanaf nu Tom Dumoulin aan boord. In trinsiek heeft hij de benen om het geel naar Parijs te brengen. Maar de concurrentie is hevig, zélfs in zijn eigen ploeg Het is maar een cijfertje verschil, maar de gebrui- 6 Weer een zwoele zomer In het kader van positief denken: de kans op een lange, warme zomer is door kli maatverandering weer aanzien lijk. Nu er nog altijd geen uitsluit sel is over afschaffing van de zo mertijd, betekent dat dus veel lange, zwoele zomeravonden waarop het lang licht is. Geniet ervan, zolang het kan. Bij voorkeur op een camping in de provincie of in je eigen achtertuin, dan help je het klimaat toch nog een beetje. Bioscoopjaar 2020 staat deels in het teken van nos talgie. Zo krijgen we na vijf jaar weer een nieuwe James Bond, No Time To Die. Verder staan er opvol gers/remakes van West Side Story (regie: Steven Spielberg), Top Gun (jazeker, weer met Tom Cruise) op 29 mei in het Nijmeegse Gof- fertpark is er zo een. De Britse mu- zieklegende (77) is niet de jongste meer, en de laatste keer dat hij hier optrad was in 2016 op Pinkpop. Speaking words of wisdom: snel kaarten halen! branding Virgil van Dijk en (dat wordt duimen) de nu zwaar ge blesseerde Memphis Depay. ker zal het merken. In het voorjaar van 2020 veilt de overheid de eer ste 5G-frequenties. Dat is nodig, bijvoorbeeld om de zelfrijdende auto mogelijk te kunnen maken, of voor het gebruik van drones in de landbouw. Maar het is ook fijn voor wie achter in de auto een filmpje wil kijken, of voor festival gangers die door slecht bereik hun vrienden niet kunnen bellen. donderdag 2 januari 2020 20 REDENEN waarom 2020 een 8 Einde aan brexitgebakkelei 9MH17-proces eindelijk van start A Paul McCartney in Nij- 1 megen FOTO'S WILLIAM RUT TEN, PIM RAS, COR VOS, AP, REUTERS, AFP, ANP, BSR AGENCY Dagje extra genieten Genieten van het land schap Matthijs en Mo (en Mem phis?) op het EK Kwart minder CO2 Dumoulin in de Tour 4G wordt 5G j ^Filmjaar vol nostalgie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7