Harmes en Sanderse sluiten 2019 winnend af O O) CD O ZEELAND 13 Middelburger Joost Mes voltooit slopende zeilrace Sydney-Hobart Oranje Soccer Het Soccer- toernooi in Ter- neuzen is zes finalisten rijker. Walcheren, Hontenisse, Biervliet, HVV'24, IJzen- dijke en Sluis pakten in poule 2 een ticket voor de finale dag. Sluiskil werd zevende en laatste en is daardoor klaar. Sterk begin Sydney-Hobart daagt je uit als zeiler. Elke seconde, elke minuut, elk uur, elke dag. Joost Mes ging in de 75ste editie van de befaamde oceaanrace het avontuur aan en hield zich staande. Voor de één is Sydney-Hobart een item op de bucketlist, voor de ander is de race een poging om als geoefende zeiler de grenzen te verleggen. Als stuurman op de grote vaart ontwikkelde Joost Mes wel al zeebenen en als hobbyzeiler deed hij ervaring op op de wateren rond zijn huidige woonplaats Manilla of tijdens vakanties in Griekenland. Maar een oceaanrace is andere koek. ,,Ik wil mijn Yacht Master halen, een internationale kwalificatie voor zeezei lers", vertelt de 60-jarige Middelburger Mes vanuit Hobart. ,,Daar heb je be paalde ervaring voor nodig, bijvoor beeld onder extreme omstandigheden kunnen opereren. Sydney-Hobart is daar een mooie gelegenheid voor. Ik wilde de lat hoger leggen. Nou, dat is gelukt hoor. Dit was iets anders dan zeilen bij Lefkas.'' Mes bemachtigde via-via een plekje op de Flying Fish Arctos, een ruim 16 meter lange boot van een zeilacademie in Sydney. De bemanning bestond uit veertien mensen (elf mannen en drie vrouwen). Drie Australische profs had den de leiding, de rest was amateur. ,,Het was een gemêleerd gezelschap, van treinmachinist tot chirurg.'' De arts kwam meteen na de start, tweede kerstdag, al van pas. Bij het hec tische vertrek van de in totaal 157 deel nemende boten verloor de kapitein zijn pet. In een poging het hoofddeksel te vangen, viel een bemanningslid en raakte lelijk gewond. Zo zeer dat ze in het ziekenhuis dreigde te moeten wor den opgenomen. Na behandeling door de chirurg kon ze de race echter vervol gen. ,,Dat was een hele opluchting'', Na 20 kilometer klokte winnaar Har mes naast het Polderhuis in Westka- pelle een tijd van 1 uur, 7 minuten en 45 seconden. Monica Sanderse harkte bij de vrouwen op overtuigende wijze haar laatste zege van 2019 binnen in 1 uur, 17 minuten en 25 seconden op de 20 kilometer. In verband met de vele na-inschrij vingen vertrokken de deelnemers op de 20 kilometer even na 12.00 uur naast de Tank van Westkapelle. Erwin Har mes trok de meute op gang. Jozias Boone en Michel Schrier keken al snel tegen een achterstand van meer dan drie minuten aan. Boone, de laatste tijd minder in de wedstrijden, haalde de tweede plaats binnen in 1.10.47 uur. Hij eindigde voor Schrier, die af en toe zijn wedstrijd nog meepakt. Peter Biewenga, Stefan Schrier, Joeri Versluis en Crum van der Linden vielen net buiten de prijzen. Monica Sanders had weinig tegen stand bij de vrouwen en had twaalf mi nuten voorsprong op Lynn Lossie en een nog grotere marge op triatlete Nel- leke Baldé. Zij hield op haar beurt An gela Buijck en Vicky Wiessner ruim achter zich. Goed bezig Carolien van de Kreeke is nog steeds goed bezig. Zij won bij de vrouwen de wedstrijd over 10 kilometer. Jorim de Boks, vrijdag al winnaar van de Snert- loop in Arnemuiden, was bij de man nen de snelste