II Bewoner verliest zaak woningsluiting Strop voor CitySeeds: nieuwe kassen vernield 7 MEDAILLE REDDINGSACTIE Wat later dan gepland, maar vader en zonen Lippens hebben een medaille uitgereikt gekregen voor hun reddings actie. In maart bevrijdden ze een jongen die vastzat in een auto. Nog net voor de jaar wisseling reikte bur gemeester Jan Lo nink van Terneuzen uit naam van de Ko ninklijke Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen (KMRD) medailles uit aan Ronald Lippens en zijn zonen Robbert en San der. Op 20 maart van dit jaar gre pen zij in nadat een auto vlakbij hun huis in Driewegen op zijn kop in de sloot belandde. Twee jongens wisten op eigen kracht uit de auto te komen, de derde zat op de achterbank en kon niet ontsnappen. ,,Het is dat één van de inzittenden bij ons aanbelde en om hulp vroeg", vertelt vader Ronald Lippens. ,,Ik zou niet we ten wat er gebeurd was als ze dat niet hadden gedaan." Paniek ,,De auto lag op z'n kop in een sloot vol water. De jongen die er nog in zat, was echt in paniek. Ik heb de achterruit van de auto in geslagen, maar dat hielp niet. Vanwege geluidsboxen kon hij er nog niet uit. Ik heb toen een por tier geopend, dat kon gelukkig nog en toen heb ik hem bij zijn kladden gepakt en uit de auto ge trokken." Ronalds zonen Robbert en Sander bekommerden zich in tussen om de andere inzittenden. Buurtbewoner Tom Tijl, die al enige tijd actie voert tegen het hard rijden door zijn dorp, zag de kleine blauwe auto die avond 'hard voorbij rijden' en hoorde hoe de wagen iets verderop uit de bocht vloog. In het artikel over het ongeval zegt hij zeker te weten dat de bestuurder te hard gereden moet hebben. Ronald Lippens durft niet te zeggen hoe de auto in de sloot Ik heb hem toen bij zijn kladden gepakt en uit de auto getrokken terecht is gekomen. ,,Misschien hebben ze gewoon de macht over het stuur verloren, ik weet het niet." De jongen die door Lip pens werd gered was niet aanwe- zig tijdens de uitreiking Lip pens weet ook niet hoe hij heet. ,,We hebben niks meer van ze gehoord." Het bedankje kwam uiteinde lijk van de KMRD. Volgens de or ganisatie zijn de drie Lippens mannen in ieder geval helden. Zwemmen Burgemeester Lonink reikte hen op oudjaarsdag in het Terneu- zense stadhuis de medailles in brons uit. ,,Als je in de zeven tiende eeuw in het water te rechtkwam, dan verdronk je", vertelde Lonink. ,,In Amsterdam alleen al kwamen dagelijks tien tallen mensen om het leven. Als reactie daarop is de KMRD opge richt en leerden er ook steeds meer mensen zwemmen." Sinds de organisatie redders beloont, kregen zo'n 7500 mensen de on derscheiding. De medailles waren eigenlijk al in september toegekend. Omdat Ronald Lippens vanwege een nieuwe functie bij Dow is ver huisd naar Louisiana (Verenigde Staten) kon de onderscheiding niet eerder uitgereikt worden. Vermue besloot tot de maatregel nadat op 29 oktober in het huis van een 54-jarige Bressiaander twee kilo hennep was gevonden. Van wege de grote hoeveelheid en om dat er ook luchtdrukwapens wa ren aangetroffen, besloot de bur gemeester de woning niet drie, maar zes maanden te sluiten in het kader van de wet Damocles. Op 29 oktober pleitte de bewo ner bij de rechter in Middelburg tegen het voornemen van de bur gemeester. De rechter ging deels mee in de redenering van de be woner dat het sluiten van de wo ning, waar kinderen wonen, een te strenge straf was. De rechter sprak Vermue mag woning van Bressiaander tijdelijk sluiten, maar de rechter vindt zes maanden erg lang echter geen vonnis uit, maar stuurde beide partijen heen. Ze kregen twee weken de tijd om eruit te komen. Omdat dit niet gelukt is, von- niste de rechter maandag alsnog. De burgemeester krijgt in het von nis gelijk. Vermue was volgens de rechter wel degelijk bevoegd de woning te sluiten. Voor de kinde ren zou de bewoner ook een alter natief onderdak kunnen vinden, oordeelt de rechter. Wel stelt hij dat een half jaar lang is. Verzach tende factoren zoals dat niet bewe zen is dat er vanuit de woning ge handeld werd en dat de buurt niet geldt als risicovol, zijn volgens de rechter onvoldoende meegewo gen. Met het vonnis in de hand kan Vermue alsnog besluiten het huis zes of mogelijk drie maanden te sluiten. In een reactie laat ze weten hier nog een beslissing over te moeten nemen. Ook omdat er nog een procedure loopt. MIDDELBURG De splinter nieuwe kassen waarin Gemeen- schapstuin CitySeeds in Middel burg groenten verbouwt voor mensen die in armoede leven, zijn tijdens de jaarwisseling vernield. Twee ruiten zijn ingegooid en de schade bedraagt enkele honder den euro's, schat secretaris Nicol Lansman. Een vrijwilliger van CitySeeds ontdekte de vernieling gisteroch tend en meldde die bij Landsman. ,,Behalve dat de ruiten kapot zijn, liggen er ook glassplinters in de kassen. Die moeten we allemaal heel goed opruimen, want we werken met onze handen in de grond en we moeten voorkomen dat we gewond raken", zegt hij. Naar de oorzaak van de vernieling is het gissen voor Lansman. ,,Naast de kassen is ook vuurwerk afge stoken. Maar of dat tegen de ruiten is gekomen en het glas heeft ver nield, weet ik niet." Subsidie De kassen waren pas sinds no vember in gebruik. Ze zijn ge bouwd dankzij een subsidie van het Oranjefonds. CitySeeds heeft maar weinig geld en moet nu dus op zoek naar sponsors om de schade te kunnen herstellen. Wie wil helpen, kan contact opnemen via de Facebookpagina van City- Seeds Middelburg. donderdag 2 januari 2020 Bedankje voor drie helden Guido van der Heijden Terneuzen Robbert (geheel links), Sander en vader Ronald Lippens (rechts) ontvingen van burgemeester Jan Lonink de medaille voor het redden van een inzittende van een auto. foto camile schelstraete - Ronald Lippens Burgemeester Marga Vermue van Sluis krijgt van de Middel burgse rechter gelijk met haar voornemen een woonhuis in Breskens vanwege een drugs vondst tijdelijk te sluiten. Guido van der Heijden Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35