p WERK y WA 'Ik mag weer de kastanjes uit het vuur halen' 19 Hoeveel verdien je? 'Ik wil vrouwen dit jaar nog meer stimuleren om met de vuist op tafel te slaan, om die topjob vol vertrouwen na te jagen' 3VRAGEN Op zakelijk vlak heeft ze ook een belangrijk voornemen: stimuleren dat meer vrouwen naar topposities doorstromen. Want het vrouwen quotum is volgens Pruis een 'wassen neus'. Als vrouwen willen door groeien, dan moeten ze van zich laten horen. „Duidelijk hun ambitie uitspreken en hun successen nadruk kelijker claimen. En bereid zijn fulltime en hard te werken. ik wil vrouwen dit jaar nóg actiever stimu leren om met de vuist op tafel te slaan, om die topjob vol vertrouwen na te jagen.'' Al zes jaar op rij is de Brabantse Avans Hogeschool de allerbeste hogeschool van Nederland. Studen ten prijzen Avans om de sfeer en de betrokkenheid van docenten. Heeft de 'baas' van Avans nog wel iets te wensen voor het nieuwe jaar? ,,Ik ben niet zo van de goede voornemens'', zegt Rüpp. „Alsof je maar ééns per jaar met jezelf in overleg gaat wat je beter, anders of liever wilt doen.'' Toch heeft Rüpp een belangrijk doel voor 2020: ,,Veel vaker op de werk vloer aanwezig zijn. Gewoon rondlo pen en gesprekken aanknopen met medewerkers en studenten, dat doe ik nog niet zo vaak als ik zou willen.'' Tijdsbesteding is voor veel bazen een belangrijk punt bij de goede voornemens. Voor Rüpp is dat niet anders. Hij zou zijn gezin graag vaker zien. ,,Ik zeg eigenlijk elk jaar wel tegen mijn vrouw en kinderen: ik zal proberen vaker thuis te zijn. Of het in 2020 eindelijk gaat lukken, is nog een tweede.'' „De marathon van Rotter dam binnen vier uur lopen. Om te compenseren voor alle chocola die ik het afgelopen jaar heb gegeten'', grapt hij. Maar even serieus: Beltman heeft een belangrijker doel in 2020. Met zijn collega's van Tony's hoopt hij de EU en de VS zover te krijgen de wet geving aan te scherpen om zo bedrij ven te dwingen verantwoordelijk heid te nemen voor hun hele produc tieketen. ,,We willen dat merkbedrij- ven gedwongen worden om de pro blemen in hun keten op te lossen. Zoals ontbossing, illegale kinder arbeid en moderne slavernij'', licht Beltman toe. Daarom is Tony's een internationale petitie begonnen. ,,Het doel is om een miljoen handte keningen te verzamelen. Als dat lukt, dan heb ik mijn belangrijkste voor- nemen voor 2020 gehaald'', zegt Beltman. Dat klinkt nobel, maar hoe zit het met zijn eigen Tony's Choco- lonely? Door onze chocoladecon sumptie dreigen de laatste stukjes tropisch regenwoud in West-Afrika te verdwijnen. Zou minder chocola niet een beter voornemen zijn? ,,Ja, het kappen van regenwoud is inder daad óók een probleem in de cacao- sector'', erkent Beltman. ,,Maar be langrijker is dat bedrijven verant woordelijkheid nemen en zorgen dat de hele keten goed is. Als ze dat niet uit zichzelf doen, dan ligt die taak bij de overheid. Ik ben ervan overtuigd dat het daarmee begint.'' Het Humanistisch Ver bond maakt zich sterk voor waarden als zelfbeschikking, gelijke behande ling en verdraagzaamheid. In 2020 staat de vereniging uitgebreid stil bij 75 jaar vrijheid. ,,Ik hoop dat we niet alleen aandacht hebben voor de bevrijding na de Tweede Wereldoor log, maar dat we ook stilstaan bij de vrijheid om je leven in te richten zoals je dat zelf wilt'', zegt Christa Compas. Zelf heeft de voorvrouw een belangrijk persoonlijk voorne men. ,,Ik wil mijn kinderen dit jaar meer vrijheid gunnen om beslissin gen te nemen'', vertelt ze. ,,Als kinde ren eenmaal op eigen benen staan, is loslaten het devies. Maar soms vind ik het moeilijk'', bekent Compas. ,,Toch weet ik ook: als ouders alles leuk willen maken voor hun kinde ren, leren die niet hoe ze zichzelf later moeten redden. Ze moeten ook fouten leren maken, want negatieve ervaringen zorgen voor zelfinzicht. Ik hoop dat het me lukt om ze komend jaar die ruimte te gunnen.'' „Ik ontmoet regelmatig vluchtelingen die zich eenzaam voe len'', zegt Abdeluheb Choho. ,,Die verhalen raken me enorm. Ik sprak laatst een Syrische