op de 10 kilometer. Ly- dia Kleinjan en Emiel Lous sloegen toe op de wedstrijd over 5 kilometer. vertelt Mes. ,,Haar familie deed in het verleden altijd mee aan Sydney-Ho- bart. Zij nog nooit en nu, na de dood van haar ouders, wilde ze de as ver strooien in de Tasmanzee. Uiteindelijk heeft ze dat toch nog kunnen doen.'' Hangmat Met 14 man zo'n 1170 kilometer afleg gen, is zeilen in ploegendienst. Vier uur op, vier uur af en altijd zeven man aan dek. Het bed - een veredelde hang mat - wordt gedeeld met een ander be manningslid, een plastic kratje van 30 bij 30 centimeter dient als opbergkast voor j ouw kleding. ,,Alles is minimaal'', legt Mes uit. ,,Het water dat meegaat aan boord is om te consumeren, dus douchen is er niet bij. De deodorant is je mobiele douche.'' De schommelende weersomstandig heden maken van Sydney-Hobart een beproeving, die niet zonder gevaren is. Vooral in de Straat Bass, waar de Tas manzee botst met de Indische Oceaan, kan het flink tekeergaan. In 1998 was het weer zo extreem dat vijf boten zon ken en zes mensen overleden. Sindsdien zijn de (veiligheids)eisen opgeschroefd en wordt er vooraf veel getraind. Mes deed dat in de aanloop een week met de bemanning. ,,Bang ben ik nooit geweest. Wel was het soms even slikken als je in het pikke donker 's nachts bij windkracht 8 naar je positie bij de boeg moest. Even wat zeilen verwisselen zonder snelheid (soms wel 20 knopen) te verliezen, dat is pittig, terwijl de boot op en neer gaat en heel schuin hangt. Natuurlijk ben je altijd gezekerd, maar toch. Je ziet vaak foto's van mannen die dan rechtop staan.Nou, bij mij was het kruipend en klauterend op het dek hoor. Je moet niet de held uit willen hangen.'' ,,Kijk, op onze boot was het motto: 'Het hoeft niet snel, als het maar ge beurt. Eerst op jezelf focussen, dan pas op de dingen die je moet doen. Veilig heid voor alles. Als het uiteindelijk al lemaal lukt, geeft dat voldoening.'' De weergoden waren de deelnemers bij deze uitgave gunstig gezind. De Fly ing Fish Arctos ging na ruim drie dagen als 97ste over de finish. In hun klasse leverde dat een vijfde plek op. ,,Met zicht op de finish viel de wind plots weg en hebben we nog een tijdlang rondgedobberd. Ook dat is Sydney-Ho bart. Om half drie 's nachts voeren we de haven in en werden we ingehaald door heel veel mensen. Daarna was het een biertje doen in de pub, die is ge woon 24 uur per dag open.'' donderdag 2 januari 2020 GO -17 Korfbalster Romy de Rijke uit Oost-Sou burg is opge nomen in de selectie van Oranje onder 17 jaar. De 15- jarige speelster van Fortis zat sinds oktober al in de voorse lectie. I 2 Shirin van An- rooij is 2020 met een klap per begonnen: in het Luxem burgse Pé- tange won de zeventienjarige Kapelse veld- rijdster giste ren voor de tweede keer in haar carrière een race voor elite-vrouwen. Alle hens aan dek, soms kruipend en klauterend Jan Dagevos Hobart De Tankloop in Westkapelle is met uitstek geschikt om wat ruimte te maken voor de oliebollen. Erwin Harmes was dinsdag in de laatste wedstrijd van 2019 goed op dreef, na wat mindere uitslagen. Hij won op de laatste dag van het jaar. Sjaak Sinke Westkapelle Erwin Harmes tijdens de Tan kloop, die hij won. foto rens davidse sathnS Joost Mes met de Zeeuwse vlag op de boot. eigen fotos a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41