g-a s? Centraal vuurwerk nieuwe traditie Goede eerste helft seizoen uienexport Man die hulpverlener neerstak blijft in hechtenis Uitprinten 2 OUD EN NIEUW HVZEELAND.NL Geen ongeval of brand in Zeeland ontgaat de 112-verslaggevers van HVZeeland.nl. Ook tijdens de jaarwisseling waren ze continu in touw. „Mensen zijn er niet altijd van gediend dat wij erbij staan." Commentaar in Zeeland is de jaarwisseling zonder grote incidenten verlo pen. Dat is goed nieuws, maar daar moest dan ook vooraf heel wat voor uit de kast worden getrokken. Meerdere Zeeuwse gemeenten stelden vuurwerkvrije zones in. Vuilbak ken werden verwijderd, parkeerautomaten afgesloten, brieven bussen dichtgetimmerd, er werden afspraken gemaakt met jongeren in potentiële brandhaardplaatsen, zoals Hoek... En tóch moest de brandweer bijna honderd keer uitrukken. En - traditiegetrouw - waren er ook weer tientallen vernielingen. Leest u het nog eens goed. Bijna honderd keer, traditie getrouw. Soms moest de brandweer op pad vanwege pijlen die ergens ongelukkig terechtkwamen, maar nog veel vaker omdat de verleiding van een flinke plof voor een aantal mensen te groot was. Het zijn die mensen die het voor alle anderen drei gen te verknallen. Is een totaal vuurwerkverbod een uitkomst om alle schade en leed te voorkomen? Het maakt het in elk geval eenvoudiger om te handhaven. Een centraal vuurwerk, geleid door kundige mensen, is dan helemaal geen gek alternatief. Het kan zomaar de start van een nieuwe traditie zijn. De meeste Zeeuwen zijn voor een verbod op consumen tenvuurwerk, bleek uit een enquête van Kieskompas. Minister Grapperhaus kondigde al aan over een totaalverbod na te den ken. Het is inderdaad hoog tijd voor een stevige politieke dis cussie. Het is immers van de gekke dat we op nieuwjaarsdag maar weer blij mogen zijn dat er in onze nabijheid geen écht vervelende dingen zijn gebeurd. Een centraal vuurwerk, geleid door kundige mensen, is dan helemaal geen gek alternatief De rechtbank in Middelburg heeft dat dinsdag beslist. Zij vindt de ver denking te ernstig en dat het maat schappelijk belang groter is dan de persoonlijke belangen van H. H. zou op 19 september in een woning aan de Prinses Beatrixstraat in Middelburg de medewerker van Emergis hebben gestoken. Nadat het slachtoffer met spoed naar een ziekenhuis werd gebracht, beukte de politie de deur van de woning in. Vervolgens werd er een schot gelost waarbij H. werd geraakt. Ook hij ALMANAK Het nieuwjaarsontbijt ont aardde in het Bevelandse gezin in een stevige discussie over taal. De vader des huizes vond 'uitprinten' een ontoelaatbare samenvoeging van 'printen' en 'uitdraaien'. De rest van het gezin was het daar pertinent mee oneens. Het werd vervolgens met spoed naar een ziekenhuis vervoerd. Wat er al lemaal precies is gebeurd, is nog niet helemaal duidelijk, mede doordat de politie H. nog niet heeft kunnen verhoren. Wanneer de zaak tegen de man inhoudelijk wordt behandeld, is nog niet bekend. Ook moet hij nog Middelburger zou medewerker van Emergis hebben neergestoken worden onderzocht door een psy chiater. De volgende niet inhoudelijke behandeling staat gepland voor 26 maart. woordenboek gaf hen gelijk. ,,Je praat dus poep", constateerde de oudste puberzoon botweg. ,,Ho, let je een beetje op je woorden", reageerde zijn vader. Diens zoon liet zich de mond niet snoeren. ,,Het was geen be lediging hoor. Ik zei niet: je bént poep. Je praat alleen poep." Havenplateau krijgt een opknapbeurt 1 Zakken vol plastic zijn verleden tijd Geen wapperende zak ken vol plastic meer in de straten van de gemeente Borsele. De inwoners kunnen vanaf nu plastic, drankenkartons en me taal weer in de grijze kliko gooien. De verwach ting is dat via naschei- ding meer herbruikbaar materiaal uit het afval wordt gehaald. Papier, glas, textiel en oude ap paraten moeten nog wel apart worden ingeleverd. De proef met deze ma nier van afval scheiden duurt drie jaar. Ook de gemeenten Noord-Beve land, Reimerswaal en Terneuzen doen hier aan mee. OOST-SOUBURG Auto verwoest door vuurwerk Het jaar is een half uur oud, als voor de zoveelste keer de pieper van Ro land de Jong gaat. Een snelle blik is voldoende. De 112-verslaggever van HVZeeland.nl gooit het stuur van zijn bedrijfsbus om en zet vol gas koers naar de Middelburgse wijk Veersepoort. Het adrenalinepeil stijgt. ,,Dit is serieus: woningbrand aan de Vinkenhofzegt hij. Luttele mi nuten later zijn de blauwe zwaai lichten zichtbaar. De