vluchteling die heel graag in contact wilde komen met Nederlanders, maar het lukte hem maar niet. Mijn voornemen is daarom om samen met Vluchtelin genWerk Nederland te kijken hoe we ontmoetingen tussen Nederlanders en nieuwkomers in 2020 nog veel meer kunnen stimuleren. En omdat verandering bij jezelf begint, wil ik zelf ook vaker, maar vooral langer in gesprek met vluchtelingen. Ik denk dat het heel belangrijk is dat zij zich gehoord voelen. Ze zijn nu vaak onderwerp van nieuwsberichten en debatten, maar komen zelf veel minder vaak aan het woord.'' ,,4518 bruto per maand. Dat is netto 2667 euro. Daar zijn dan m'n ziektekosten al vanaf, want ik zit bij een collectieve verzekering.'' Blij mee? ,,Nee. Gedurende deze jaren heb ik verschillende keren afdelingen moeten overnemen van mijn collega's vanwege foute aansturing. Iedere keer beloofde mijn leidinggevende een toeslag te verstrekken, maar deze heb ik nooit ontvangen.'' ,,Ik heb gewerkt op basis van vertrouwen. Toen ik al twee maanden werkte met een extra afde ling en ik vroeg of we het over de voorwaarden konden hebben, zei ze: nee, ik kan je niet bevoor rechten. Ik had zakelijk moeten zijn en het moe ten vastleggen. Mijn disfunctionerende collega - in de ogen van mijn leidinggevende - blijft bij haar oude salaris en heeft een kleiner takenpak ket. Ik mag wederom de kastanjes uit het vuur halen.'' ,,Klopt. Ik ben ook boos op mezelf. Ik ga altijd uit van het goede van mensen. Ik kreeg ook van mijn partner op m'n donder. Die komt uit de zakelijke wereld, daar werkt het totaal anders dan in de gezondheidszorg. Ik heb het met het bestuur opgenomen, maar daar heb ik niks van terugge hoord. Ik heb tegen mijn leidinggevende gezegd dat mij niks anders rest dan af en toe een middag vrij nemen ter compensatie. Daar was ze akkoord mee. Maar tot op heden heb ik dit niet kunnen doen, want ik heb een ongelooflijk takenpakket.'' ,,Een groep mensen laten vallen die de hoop op mij gevestigd hebben? Dat kan ik echt niet. Het is de enige motivatie waarom ik dit doe. Inderdaad, ten koste van mijzelf.'' ,,Niet direct. Ik bezin me wel wat ik de komende jaren ga doen. Wellicht eerder met pensioen.'' Verdient Erwin genoeg? donderdag 2 januari 2020 GO -CAROLINA PRUIS 1 Waarom vinden we het zo lastig om ons aan goede voor nemens te houden? Arbeidspsycholoog Jaap van den Broek meent dat het moeilijk is om gewoonten te veranderen. ,,We zijn in wezen verslaafd aan ons eigen gedrag. Patronen zijn heel moeilijk te door breken", zegt hij. 2 Heeft het über haupt zin om goede voornemens te hebben? ,,Ja'', vindt Van den Broek. ,,Het is altijd goed om een stip aan de horizon te zet ten. Doelen zijn haast onmisbaar voor onze motivatie.'' 3 Maar hoe zorg je dat het geen loze kreet wordt? ,,Aandacht is het tover woord'', zegt Van den Broek. Voornemens waar je bewust en in teger mee bezig bent, zijn het langst houd baar. ,,Als jij iets goed voor je ziet en je voelt de behoefte in alle vezels van je lijf, dan ga je het eerder doen. Verbind je met je voor nemens, roep het tegen andere mensen. Schrijf op waarom je het zo graag wilt'', adviseert hij. Nyenrode Business Universiteit. PAULRÜPP voorzitter College van Bestuur Avans Hoge school HENK JAN BELTMAN chief chocolate officer bij Tony's Chocolonely CHRISTA COMPAS directeur Humanistisch Verbond ABDELUHEB CHOHO directeur Vluchtelingen Werk Nederland Vandaag: Erwin (63) werkt als zorgmanager binnen verschillende organisaties. Hij doet dit zo'n 21 jaar. Wat verdien je? Waarom niet? Het is je dus vaker overkomen... Eraan gedacht om het werk te laten vallen? Denkt u aan het zoeken van ander werk? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 63 jaar Opleidingsniveau: Hbo Branche: Gezondheidszorg/ Welzijn Werkervaring: 21 jaar Leidinggevend: 150 werknemers Budget: Ja, voor budgetten tot 1.000.000 euro Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 5.567 euro bruto. ,,Ik verdien 1000 euro minder. Ja, ik wist het. Ik voel me benadeeld.'' O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19