Ravage door dichte mist: 'Het was doodeng' 4 Grote rellen blijven uit Veel incidenten in NIEUWJAARSDUIK Je hoorde wel mensen, maar zag ze niet tot ze voor je stonden Hoewel grootschalige rellen tijdens de jaarwisseling uitbleven, was het alle hens aan dek bij de hulpdiensten. Brandweerkorpsen verspreid over Nederland kregen maar liefst 4340 meldingen: 118 meer dan vorig jaar. Daarmee is een positieve trend ten negatieve gekeerd, constateert Stephan Wevers, voorzitter van Brandweer Nederland droevig. ,,We hadden eerst een daling van het aan tal incidenten maar zitten nu weer op het niveau van vijf jaar geleden. Als we de cijfers van de afgelopen ja ren op een rij zetten, moeten we con cluderen dat alle inspanningen om tot minder incidenten te komen wei nig opleveren. Dit baart ons zorgen.'' Volgens de brandweer waren er wel grote verschillen tussen de re gio's. Dit jaar vond iets meer dan de helft van de meldingen plaats in de vier grote regio's Rotterdam-Rijn mond, Utrecht, Haaglanden en Amsterdam-Amstelland. Ook in de ziekenhuizen was het zeer druk. In het Oogziekenhuis in Rotterdam kwamen achttien men sen binnen met oogletsel door vuur- werk: tien meer dan vorig jaar. Tien verwondingen bleken blijvend van aard. De helft van de slachtoffers was omstander en werd geraakt door rondvliegend vuurwerk. Geen van de slachtoffers droeg een vuurwerk- bril. Het jongste slachtoffer was 14 jaar oud. De stijging houdt volgens de woordvoerder van het ziekenhuis mogelijk verband met de toename in vuurwerkverkoop: er werd tijdens de jaarwisseling een recordbedrag van 77 miljoen aan uitgegeven. Verder noemt hij het feit dat het niet re gende, waardoor er meer mensen op straat waren, en ook de mist. ,,Moge- lijk hadden mensen daardoor geen goed zicht op het vuurwerk om hen heen.'' Bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk kwamen in totaal 28 pa tiënten binnen, van er wie zes door vuurwerk gewond waren geraakt. Twee van de zes moesten direct wor den geopereerd aan verwondingen ANP Akkrum Zeventien mensen liepen lichte verwondingen op, twee mensen hebben wat zwaarder letsel, meldde de politie. Deze slachtoffers en tientallen betrokkenen die niet gewond raakten, werden opgevan gen in de openbare basisschool van Akkrum. Volgens de brandweer waren er ook in tegengestelde rich ting verschillende aanrijdingen. Op de A7 bij de afrit naar de A32, tussen de knooppunten Joure en Heeren veen, was in de mist een aanrijding tussen meerdere auto's ontstaan. Hier vielen eveneens gewonden. Het KNMI kondigde een uur voor de jaarwisseling code rood af voor de provincies Friesland, Groningen en Drenthe. Het zicht was lokaal in het noorden minder dan tien me ter. De ANWB adviseerde de weg niet op te gaan. Het weeralarm werd in de vroege ochtend van 1 ja nuari weer ingetrokken. Op de officiële meetpunten van het KNMI was de laagste zicht- waarde 14 meter, om 02.10 uur op Maastricht Aachen Airport. Het is de laagste waarde die op officiële meetpunten van het KNMI is ge meten. ,,In Groningen, Friesland en Drenthe kon je buiten de meetpun ten rond de jaarwisseling op veel plaatsen sprake van minder dan 10 meter ver zien. Lokaal werd zelfs gesproken over 4 a 5 meter zicht'', meldde weerbureau Weeronline. De dikke mist beperkte zich niet tot het noorden. Ook op de A73, waar geen code rood werd afgege ven, zagen automobilisten geen hand voor ogen. Op Twitter deelde boswachter Tim een foto van zijn zus die op de A73 voor de auto loopt, nadat zij en haar vriend tegen een vangrail waren beland. Op de foto die vanuit de auto is gemaakt, is de vrouw die voor de auto loopt door de extreem dichte mist amper te zien. Zijn zus om schreef de situatie als een scène uit de serie Walking Dead. ,,Je hoorde wel mensen, maar zag ze niet tot ze ineens voor je stonden.'' Meerdere mensen reageren dat ze hetzelfde hebben meegemaakt op de snelweg die van Nijmegen naar Maastricht loopt. ,,Stapvoets rijden maar toch eenmaal de berm in door het slechte zicht. En afslag werd ge mist. Dus ook maar te voet verder'', schrijft iemand. Ook in Noord-Brabant kwam zeer dichte mist voor. ,,Wij reden vannacht terug naar Uden. Vanaf Oss was het niet meer te doen. Doodeng vond ik het'', laat een an der weten. In Deventer werd de plaatselijke grote vuurwerkshow vanwege de mist afgelast. De show had volgens de gemeente geen zin meer omdat het zicht 'beperkt was tot minder dan 200 meter'. donderdag 2 januari 2020 GO Handen vol voor brandweer en politie Eefje Oomen Den Haag EMMELOORD Dichte mist in het noorden van het land heeft op oudjaarsdag een leven geëist. Op de A32 bij Akkrum (Friesland) kwam een 58-jarige vrouw uit Dokkum om het leven toen tientallen auto's in dichte mist op elkaar bot sten. Ook op andere plaatsen zat het potdicht. -Ooggetuige Het relatief zachte weer maakte de nieuwjaarsduiken die gisteren op tal van plaatsen werden ge houden net wat draag lijker. Maar de tactiek bleef: keihard het water in rennen en zo snel mogelijk weer in de warme kleren. In Scheveningen (boven, rond de tienduizend deelnemers), Wijk en Aalburg en in Den Bosch genoten de durfals met volle teugen van hun eerste duik in 2020. FOTO'S ANP, RICARDO SMIT, MARC BOLSIUS WEHE-DEN HOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4