Helden in een ondergronds, beklemmend ziekenhuis Informant trekt aan het kortste eind, en vecht terug 7 Een watje droomt van Adolf Hitler The Cave van zijn bestaan. ,,Wie niet wil la chen om Hitler moet de film vermij den. Dat begrijp ik volkomen. Ook ik loop met een boog om bepaalde films heen, maar dan zijn het met name realistische films over de Tweede Wereldoorlog.'' ,,Maar de kijker van Jojo Rabbit moet wel begrijpen wat het verhaal probeert duidelijk te maken. De Hit ler in mijn film is de fantasie van een tienjarig kind. Daarom is hij ook zo kinderachtig voorgesteld. Vandaar dat deze Hitler ook zo onvolwassen is. Hij reageert als een dreinende pu ber die zijn zin niet krijgt.'' Tegelijkertij d probeert Der Führer ook de jongen te beïnvloeden met zijn denkbeelden, onder meer over joden. ,,De hoofdpersoon is zeker te beïnvloeden en hecht zich aanvanke lijk aan Hitler. Maar gaandeweg ge beuren er dingen in zijn leven die hem aan het twijfelen brengen. Zeker als hij contact krijgt met het Joodse meisje dat bij bij hem in huis onder duikt. Haar wijsheid geeft hem een andere kijk op de werkelijkheid van nazi-Duitsland. Ook zijn moeder speelt daarin een belangrijke rol.'' De film van Taika Waititi oogst op festivals zowel bijval als afkeuring. ,,Ik had niet anders verwacht'', zegt hij met zelfverzekerde stem. ,,Op het Filmfestival van Toronto wonnen wij de publieksprijs, dat vond ik eerlijk gezegd wel een enorme verrassing, want de concurrentie was aanzien lijk. Als een film controversieel is, be schouw ik dat nooit als een slecht te ken. Het zet mensen in elk geval aan het denken.'' JOJO RABBIT - A.Z. The Informer Oscarwinnaar Feras Fayyad (twee jaar geleden bekroond voor zijn film Last Men in Aleppo) toont in zijn documentaire The Cave een nieuw facet van de oorlog in Syrië. Met zijn camerateam dook hij in een ondergronds ziekenhuis even buiten Damascus waar hij de doktoren en verpleegsters volgt in hun pogingen om het leven van slachtoffers van oorlogsgeweld te redden. Terwijl de patiënten op de operatietafel worden behan deld wordt via een iPhone klas sieke muziek afgespeeld om ze op hun gemak te stellen. Middelen om ze onder narcose te brengen zijn er meestal niet. De geluidsband van The Cave is minstens zo belangrijk als de ge toonde beelden. De raketinslagen dreunen lang na in de geïmprovi seerde operatiekamer. Centrale figuur is de vrouwe lijke arts Amani die zich vooral om de gewonde kinderen bekom mert. Altijd naar ze lachen en geen paniek tonen is haar credo. Haar familieleden maken zich zorgen om haar. ,,Je planten wachten nog steeds op je.'' The Cave is een film die een an dere kijk geeft op de gevolgen van oorlogsgeweld. De kijker wordt diep geraakt door deze claustrofo bische wereld waarin alleen maar helden werkzaam zijn. - Ab Zagt Ondanks enkele overtollige plot wendingen en typische misdaad clichés is deze misdaadthriller binnen z'n genre best aardig. Er zit voldoende vaart in het script, dat af en toe ongeloofwaardig is. In New York hoopt de FBI een Poolse drugshandelaar te pakken door ex-gevangene Pete (Kinna man) in te zetten als informant. Die laatste ziet allerlei plechtige FBI-beloftes vervliegen als de New Yorkse politie de FBI in de wielen rijdt met een mislukte un dercoveractie waarbij een agent sterft. De FBI is boos, de Polen gaan vrijuit en Pete draait de bak weer in. De FBI hoopt dat Pete in dat wespennest achter de tralies het loodje zal leggen; zo'n gefaalde missie staat immers slordig op je blazoen. Maar ze onderschatten hun voormalige, vindingrijke in formant uiteraard enorm. - Marieke Nieuwdorp donderdag 2 januari 2020 GO De eenzame Jojo (Roman Griffin Davis) in gesprek met zijn denkbeeldige vriend Adolf Hitler. FOTO 20TH CENTURY FOX KOMEDIE Regie: Taika Waititi. Hoofd rollen: Scarlett Johansson, Rebel Wilson, Sam Rock well en Taika Waititi. Omdat hij naar eigen zeg gen geen enkele acteur kon vinden die een komische versie van Adolf Hitler wilde spelen, deed regisseur Taika Waititi het uiteindelijk zelf. Was het een verstandig be sluit? Jazeker, want Waititi, een grote ster en persoon lijkheid in zijn geboorteland Nieuw-Zeeland, trekt alle re gisters open om Hitler als een jaloerse puber neer te zetten. Hij is het denkbeeldige vriendje van een tienjarige jongen die lid is van de Hit- lerjugend, maar vooral een watje is. Tot ergernis van Der Führer die als een sluwe vos de jongen probeert te manipuleren. Met hilarische en pijnlijke momenten tot gevolg. Jojo Rabbit is een wrange komedie die vaak schuurt en soms uit de bocht vliegt. Geen enkel facet van het nazitijdperk wordt onder het tapijt geveegd. Jojo ziet met eigen ogen hoe tegenstan ders van het regime worden opgehangen. Zijn moeder (een formidabele rol van Scarlett Johansson) zit in het verzet, herbergt een jong Joods meisje als on derduiker, maar laat haar zoon zelf ontdekken hoe deze wereld in elkaar zit. Met zijn film treedt Waititi in de voetsporen van Charlie Chaplin (The Great Dictator) en Mel Brooks (To be or not to be). Zijn keuze om dit boek over een kind in oor logstijd te verfilmen, maakt zijn film des te moediger. DOCUMENTAIRE Regie: Feras Fayyad De raketaanslagen dreunen na in de operatiekamer. FOTO CINEMA DELICATESSEN THRILLER Regie: Andrea Di Stefano. Hoofdrollen: Rosamund Pike en Joel Kinnaman Sr*-»! ï--. p -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51