Droomjaar voor eigenaren zonnepanelen HVZeeland. ZEELAND 3 De Jong, Berrevoets en Tim Koster, die sinds kort het team van HVZeeland.nl versterkt, zich bij de rechtbank in Middelburg. Vanaf die locatie zijn alle delen van Walche ren snel bereikbaar, verklaren ze. Ze concentreren zich deze nacht vooral op dit gebied, omdat het on doenlijk is alle meldingen af te gaan. Alleen bij grote calamiteiten rijden ze naar andere regio's. Vanaf de Kousteensedijk hebben ze, nadat de Abdijklokken 2020 hebben ingeluid, een prachtig zicht op het vuurwerk boven de stad. De mannen houden vooral de ogen ge richt op hun telefoons en piepers. Enkele minuten later, na de mel ding van een buitenbrand in Arne- muiden, springt De Jong in de bus. Behendig manoeuvreert hij de wa gen tussen de feestvierders, ont ploffende munitie en rokende vuurwerkrestanten door, maar van een brand geen spoor. In de Veerse- poort is het wel raak. De Jong en zijn collega's schieten volop beel den van de rokende woning aan de Vinkenhof. In de bedrijfsbus, met twee werkplekken, verwerken ze ter plekke het materiaal. De Jong se lecteert razendsnel de foto's en schrijft de teksten. Berrevoets mon teert ondertussen een video. Even na 01.00 uur staat alles over de brand online. Daarna blijft het vooral bij klei nere meldingen. De Jong volgt on der meer een brandweerwagen die op weg blijkt te zijn naar een kleine buitenbrand in de Kleine Kerk straat, in de Vlissingse binnenstad. In een ommezien is het geblust. Vergelijkbare vuurtjes op straat laat de brandweer ongemoeid. ,,Het is niet heel spectaculair ge weest", concludeert De Jonge tegen half drie. ,,Ik schat in dat we ook niet heel veel hebben gemist." Hij zet, na een werkdag van bijna 24 uur, koers naar het kantoor in Mid delburg. ,,Als het zo rustig blijft, kan ik misschien even slapen." Hoewel 2018 meer zonuren telde, viel de opbrengst van zonnepane len vorig jaar toch hoger uit dan het gemiddelde van de afgelopen jaren. Vergeleken met het langdurig ge middelde van 1991 tot 2015 was het rendement zelfs 8 procent hoger. Dat blijkt uit berekeningen van voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal, op basis van gegevens van het KNMI en Siderea. Zonnekracht ,,Voor de opbrengst van zonnepa nelen is de kracht van de zon be langrijker dan het aantal zonuren", legt Rob de Bree van Siderea uit. Wie tien zonnepanelen van 3000 wattpiek onder ideale omstandig heden op zijn dak heeft liggen, kan dit jaar rekenen op een meerop brengst van 50 euro. In een gemid deld jaar levert zo'n set 600 euro be sparing op. Toch ziet Richard Tiessens uit Vlissingen de extra zonkracht niet terug in zijn totaalopbrengst. Op zijn lessenaarsdak van zijn woning aan de Rietkraag liggen achttien panelen. Goed voor een energieop brengst van gemiddeld 4000 kWh op jaarbasis. ,,De opbrengst is de af gelopen vier jaar stabiel. Er zit hooguit 100 kWh verschil tussen." Het is volgens De Bree niet zo dat warme dagen, zoals afgelopen zo mer, automatisch betekenen dat zonnepanelen bovengemiddeld Voor de opbrengst van zonnepanelen is de kracht van de zon belangrijker dan het aantal zonuren presteren. ,,Integendeel, een zon nige, koude dag is gunstiger dan een warme zomerdag. Zelfs op een grijze dag wekken zonnepanelen, door de weerkaatsing van de wol ken, nog aardig wat energie op." Goedkoper Zeeland haalt steeds meer energie uit de zon. Dit jaar 313 megawatt uit panelen op velden en daken, tegen 239 MW vorig jaar, laat netwerkbe heerder Enduris weten. Dat is 60 procent van het totaalvermogen van kerncentrale Borssele. Goed voor het energieverbruik van ruim 300.000 huishoudens. En daarmee is 10 procent van elektriciteit in de provincie afkomstig uit zonne- energie. Zonnepanelen zijn de afgelopen jaren steeds goedkoper geworden. Uit een marktinventarisatie van Milieu Centraal blijkt dat een set Een zonnige, koude dag is gunstiger dan een warme zomerdag van tien panelen met een vermo gen van 3000 wattpiek inclusief omvormer en installatie uitkomt op 4700 euro. Waarbij de koper voor lopig de btw van 700 euro kan te rugvragen van de Belastingdienst. De gemiddelde terugverdientijd is dan zes tot zeven jaar. donderdag 2 januari 2020 101 S)2< vaak heftige dingen' Roland de Jong: „Niet alleen hulpverleners worden soms beko geld, maar ook wij lopen risico." foto dirkjan gjeltema 00.45 uur: Woning brand aan de Vin- kenhof in Middel burg. FOTOHV ZEELAND T 02.00 uur: Buiten- brand in de Kleine Kerkstraat in Vlissin- gen. fotohv zeeland 23.15 uur: Brand bij school aan de Keurhove in Middel burg. FOTOHV ZEELAND Roland de Jong aan het werk bij de wo ningbrand aan de Vinkenhof in Mid delburg. FOTO HV ZEE LAND Kijk op de site bij /video Op pad met de 112-verslaggevers Met een recordaantal zonuren in Vlissingen was 2019 een droom jaar voor eigenaren van zonne panelen. De totale opbrengst van vorig jaar is ruimschoots overtroffen. Een set van tien zonnepanelen bespaarde een slordige 50 euro extra op de energierekening. Timo van de Kasteele Vlissingen - Rob de Bree, Siderea - Richard Tiessens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31