II Verse werme oliebollen, mie of zonder rezienen mrwtt Rooms of Now: mini-Vleeshal in Middelburgse woningen 4 Streektaal MjLi W, De bewoners van de huizen treden op als een soort ambassa deurs van de Vleeshal ,,Ik vind het heel bijzonder. Als Middelburgers zich opgeven voor Rooms of Now dan komen we het huis fotograferen. Wij vragen een kunstenaar en die kiest vervolgens een huis uit dat het best past bij het werk dat hij of zij wil maken. Dan volgt een gesprek met de bewoner. Afhankelijk van de grootte van het werk is de kunstenaar een aantal dagen bezig in dat huis. De bewo ners maken dus van heel dichtbij het maakproces mee. Op kleine schaal zien ze wat er gebeurt bij een expositie in de Vleeshal, waar kun stenaars ook specifiek voor die loca tie een werk maken." „Jazeker. Het is heel intiem en per soonlijk. Een kunstenaar die zich door je huis beweegt en daar een kunstwerk gaat maken. De eerste keer maakte Maurice van Es een fo toboek van wat hem opviel in het huis van Dick Anbeek en Anja de Groene. In het huis van Yolanda en Harrie Roosen maakte Eulalia Gar cia Valls een geluidssculptuur. Afra Eisma maakte speciaal voor het huis van de familie Verhaagen een kleurrijk tapijt en overal in het huis doken keramieke kunstwerken van haar op. En bij de huidige editie is een videoinstallatie van Inge Meijer te zien in het huis van kunstenares Toos van Holstein. Bewoners gaan hun eigen huis en omgeving bekij ken met de blik van de kunstenaar." ,,Dat kan elke eerste zondag van de maand een kijkje nemen. Dan heb je in Middelburg de kunst- en cul tuurroute met een breed palet aan activiteiten. Dit willen we daaraan koppelen. Het is ook laagdrempelig en gratis. Het is mooi als het in de hoofden van de mensen gaat zitten dat het op die dag is, zodat ze alleen nog maar op de website van de Vleeshal hoeven te kijken waar we die keer zitten." ,,De bewoners van de huizen tre den op als een soort ambassadeurs van de Vleeshal. Dan moet je wel achter het project staan en je ermee verbonden voelen. In het begin moet je het hebben van mensen die je kent. Zij hebben ook familie en vrienden die normaal gesproken niet in de Vleeshal komen en mis schien toch zeggen: 'Daar gaan we eens een kijkje nemen.' Nu willen we het netwerk vergroten. We roe pen Middelburgers op hun huis be schikbaar te stellen. Zo hopen we steeds meer mensen te bereiken. We hebben een steen in de vijver gegooid en nu moet de kring steeds groter worden." Het ouwe jaer is net een ama- rillesbolle, een doad dienk mie een puntje groen. Voe a je 't weet komt er een sten gel uut en daèruut een schitterende blomme, het nieuwe jaer. Mae eêst is 't nog die bolle mie dat puntje groen. Jammer da oliebollen gin groen geve. Misschien a je ze lange laèt ligge. Oliebollen bin om di rect op te eten. Daè bin aollerlei ver halen over oliebollen. Eên van de be kendste is wè dat van Poldermans. Het eêt 'Oliebollen bie de kosse- misse'. Het gaèt over een man en een vrouwe die a voe de kossemisse olie bollen wille bakke. Twint at het deêg an 't riezen is in een eêmer mie een doek over komt de katte binnen, spriengt op dien doek en zakt zó in dien eêmer mie deêg. Dat beteêken- den dat 'r gin oliebollen were mie d'n ouwejaer. Dat doe me herinnere an een ouwejaer bie ons in het gezin. In 't kleine keukentje stoeng een taefel- tje mie daèrop drie peteroliestellen. Een eênpitter, een twipitter en een vierpitter. Op d'n aanrecht stoeng een eêmer mie deêg te riezen voe oliebollen, de lekkerste lekkernieë die a je mae bedienke kon. Ik wou as vuufjaerig ventje graag het wonder van het riezen anschouwe en wou op d'n aanrecht klumme. Mie een stove gieng ik op het taefeltje stae mie de peteroliestellen. Het taefelte kreeg overwichte en kapt'n om en ik kreeg eêl de bliksemse boel over me ene. Ik droop van de peterolie, de stellen lagge utmekoare op de grond. M'n moeder kwam verschrikt kieke en toen a ze zag wat a t'r gebeurd was, zei ze: ,,Noe bak ik gin oliebollen mi." Dat was wè het ergste wat a kon ge- beure. Iets daè a je een eêl jaer naè uut'ekeken ao gieng an je neuze ver- bie. Het was vee erger dan de omge kapte peteroliestellen en dan ik zelf in m'n oliegoed. An die stank was ik gewend, wan me verkochte zelf pe terolie. Afijn, moeder ruumd'n eêst de petroliestellen op en zett'n ze wee vrom op het taefeltje. Toen de vloer, toen nieuwe olie in de stellen en toen pas was ik an de beurte. 'k Most in de tobbe en ik wier nie aol te zachtjes af'eboend en kreeg schoan goed an. Ik dust over het toch bakken van olie bollen niks te vraegen. Dat dee m'n ouwere broer wè. ,,Oeneêr gae je de oliebollen bakke?" vroeg 'n. "Dat za je wè zieë", zei ze. ,,Ze bakt 'r gin mi", zei ik. Toen gieng broer an 't zeuren an en daè was moeder nie tegen be stand. Agauw gieng z'overstag. A jie mie je broertje gae spele, dan za ik oliebollen bakke." In de keuken dust ik nie mi te kommen, mae even laeter rook ik da ze an 't bakken was. Ik ruke die geur nog steeds. Verse werme oliebollen, mie of zonder rezienen, mie een scheuteltje brune suker d'r nest. Bienaè net zo moai as amarilles- bollen, mae wè vee lekkerder. 'ssaniêfti isMrmjik donderdag 2 januari 2020 Kunst, gemaakt in je eigen huis Rooms of Now 2: luisteren naar een conversatie ach- Rooms of Now 1: kunstenaar Maurice van Es (links). Rooms of Now 3: tapijt van Afra Eisma. ter de wand. fotos vleeshal - Roos Gortzak, directeur Vleeshal Naast de grote Vleeshal heeft Middelburg twaalf keer per jaar ook een mini-Vleeshal. Op de eerste zondag van de maand is in een Middelburgs huis werk van een hedendaagse kunste naar te zien dat speciaal voor die plek is gemaakt of geselec teerd. Directeur Roos Gortzak van de Vleeshal vertelt waarom. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het project Rooms of Now loopt bijna een jaar. Ben je tevreden? Het gaat verder dan een schilderij ophangen? En het publiek? Is het niet een beetje de happy few die gaat kijken bij de happy few? Bekenden van de Vleeshal die hun huis openstellen voor vaste bezoe kers van de Vleeshal? Rooms of Now 4: werk van Inge Meijer in het huis van Toos van Holstein, Korendijk 56 Middel burg, zondag 5 jan en 2 feb van 13.00-17.00 uur. Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. 55gPHIs.vi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32