Grof Geschud gaat graag out of the box Muziek, poëzie, verhalen en sketches 2 LIJMEN Nieuwjaarsconcert Eric Vloeimans is de grote naam bij het nieuwjaarsconcert van Het Zeeuws Orkest. De trompettist speelt vijf eigen nummers. Melodisch, lyrisch, fluwelig, fluisterend: typisch Vloeimans. In een hokje laat hij zich niet duwen. Als het goed klinkt, klinkt het goed'. Vloeimans speelt eigen repertoire Recordjaar voor Bob Wayne Uitgelicht Sommige woordspelingen zijn spannen der dan andere. Ik weet wat 'grof ge schut' inhoudt. Maar wat 'grof geschud' betekent, daar moet ik naar gaan raden. Dat is het begin van de pret. Ik stel me er al van alles bij voor. Wat een schitterende naam voor een cabaretgroep. Een jonge cabaretgroep, nu aan het toeren met eersteling Lijmen, dankzij een handje hulp van het bevlogen theaterbureau TVB. Lander Severins en Myrthe van Velden heb ben elkaar in 2014 leren kennen op de Konings theateracademie in 's-Hertogenbosch. Sinds dien zijn ze een (Vlaams-Nederlands) koppel. In het echte leven en nu, na hun afstuderen in 2018, ook op de planken. In dat jaar trokken ze al meteen de aandacht bij Cameretten, met caba ret dat ook verdacht veel op toneel leek. Nu is er hun eerste avondvullend programma, geregis seerd door twee grote namen in de theaterwe reld. De ene kent vast iedereen, en wel van uitzon derlijk cabaret: Raf Walschaerts van Kommil Foo. De andere kent vast niemand: Minou Bosua: de ene helft van wat vroeger De Bloei ende Maagden heette. Dat inmiddels ontbon den duo kent ieder een dan vast weer wél, van al even on conventionele caba retvoorstellingen. Het hoeft dus niet te verbazen dat Grof Geschud graag een beetje out of the box gaat. Kwestie van kip Onvermijdelijk duikt dan ook het heden op of ei. Juist omdat het bestaat uit 'een koppel in het echt', kan Grof Geschud een extra laag toevoe gen aan het bekende man-vrouw-gedoe. Ze hebben het over hun relatie, over de 'mooie' toekomst ervan, over het 'zoete' verleden ervan, en onvermijdelijk duikt dan ook het heden op. Altijd minder mooi en minder zoet, toch? Bij voorbeeld: fantaseren over twee oudjes op een bankje die elkaar 'blindelings' kunnen aanvul len, gaat over in de vraag of ze écht samen oud willen worden. De een misschien wel, de ander eigenlijk niet. Dat wordt spannend. MUZIEK TOP3 Vanaf zijn negen tiende is hij serieus be zig met mu ziek. Dat is, als je in 1963 geboren bent, inmiddels een huwelijk van ruim 35 jaar met de trompet. Conservatorium in Rotterdam, verdere studie bij de Amerikaanse jazz- trompettist Donald Byrd (1932-2013), hij deed ervaring op in de bigbands van Frank Foster en Mercer Ellington. De afgelopen decennia stond hij op het podium met muzi kanten als Jasper van 't Hof, Willem Breuker, Kyteman, Juan Pablo Dobal en Martin Fondse. In 2001 kreeg hij de VPRO/Boy Edgar Prijs, in 2002 won hij een Bird Award en in 2011 werd hem de Gou den Notenkraker toegekend. In 2015 verscheen zijn eerste meespeelboek Horn of Plenty. Eind vorig jaar kwam er een tweede deel. Bij de presenta tie daarvan liet hij optekenen: ,,Veel boeken met trompet- muziek klinken als een auto toeter. Iedere boerenlul kan muzieknoten leren en ze zonder passie op papier zet ten. Ik wilde dat anders doen." Niet zomaar een trompet tist, dus, die muzikaal het Zeeuwse jaar opent. Heeft hij, vragen we hem, een idee waar hij op dit moment staat in zijn carrière? In eerste in stantie twijfelt hij: ,,Dat weet ik niet zo goed. Ik hou van PROGRAMMA muziek." Om zich dan te her nemen: ,,Ik weet het wel. Ik hoor bij het grote muziekle ven. Bepaalde stijlen, ge dwongen dingen, daarin voel ik me niet thuis. Als je geluk kig wilt zijn, moet je je eigen flow volgen. Eigen keuzes maken. Bij mij is dat de V- flow geworden, de