T A» V 24 MEDIA CULTUUI ONZEKER IN eet 'Kneuterigheid versus geweld en wreedheid' Knappe en complexe karakterstudie van een schurk in wording Matthijs van Nieuwkerk GTST Het realitygenre Martien Meiland Veel kijkers bij aftellen Het vaakst op de radio Fargo leek even het slechtste idee ooit voor een serie. Fans van het werk van de befaamde gebroeders Coen (The Big Lebowski, No Country For Old Men) kregen er buikpijn van, want van het Oscarwinnende meesterwerk Fargo uit 1996 blijf je toch met je tengels af? Drie seizoe nen later kan met een gerust hart worden gezegd dat de serie prima op zichzelf staat en daadwerkelijk - zelfs zónder de Coens - recht doet aan de film. Elke reeks vertelt een eigen verhaal, maar net als in het origineel draait het telkens om con trasten. Zo staat de vertederende kneuterigheid van het plaatsje Fargo en zijn inwoners haaks op het getoonde geweld, kleurt het witte sneeuwlandschap steeds roder van de bloedspatten en vormen de fi nanciële motieven van criminelen een groot verschil met de levens motto's van de brave burgers die zich afvragen waarom mensen toch zulke wreedheden kunnen begaan. Over de plot van seizoen 4 - ergens halverwege 2020 te zien op Netflix - is nog weinig bekend. Wel weten we dat komiek Chris Rock de hoofdrol speelt. Breaking Bad over drugsbaron Wal ter White is al met al beter, maar de spin-off Better Call Saul is psycholo gisch gelaagder. Dat is na vier sei zoenen over de voorgeschiedenis van White's louche advocaat grof weg de consensus onder kijkers. Dat is een knappe prestatie van de ma kers, niet in de laatste plaats omdat we in die andere serie al zagen waar Jimmy McGill (Sauls echte naam) eindigt; namelijk in de goot. De spanningsboog is dan ook de vraag hoe de serie daar gaat komen. Better Call Saul ontpopte zich langzaam maar zeker tot een even hilarisch als dramatisch en levensecht portret van een complexe schurk in wor ding, wiens karakterontwikkeling zo grondig wordt uitgewerkt, dat hij onmogelijk in een hokje te stoppen is. Zijn lot, maar beslist ook dat van alle personages om hem heen, gaat je echt aan het hart. Laten we ho pen dat nog vele reeksen volgen, al is het maar omdat de uitein delijke finale waarschijnlijk als een dreun zal aan voelen. Seizoen 5 wordt eind februari ver wacht op Netflix. 2020 Het Songfestival is in Rotterdam, Boer zoekt Vrouw keert terug op tv en de Top 2000 sluit ook 2020 weer af. Maar wat weten we eigenlijk nog niet over het nieuwe jaar? Het lot van Eva Jinek (voortaan bij RTL) en Je roen Pauw (blijft bij de pu blieke omroep, maar stopt met zijn talkshow) is be kend. Maar wat doet het derde lid van het (voorma lige) NPO-talkshowsuper- trio? Deze maand hakt Matthijs van Nieuwkerk eindelijk de knoop door. Insiders weten het zeker: hij stopt na vijftien jaar met De Wereld Draait Door. Dat doet de presentator niet in de laatste plaats omdat hij vanwege een streng salarisbeleid de helft van zijn jaarinkomen ziet verdampen. Kiest hij voor een zaterdagavondprogramma om daarnaast bij te klussen in België (voor het publieke Canvas), of buigt hij toch voor een fraaie cheque van RTL? Met de pas geïntroduceerde familie Verduyn (inclusief hondje Dolly) wonen tegenwoordig ook 'gewone' mensen in Meerdijk. Dat is een bewuste keuze van de makers om de hordes afgehaakte GTST-kijkers - ,,Het werd te veel een glamoursoap'', aldus de makers - weer voor de buis te krijgen. RTL-baas Peter van der Vorst is ervan overtuigd dat de serie na flink bijpunten een renaissance wacht. Dit jaar moet hoe dan ook het roer om, anders is de tijd van onbezorgdheid definitief voorbij. RTL draaide, in elk geval voorlopig, een fors deel van het realitygenre de nek om na een uitgezon den aanranding in de da- tingshow De Villa. Onder zoek moet bepalen of het type guilty pleasure-pro- gramma (waaronder Temptation Island en Free Love Paradise) nog terugkeert. Het doet dat vast wel, maar dan onder begeleiding van mensen die de ethische grenzen streng be waken. De hamvraag is vervolgens: hoe guilty en voor kijkers aantrekkelijk zijn deze in de basis al dubieuze titels dan nog? De wijnkoning en be roepshystericus riep niet geheel onterecht in zijn Gouden Televizier-Ring- speech SBS 6 uit het slop te hebben getrokken. De zender was dolblij met het commerciële succes van de excentrieke familie en trakteerde zijn kijkers op zoveel meer Mei- land (waaronder een kerstspecial en een rol in het programma Cash or Trash) dat overkill op de loer ligt. Na al dat 'wijnen wijnen' komt onherroepelijk de kater. Zijn we de Meiland jes straks beu? Gudo Tienhooven donderdag 2 januari 2020 PC TELEVISIE Ruim 2,4 miljoen Nederlanders hebben dinsdag iets voor mid dernacht de tv aangezet om met NPO 1 af te tellen naar het nieuwe jaar. Het nationale aftel moment was het best beke ken programma van de oude jaarsavond. MUZIEK Valerie van de in 2011 overleden zangeres Amy Winehouse en producer Mark Ronson was het afgelopen de cennium het meest ge draaide nummer op de Neder landse radio. Valerie was ruim 13.000 keer te horen. 3 "U 0) 2020: De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24