Vreugdevuren in Nieuwdorp Ko Bliek was eerste baby die werd geboren in Reimerswaal II IN DE REGIO ~ii 6 MIJN DORP, MIJN STAD Vijftig jaar geleden was Ko Bliek de allereerste baby die werd geboren in de spik splinternieuwe gemeente Reimerswaal. Dat is een taart waard. Ko Bliek uit Oostdijk wordt op zijn vijftigste verjaardag verrast door de eveneens 50-jarige gemeente Reimerswaal. Bliek was de eerste baby die in de nieuwe gemeente werd geboren. Twee wethouders komen daarom woensdag langs met een taart. ,,Als ze nou maar thuis zijn", grapt wethouder Kees Verburg als hij, vergezeld door collega Jaap Sinke, op de bel drukt bij de jarige Bliek. Maar dat is natuurlijk alle maal geregeld. Blieks gezin zit in het 'complot' en heeft er uiteraard voor gezorgd dat de jarige zijn taart in ontvangst kan nemen. Even later opent het feestvarken dan ook verrast de deur. En hij is blij verrast, gelukkig Als ik niet thuis was geboren, zou het in Goes zijn geweest. Dan was ik niet de eerste Reimerswaler geweest - Ko Bliek wel. Er was hem ook nog geen lampje gaan branden: ,,Nee, ik had totaal niks in de gaten. Ook niet toen de kinderen opeens allemaal kwamen. En toen de wethouders aanbelden, dacht ik dat er iemand anders voor de deur stond." Zoals gezegd kwam Ko Bliek vijftig jaar geleden, op i januari 1970, ter wereld. ,,Dat was thuis in Krabbendijke", vertelt de jarige. ,,Want anders zou het in het zie kenhuis zijn geweest en dat was, ook toen al, in Goes. Dan was ik dus niet de eerste Reimerswaler geweest en hadden we hier zo niet gezeten." Dat Bliek de allereerste Rei- merswaler is, maakt hem ook ge lijk de alleroudste 'échte' Reimers waler. Met de daarbij horende kwaal die iedereen bij wie de jaren vorderen, wel kent: ,,De tijd gaat steeds sneller. Totdat je op je 16e op een brommer mocht rijden leek de tijd maar niet op te schie ten. Die vliegt nu voorbij." Bliek is de gemeente Reimers- waal zijn hele leven trouw geble ven. ,,Tot mijn 25e heb ik in Krab- bendijke gewoond. Daarna ben ik verhuisd naar Oostdijk, waar ik nu inmiddels ook al weer 25 jaar woon." Ruim voor twaalf uur heeft zich op het veldje achter woonzorgcen trum Lancasterhof al een flinke groep jonge Nieuwdorpers verza meld. Voor de grote stapel pallets brandt een veel kleiner vuurtje, dat regelmatig wordt voorzien van vers hout. Om klokslag twaalf uur is het eerst tijd om elkaar het aller beste te wensen voor het nieuwe jaar, kort daarna is het tijd voor ac tie: de fik gaat in de houtstapel en het bij elkaar gespaarde vuurwerk gaat de lucht in. ,,We zijn de deuren langs gegaan om geld in te zamelen voor vuur werk", vertelt Daan Smits. ,,Ik denk dat er wel zo'n driehonderd men sen geld hebben gegeven. Met ons eigen geld erbij gaat hier voor een paar duizend euro de lucht in. Dan heb je tenminste wat moois." Tijdens de ruim een half uur du rende vuurwerkshow gaat ook de stapel pallets steeds beter branden. Een stapel waar de gemiddelde Scheveninger nu met een jaloerse blik naar zou kijken. Smits: ,,Ik denk dat we één van de grootste le gale vreugdevuren van Nederland zijn." Om in die legaliteit te blijven, wachtte de Nieuwdorpers dins dagmiddag nog wel een extra klusje. ,,We zijn door de gemeente op onze vingers getikt", laat mede organisator Pieter de Vos weten. ,,We hebben de stapel flink moe ten verkleinen. We hebben een vergunning voor zes kuub, en eer lijk is eerlijk: er lag veel meer. Maar de samenwerking