Jong parkeert de wagen, trekt een pershesje aan en holt met camera en fototoestel naar het getroffen huis, waar de rook inmiddels naar buiten komt. Als er iets gebeurt, kun je niet op het gemak een keer aan komen kakken Om middernacht thuis bij de oliebollen? Hij kan het zich niet herinneren. ,,Dat is al zeker vijftien jaar geleden. Tijdens de jaarwisse ling zijn we nooit thuis. Je moet ge woon snel zijn. Als er iets gebeurt, kun je niet op het gemak een keer aan komen kakken." De Jong en Manfred Berrevoets zijn de mannen achter HVZeel- and.nl, de populaire website waarop verslag wordt gedaan van vrijwel alle ongevallen, branden en andere incidenten in de provincie. In 2019 kwamen ze tot meer dan 1700 berichten, waar ook regionale en landelijke media gebruik van maken. De jaarwisseling betekent spits uur voor hen. ,,Dit is altijd wel een speciale dag, omdat het drukker is", zegt De Jong. ,,Je weet nooit wat die brengt. Meestal zijn het kleine din gen, maar soms zit er ook iets groots tussen." Bekogeld ,,Er is ook vaak gedoe bij incidenten. Niet alleen hulpverleners worden soms bekogeld, maar ook wij lopen risico. Mensen zijn er niet altijd van gediend dat wij erbij staan. Daarom moeten we extra alert zijn. We heb ben het niet aan de grote klok ge hangen, maar destijds is in de Bloe- menlaan in Vlissingen ook onze auto in de fik gestoken." Het is een lange dag. In alle vroegte stond hij dinsdag al bij een forse brand in Hengstdijk en later in de ochtend bij een fataal bedrijfson geval in Scherpenisse. In de middag en de avond blijven de meldingen binnenkomen, vooral van contai ner- en andere kleinere branden. ,,We zien naar verhouding vaak heftige dingen. Vanochtend stond ik in Scherpenisse bij de familie die net heeft gehoord dat het slachtoffer is overleden. Dat is niet altijd makke lijk. Er zijn gebeurtenissen waar je wat langer over nadenkt, maar je leert ermee omgaan. Ergens gaat er een soort knop om." Tegen middernacht verzamelen De export van uien loopt halver wege het seizoen op rolletjes. Nog nooit zijn er rond de kerstdagen zo veel uien getransporteerd. Dat heeft Gijsbrecht Gunter van de Holland Onion Association ge zegd op de agrarische vaksite ak- kerwijzer.nl. Vorig seizoen leidden de langdurige droogte en hoge tem peraturen tot een veel kleinere oogst. Vooral Zeeland was zwaar getroffen, met gemiddeld 40 pro cent minder opbrengst. Dit jaar be reikte de oogst een normaal vo lume. Bovendien zijn de prijzen goed. Naar verwachting kan Nederland dit seizoen 1,2 miljoen ton uien uit voeren. De export verloopt vlot. Vóór de jaarwisseling gaat door gaans 60 procent weg. Ook dit sei zoen is dat het geval. Afrika is van oudsher een grote afzetmarkt. Maar dit seizoen dienden zich ook nieuwe markten aan, zoals India, Sri Lanka en Maleisië. India is zelf een uiengrootmacht, maar kan door misoogst andere landen niet bevoorraden. Daarnaast nam Brazi lië al redelijk wat uien af. Het is nog afwachten wat Oost-Europese lan den en het Verenigd Koninkrijk zullen afnemen. Tot nu toe merken de uienhandelaren weinig van de naderende brexit. donderdag 2 januari 2020 De 39-jarige A. H. uit Middelburg die verdacht wordt van poging tot doodslag op een hulpverle ner van zorginstelling Emergis, blijft vooralsnog in voorlopige hechtenis. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Het havenplateau in Tho- len gaat binnenkort op de schop. Met onder meer loopstroken en groen wordt het gebied aan trekkelijker gemaakt. ,,Het oogt nu nog net iets te veel als een industriële kade'', zegt voorzitter Peter de Water van wa tersportvereniging De Kogge. ,,Dat is logisch, gezien het verleden. Maar nu heeft het gebied een meer recreatieve en toeristische functie. Daar mag het uiterlijk best op worden aangepast.'' De gemeente draagt de kosten van de herinrich ting van het gebied. HEINKENSZAND Marc Schaap uit Oost Souburg is de eerste om te relativeren: het is maar blik, er is niemand gewond geraakt. Maar dat onverlaten met in el kaar geknutseld vuur werk op oudejaarsavond rond zessen zijn auto verwoestten, maakt hem wel heel boos. ,,De hele voorruit is kapot, eromheen is ook van alles stuk en ontzet. In de auto is het een enorme zooi." In het voertuig vond hij resten van de 'bom'. ,,Die was zelfgemaakt, zeker weten." De familie Schaap heeft de politie ingeschakeld. 'We zien Rolf Bosboom Middelburg - Roland de Jong Frank Balkenende Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30