w tot 3 5 KAAKBEEN RESTAURATIE EN ONDERZOEK De walviskaak hangt sinds kort weer aan de Campveerse Toren in Veere. Het onderkaak-been is meer dan een historisch relikwie dat verwijst naar de Noordse walvisvaart, waar de belangrijke havenstad Veere aan deelnam. e kaak hangt al sinds jaar en dag aan het Veerse havenhoofd. Twee jaar geleden dreigde het onder kaakbeen uit de kettingen te val len, waarmee het aan de muur hangt. Het Veerse gemeentebe stuur besloot niet alleen de ketting te vervangen, maar ook de kaak te laten restaureren. Een behande ling met kunsthars moet er voor zorgen dat het been, dat voor veel argeloze voorbijgangers net zo goed een deel van een boot zou kunnen zijn, er weer een aantal ja ren tegen kan. De opknapbeurt gaf archeolo gen de kans de kaak te onderzoe ken op oudheid en echtheid. Tij dens de Tweede Wereldoorlog hing de kaak niet aan de muur en het was de vraag of het originele exemplaar na de bevrijding is te ruggehangen. Bovendien was niet zeker dat de Veerse walviskaak uit de tijd van de walvisvaart stamde. De nieuwste koolstofmetingen wezen uit dat de kaak inderdaad zo'n vier eeuwen oud is. Boven dien werden tijdens de restauratie onder meer een musketkogel, een kleipijpje, een knoop van een Frans uniform en een bikkel in het kaakbeen gevonden. De histori- sche kaak verzamelde zelf tijdens eeuwen hangen aan de haven muur - en eerder waarschijnlijk de muur van het stadhuis - artefacten uit de geschiedenis. Een kaak van het grootste zoog dier wees drie, vier eeuwen gele den tijdens de hoogtijdagen van de walvisvaart op macht van de bewoner van het pand of van de stad waar het gebouw stond, leert de wisseltentoonstelling in Mu seum Veere (locatie stadhuis). De kaak duidde overigens niet alleen op macht van stadsbestuurders of leden van de gegoede burgerij, maar stond ook vaak symbool voor de kracht van het volk. Een groep mensen met weinig opleiding kon samen een walvis vangen en do- den, terwijl het machtige dier met één klap van zijn staart een schip naar de zeebodem kon laten zin ken. De tentoonstelling Walviskaak aan de muur, heel 2020 te zien, wijst bezoekers van het stadhuis niet alleen op het kaakdeel van, vermoedelijk, een Groenlandse walvis, maar ook op het Veerse walvisvaartverleden. Na Amster dam, Hoorn, Enkhuizen, Rotter dam en Delft sloten ook de Wal- cherse steden Veere, Vlissingen en Middelburg zich bij de Noordse of Groenlandsche Compagnie aan. Op de expositie zijn schilde rijen van, al dan niet gestrande, walvissen en walvisvaarders te zien en ook wat walvisbotten en - wervels. Bezoekers Veerle Wenselaers en Marc de Wree (Vlamingen afkom stig uit Lokeren en Destelbergen) leren dat de Zeeuwen eigen traan- kokerijen en traanovens hadden op Spitsbergen en Jan Mayenei- land. Veere profiteerde tot het vrij geven van de walvisvaart in de 17de en 18de eeuw volop van de lu cratieve handel in traanolie en walvisvet. 293 wereldwijde rondreizen al vanaf 529,** donderdag 2 januari 2020 GO Walviskaak is echt en oud René Hoonhorst Veere D 4 Het onder kaakbeen van een walvis hangt weer terug aan de Campveerse Toren. Moskou St. Petersburg (nieuw!) Maak kennis met het imponerende en traditionele Moskou en het hippe en culturele St. Petersburg Groepsreis 7 dagen Het Echte Bali Alles wat 'godeneiland' Bali zo bijzonder en geliefd maakt zit in deze indrukwekkende reis Groepsreis 15 dagen 8,6 Japan Compleet Kyoto, Nagasaki, Tokyo, eeuwenoude tuinen en fietsen op het platteland: beleef Japan Groepsreis 21 dagen 8,5 Heel veel Safari in Zuid-Afrika Adembenemend! Ontdek wilde dieren en de mooiste natuur in 4 verschillende wildparken Privéreis 18 dagen 4 itlELllÈ Sapa, bergstammen, baaien en de Mekong Delta Een rondreis van Noord- naar Zuid- Vietnam met uw eigen privéchauffeur Privéreis 21 dagen 6 Marc De Wree en Veerle Wenselaers bekijken de expositie over de walvisvaart in het stadhuis van Veere. fotos dirkjan gjeltema neemt je mee 105 wereldvmeSrivéreijjen irden opNRV.nl I ónze 88 wereldwijde gro< voorde vopr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33