c* Een duik voor een bittertje k f Elf mensen verloren vorig jaar hun leven op de weg Drie redders geëerd met medaille Nieuwjaarsdag, dus nieuwjaarsduik. Op een heel aantal plaatsen trotseerden Zeeuwen de -Vir kou voor een plons in het koude water. Zoals in m Kortgene waar iedereen die een glaasje Schrobbelèr wilde bemachtigen, aan een snelle plons niet genoeg had. Er moest wel een eindje voor afgelegd worden. Dat is het laagste aantal ooit. In 2018 waren er 13 verkeersdoden, in 2017 16 en in 2016 20. In de tien jaar daarvoor varieerde het aantal slachtoffers van 15 tot 30 per jaar. Tot 2007 lagen de aantallen vaak nog veel hoger. Opvallend was afgelopen jaar het grote aantal eenzijdige ongevallen: 7 van de 11. In drie gevallen ging het om een motor die in de berm be landde of onderuit ging. In 2018 wa ren er 3 eenzijdige ongevallen. De meeste ongelukken in 2019 leken niet het gevolg te zijn geweest van een verkeersonveilige situatie. Behalve 3 motorrijders kwamen 4 fietsers, 2 automobilisten, 1 brom fietser en 1 bestuurder van een brommobiel om het leven. Vooral het aantal automobilisten is aan zienlijk lager dan gebruikelijk. Het Opvallend was afgelopen jaar het grote aantal eenzijdige ongevallen aantal omgekomen fietsers is verge lijkbaar met voorgaande jaren. Opnieuw waren het afgelopen jaar vooral mannen die het leven lieten in het Zeeuwse verkeer. Bij slechts 1 van de 11 fatale ongevallen bleek het slachtoffer een vrouw te zijn. In 2018 ging het om 3 van de 13 slachtoffers, in 2017 om 5 van de 18. Voor het eerst sinds enkele jaren waren er in 2019 dodelijke ongeval len op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Op de parallelweg van de Brouwersdam, op de grens van Zeeland, kwam een motorrijder om het leven. Op Noord-Beveland waren er fatale ongelukken bij zowel Kamperland als Kortgene. 70-plussers Onder de 11 slachtoffers van 2019 waren 5 mensen van boven de 70 jaar. Toch is er geen sprake van een duidelijke trend dat een toenemend aantal ouderen verongelukt. In 2018 kwam één 70-plusser om het leven. In 2017 waren dat er 3. Het ROVZ analyseert elk ongeval. Als later bijvoorbeeld blijkt dat ie mand voorafgaand aan het incident onwel is geworden, wordt het niet meer als een dodelijk ongeluk gere kend. Daardoor wijken de cijfers vaak af van die van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS), die doorgaans hoger liggen. Ook het CBS signaleerde in april vorig jaar dat het aantal dodelijke In 2018 kwamen 678 mensen in het Nederlandse verkeer om het leven ongevallen in Zeeland afneemt, ter wijl er landelijk juist weer sprake is van een stijging. In 2018 kwamen 678 mensen in het Nederlandse ver keer om het leven, 65 meer dan het jaar ervoor. Vader en zoons Lippens redden jongen uit omgeslagen auto Joost Mes voltooit zeilrace Sidney-Hobart Middelburger houdt zich staande tijdens befaamde wedstrijd zeeland 13 1% I donderdag 2 januari 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl IJUSt:- ZEELAND8 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Aantal verkeersdoden daalt tot laagterecord Opnieuw is het aantal verkeers slachtoffers in Zeeland gedaald. Afgelopen jaar kwamen 11 men sen in het verkeer om het leven, zo blijkt uit cijfers van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Rolf Bosboom Middelburg ZEELAND7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29