met de ge meente is prima. Wij hebben het hout alleen maar in een container hoeven gooien en de gemeente heeft alles keurig afgevoerd." De plek is goed gekozen. Net aan de buitenkant van Nieuwdorp, naast een sloot. Die sloot kan han dig zijn voor bluswater, maar is net zo handig als openbaar toilet. Want met enige regelmaat voelen enkelen de drang om het waterpeil van de sloot wat te verhogen. Nieuwdorp is een voorbeeld van hoe het ook kan, vindt Smits. ,,Zo zouden ze het in elk dorp kunnen doen. Gewoon de gemeente een groep mensen en een plek aan la ten wijzen. Op die manier hou je toch het particuliere vuurwerk, maar dan veel centraler. Is alles nog beter te handhaven ook." Workshop creatief schrijven Rommelmarkt met dank aan schenkers en kopers, is er vanaf zaterdag 18 januari elke eerste en en derde za terdag van de maand markt in de voormalige basisschool. De opbrengst is be stemd voor de instand houding van de Nico- laaskerk. De markt is van 9.00 tot 16.00 uur bereikbaar via het Julia- naplein. Meer informatie via 0614736725. Bijeenkomst Computer club donderdag 2 januari 2020 Willem Adriaansens Oostdijk Met een groot vuur en een eve neens grote vuurwerkshow heeft Nieuwdorp 2020 inge luid. Muziek, drank, keiharde knallen en heel veel rook bege leiden het traditionele vuur feest aan de rand van het dorp. Willem Adriaansens Nieuwdorp De jaarwisseling in Nieuwdorp. Links de brandende stapel pal lets, in de lucht het vuurwerk. foto marcelle davidse De jarige Ko Bliek wordt gefeliciteerd door wethouder Kees Verburg (links). Wethouder Jaap Sinke (rechts) toont de taart die de oudste Reimerswaler krijgt van de gemeente. foto johan van der heijden GOES Bibliotheek Goes houdt dinsdag een workshop creatief schrijven. De deelnemers krijgen schrijfoefeningen aan de hand van een thema. De workshop is voor acht tien jaar en ouder. De activiteit vindt tussen 10.00 en 12.00 uur plaats. Aanmelden is verplicht, en kan via bibliotheekooster- schelde.nl. KORTGENE Na een prima 2019, 'S-GRAVENPOLDER Hobby Computer Club (HCC) houdt dinsdag zijn maandelijkse De Nicolaaskerk in Kortgene. FOTO MARCELLE DAVIDSE bijeenkomst in het dorpshuis van 's-Gra- venpolder. De zaal is open vanaf 19.30 uur, de bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor deze avond is er geen speci aal thema. Er kunnen al lerlei vragen gesteld worden. Verder is er de leestafel met diverse computerbladen. GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Vredeskerk, Van der Vegtplein 2, 09.30 11.30 uur: Inloopoch tend in kerk met kof fie of thee; Erasmuspark, 14.00 uur: Wandeling in groepsverband; 's Heer Hendrikskinde- rendijk 100, 13.00 15.00 uur: Open huis Hospice Het Clara- hofje; De Levensbron, 14.00-15.00 uur: Spelletjesmiddag voor senioren; Ter Weel, 14.45-16.00 uur: Bingo 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 10.00-11.00 uur: Gratis sporten in de beweegtuin HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00 12.00 uur: Week markt; 09.30 uur: Wandelen in groeps verband KAPELLE Fruitteeltmuseum, 14.00-15.30 uur: Opa en Oma dag MIDDELBURG Markt, 09.00-22.00 uur: Openstelling ijs baan; Vleeshal, 12.00 17.00 uur: Verkoop tentoonstelling Zeeuwse Kunstkring; RILLAND De Nieuwe Vliedberg, 10.30-12.00 uur: Handwerken YERSEKE Grand Café Moerzicht, 14.30-16.00 uur: Creamiddag; 16.00-17.00 uur: Borreluurtje voor se nioren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58