Brand zorgt voor paniek bij flatbewoners Den Haag NIEUWS 3 De eerste dag van 2020 kreeg in Arnhem een inktzwarte rand. Een brand in een flat bleek verwoestend: een gezin van vier mensen kwam vast te zitten in een lift terwijl rook het trappenhuis vergiftigde. De vader en zoon (4) overleefden het niet. Het moeten afschuwelijke momen ten zijn geweest voor de vier ge zinsleden in de lift. Ze konden geen kant meer uit. Niet naar boven, niet naar beneden. Stopte de lift omdat de stroom uitviel? Wilden ze met de lift naar boven of juist naar be neden vluchten? Of ontstond de brand precies op het moment dat de lift al in beweging kwam? Allemaal vragen die nog onbe antwoord zijn. Zo is ook niet duide lijk wie de slachtoffers precies zijn en of ze op bezoek waren in de flat, of juist thuiskwamen. Bewoners kennen de slachtoffers niet. Het enige dat duidelijk is, is dat dikke wolken verstikkende rook door het trappenhuis van het in re novatie verkerende flatcomplex aan het Gelderseplein trokken. En dat de massaal opgetrommelde brand weer bij het blussen twee volwas senen en twee kinderen in de lift aantrof. Vader en zoon (4) waren er het ernstigst aan toe. Reanimatie mocht niet baten. Moeder en dochter werden met loeiende sirenes afgevoerd. Een dag later lijkt het beter met ze te gaan. Maar het drama is er niet minder om. Een gezin verscheurd 'door iets lulligs' als vuurwerk. ,,Ik ben daar heel boos en verdrietig over'', zegt directeur Eric Angenent van wo ningcorporatie Vivare, enkele uren later tegenover de pers. Op de ach tergrond smeult de brand in de en tree van het flatcomplex nog na. Aanhoudingen Zeer waarschijnlijk is er vuurwerk in het spel. Nog geen etmaal na de brand werden op een steenworp af stand van de plek des onheils, bij hetzelfde wooncomplex, een 12-ja- rige en 13-jarige verdachte aange houden. In het meest waarschijn lijke scenario hebben zij vuurwerk afgestoken waardoor de boel in no time in brand vloog. Het drama leidt tot veel woede bij andere bewoners. Zij klagen over het feit dat de flat maar één centrale ingang heeft. Als die door brand wordt geblokkeerd, zitten ze 'als ratten in de val', zegt een van hen. De ingang kon niet worden ge bruikt omdat die vol rook stond. Kort na het uitbreken van de brand was de brandweer al ter plaatse om bewoners via een ladder of hoog werker in veiligheid te brengen. Daarbij ging het om de apparte menten die grensden aan de lift schacht. Vivare gaat naar aanleiding van de brand alle uitgangen en het vluchtplan van de flats op deze lo catie tegen het licht houden. Vol gens Angenent was de flat gekeurd en veilig bevonden door de brand- weer. ,,Maar misschien moeten we uit dit incident lessen trekken.'' Tijdens een besloten informatie bijeenkomst over het drama, liepen de emoties gisteravond hoog op. ,,Ik heb net die man van Vivare be dreigd'', sprak een man die al na een kwartier woedend de zaal verliet. ,,Mijn moeder woont in die flat. Ze had wel dood kunnen zijn. Als de politie er niet was geweest, had ik hem wat aangedaan. Dat heb ik die hem ook verteld.'' De bewoner houdt Vivare ver antwoordelijk. ,,Vier dagen lang heeft in de hal een bankstel gestaan met daarop een briefje 'gratis mee te nemen'. Dan vraag je toch om moeilijkheden, met al het afschie ten van vuurwerk voor de deur. Zonder bankstel was die brand nooit ontstaan. We hebben verdo rie aan de bel getrokken. Maar de opzichter van Vivare deed niets.'' Woedend Ook andere bewoners zijn woe dend. ,,Alles dat hier toezicht hield, is wegbezuinigd. Ratten, muizen, luiers, junks, pis; al die ellende heb ben wij hier. En geen enkele klacht wordt serieus genomen.'' Directeur Angenent zei na afloop begrip te hebben voor de emoties. Maar volgens hem heeft het bank stel slechts één dag in de hal ge staan. ,,We hebben de mensen die hem hebben neergezet, erop aange sproken. Natuurlijk was er, met het oog op het vuurwerk, sprake van een gevaarlijke situatie. Maar we zijn geen vuilnisophaaldienst.'' Onder het appartementencomplex stonden zeker zes auto's in brand. Grote zwarte rookpluimen trokken de hele avond over de stad en waren kilo meters vers te zien. Hoe de brand heeft kunnen ont staan, is nog onduidelijk. Buurtbewo ners zeggen dat ze vlak voor het uit breken van de brand een harde knal hoorden en een vuurbal zagen. De brandweer kon gisteravond nog niet zeggen of vuurwerk de oorzaak is. De auto's stonden geparkeerd onder een gemeenschappelijke overkapping. Minstens zes auto's zijn in vlammen opgegaan, zegt een woordvoerder van de brandweer. De bewoners konden volgens de brandweer door de rook niet via de galerij naar buiten. Ze moesten daarom met hoogwerkers en ladders uit hun huis worden gehaald. Dit zorgde voor een hectische situatie en voor veel paniek bij ooggetuigen. Zwaargewonden en uitgebrande auto's na harde knal en een vuurbal Sommige bewoners zaten enige tijd vast in een lift. Mede vanwege de trieste gebeurtenissen in Arnhem, waar in de nieuwjaarsnacht een vader en een zoon bij een flatbrand in een lift om het leven kwamen, schaalden de hulpdiensten direct groots op. Uit de hele regio kwamen brandweer korpsen naar de Haagse nieuwbouw wijk. Twaalf mensen moesten met adem halingsklachten en snijwonden naar het ziekenhuis worden overgebracht, 'enkelen' zouden zwaargewond zijn. Het is niet duidelijk of zij in levens gevaar verkeren. De brandweer kreeg later op de avond de brand onder controle. De geëvacueerde bewoners van het ge bouw werden opgevangen in bussen van vervoersmaatschappij HTM. donderdag 2 januari 2020 GO Vader en zoon (4) kansloos in lift brandend flatcomplex Berrie van Helden Niki van der Naald Arnhem De waterslangen van de brandweer liggen nog op straat als uit de flat aan het Gelderseplein in Arnhem twee dode lichamen zijn gehaald. FOTO ANP/ PERSBUREAU HEITINK De brandweer kon niet voorkomen dat geparkeerde auto's in de wijk Wateringse Veld in vlammen opgingen. foto distrcts Bij een grote brand onder een ap partementencomplex in de Haagse wijk Wateringse Veld zijn gister avond enkele mensen zwaarge wond geraakt. Tientallen bewo ners moesten vanwege de ernst van de situatie met hoogwerkers uit hun huis worden gehaald. Sebastiaan Quekel Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3