C2 4 Hilaria Twee heren uit Den Haag brengen onder de naam Hilaria al 33 jaar circusachtige variétévoorstellingen voor jong en oud. Of, zoals ze zelf zeggen, frisse nonsens en knotsgekke kolder. Zaterdag staan ze met de show Vliegende honden bijten nietin Wemeldinge. We kozen voor een onzekere uitdaging Herbergen luidt het nieuwe jaar in Winterstad en uniek theaterduo komt naar Wemel- dinge. Theatergroep Hilaria bestaat uit Rob en Rob, oftewel Rob I Strengers en Rob Bij- I mans. In 1986 leerden de twee Hagenezen elkaar kennen op een verjaardagsfeest. ,,Er hingen bij mij thuis zelfgemaakte poppen en beelden aan de muur", vertelt Bij mans. ,,Rob kwam naar me toe en zei: 'goh, daar kun je van alles mee'. We besloten samen wat te proberen en op de Boulevard in Scheveningen speelden we een korte straattheater- act. Na afloop gingen we met de pet rond en waren we blij als we 50 gul den binnenhaalden. Naarmate ons toneelstukje beter werd, begonnen mensen meer geld te geven. Op een mooie zomeravond zat er 400 gulden in onze pet. Dat voelde als een for tuin." Het bleek de opmaat naar meer. Het duo genoot van het entertainen op straat en besloot mee te doen aan een straattheaterfestival in Delft. ,,We werden beoordeeld door een jury bestaande uit Mini en Maxi. Wij wonnen glansrijk, met als recensie 'deze twee entertainers steken met HILARIA kop en schouders boven de rest uit'. Dat opende deuren naar andere festi vals en we maakten daarna een voor stelling van vijftig minuten voor scholen en theaters." Het bracht de twee heren niet al leen in Nederlandse zalen. Er ver schijnt een glimlach op zijn gezicht als Bijmans herinneringen ophaalt aan voorstellingen in het buitenland. ,,Dat was lachuuh joh", vertelt hij in onvervalst Haags accent. ,,Onze op tredens bevatten weinig tekst. We speelden een keer in Japan en we hadden 24 simpele woorden Japans geleerd. Die Japanners lagen dubbel van het lachen. Visuele humor wordt over heel de wereld herkend." Visuele humor, is dat de goede be naming voor wat Theatergroep Hila- ria doet? ,,We zijn op internationale festivals geweest waar mensen zei den 'Wat jullie doen, hebben we nog nooit gezien'. Dat komt omdat we zelf een gekke vorm van theater be dacht hebben. We gebruiken spullen, muziek en bewegende poppen. Als ik het moet omschrijven in één woord, dan noem ik het attributentheater." Alle attributen worden door de he ren zelf gemaakt en vormen een be langrijk onderdeel van het succes. ,,We zijn vijf dagen per week te vin den in onze werkruimte in het cen- trum van Den Haag. Constant zijn we bezig met oude bontjassen, vishen gels, gordijnen en knikkers, allemaal als aankleding van onze voorstellin gen. Van gordijnen kun je bijvoor beeld een tent maken, knikkers zijn ideaal als ogen voor een beest. De die ren zelf maken we van schuimplastic van oude matrassen. Het is uitprobe ren, weggooien, bijschaven. Ik heb in 33 jaar vele kilometers genaaid aan kostuums, tenten, harnassen, noem maar op. Maken, knutselen en lassen is bijna net zo leuk als optreden." Bijmans voegt er niet voor niets het woordje bijna aan toe. ,,Optreden is nog altijd het mooiste wat er is. Rob is 68 en ik ben 63 jaar, maar iedereen schat ons op het podium jonger in. Dat komt omdat we lekker gek kun nen doen. Tijdens en na een optre- EN 4 REDENEN MEER Middelburgse muzikanten DJ's en livemuziek donderdag 2 januari 2020 In één woord: attributentheater Hans Puik De start van theater groep Hilaria, eind jaren 80, verliep boven alle verwach tingen. De twee spe lers van de groep, Rob Strengers en Rob Bijmans zegden alle bei hun baan in het onderwijs op en gin gen volledig op in het succes van hun thea- teracts. Bijmans: ,,We waren gewend iedere maand keurig ons salaris te krijgen, maar we kozen voor een span- nende en onzekere uitdaging. Dat we in middels al 33 jaar leven van dit beroep, is bijzonder. We zijn eigenlijk amateurs zonder opleiding die doen wat we leuk vin den. In het begin fietste ik langs de school waar ik vroe ger werkte en dacht ik 'yes, ik ben lekker vrij'. In feite was ik aan het werken aan een voorstelling, maar het voelde als een enorme vrijheid." Voor het derde jaar op een rij verzor gen de Middel burgse muzikanten Douwe Eisenga, VanDryver, Peter Slager en broeder Dieleman het nieuwjaarsconcert 'Herbergen'. Deze keer in de Oostkerk. De vier muzikanten spelen in zeer ver schillende stijlen, maar met groot saamhorigheidsge voel. Herbergen ont stond in 2017 als project over Middel burg. Grafisch ont werper Marieke van der Perk en foto graaf Marijn Kluijf- hout ontwierpen en drukten posters met teksten uit de liedjes die Peter en Tonnie (broeder Dieleman) schreven over hun stad Mid delburg. Die samen werking beviel en het idee ontstond om met meer musici uit de stad een nieuwjaarsconcert te organiseren. Deze keer pakken ze uit met nieuwe liedjes en muziek over Middelburg en een keur aan mys terieuze muzikale gasten. Samen vloeiende dialecten, verhalen over Zee land en een hoop muzikaal vakman schap en speelple- zier. Zaterdag, Oost- kerk Middelburg, 20.00 uur. In het kader van 'Middelburg Win terstad' zijn er komende week weer tal van activiteiten in Middel burg. Vanavond is er livemuziek van Tulsa Time in Café Tympaan. Mor genavond is in Zanzi Diner het mu ziekevenement Zanzifunky X-mas en een dag later de Zanzi DJ Sessions. Op het winterterras van Seventy- Seven draait DJ Bart vrijdagavond plaatjes en zater dag is de Urban Dance Party. Het weekend wordt zondag afgeslo ten met een pla tenbeurs in Se venty-Seven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48