Vloei- mans-flow. Ik kan het ieder een aanraden. Met hokjes wil ik me absoluut niet bezig houden. Als het goed klinkt, klinkt het goed. Ik hoef niet te verklaren waarom iets goed klinkt, ik ben geen we tenschapper, ik ben een mu sicus op het podium die het mooiste wil geven wat hij heeft. Alleen maar dat." Binnenland, buitenland, hij is vaste solist van het or kest Holland Baroque, heeft voor het ruigere werk de ei gen band Gatecrash, heeft sa menwerkingsprojecten met dj Armin van Buuren en gita rist Jan Akkerman. En hij heeft daarnaast nog een eigen trio, Oliver's Cinema, dat filmmuziek ten gehore brengt. Hij is actief als diri gent, arrangeur, componist en schrijver, hij coacht big bands en harmonie- en fanfa reorkesten. Zo bij elkaar gezet, klinkt dat als een druk bestaan: ,,Ik heb het er wel druk mee. En ik moet oppassen dat ik bij mezelf blijf. Het is vaak hol len of stilstaan. Je moet niet zeuren als je niet om zes uur thuis bent om te eten. Ik ben iemand die moeilijk vakantie kan houden. In feite is het luxe, want ik vind mijn werk 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Countryrock donderdag 2 januari 2020 Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellingen. Wat: Lijmen, Grof Geschud Waar: Ledeltheater Oostburg Wanneer: donderdag 9 januari, 20.15 uur Te verwachten in 2020: Ndugu Betekent 'broer' in het Swahili. Belgisch project rond Owen Wes ton. Akoestische hiphop met wat Mali blues en af- robeat. Voor het debuutalbum moeten we wach ten tot mei. Drive-By Truckers Dit jaar gaat Trump voor een herverkiezing. De southern rockers schilden in 2016 een muzikaal ap peltje met hun president. Be nieuwd dus naar opvolger The Un raveling. Die ver schijnt op 30 ja nuari. Lucas Hamming Wordt dit jaar 27, maar wil niet bij de 'club van 27' horen - be roemde artiesten die op hun 27e overlijden. Ham ming werkt juist aan de toekomst. Nieuw album én theatertour in ok tober. GO B Cabaretduo Grof Geschud brengt zijn eer ste avondvullende voorstelling, Lijmen. Jan van Damme Het Zeeuws Orkest speelt tijdens de reeks nieuwjaarsconcerten de Suite uit de Noten kraker van Tschaikovsky en de Urendans van Ponchielli. Eric Vloei mans heeft eigen reper toire op de setlijst staan. Zoals het eerste deel van het trompet concert Evensong, het Cubaans klinkende Harry Bo, het voor de tv- documentaire Enkeltje hemel geschreven stuk Heaven. Bijzonder is ook het stuk Lex, dat hij heeft geschreven voor Lex van Weren, de trompet tist die Auschwitz over leefde. Tenslotte wil hij drie melodieën spelen die hij schreef voor de in 2010 uitgebrachte film Majesteit. In Terneuzen en Vlissin- gen begeleidt Vloei mans Zeeuwse jonge ren die muziek uit zijn Horn of Plenty hebben ingestudeerd. Fluitiste Lise de Munck speelt de Fantasie brillante van Borne. In de eerste week van het jaar is het volop genieten van nieuwjaarsconcerten en andere feestelijke eve nementen om het jaar in te luiden. Daarnaast begint countryrocker Bob Wayne in Goes aan zijn recordpo ging en is in Terneuzen een familiemusical te zien. Het jaar 2020 moet een recordjaar worden voor Bob Wayne. De 'outlaw countryrocker' gaat probe ren 365 optredens in even zoveel dagen af te geven. Een van de eerste afspra ken is op 4 januari in 't Beest in Goes. Wayne staat bekend om zijn shows die zijn doorspekt met humor en muziek die zogezegd niet ge schikt is voor tere zieltjes. De recordtour begint in Europa en zal vervol gens verder gaan in Noord- en Zuid-Amerika. Tijdens zijn show zal hij veel werk van zijn nieuwe plaat ROGUE spelen. Als support act komt de Nederlandse act 'Dikke Dennis en de R0ckers' op de planken. Zaterdag, 't Beest Goes, 21.00 uur FOTO ANNELOES VAN DEN ADEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46