Kate <D \^m Het rookhok verdwijnt: 'Roken kan, maar niet meer op ons terrein' PSYCHOLOGELD ECONOMIE 15 Maatregelen tegen roken r De misselijkheid en hoofdpijn van de vele oliebollen en bubbels zijn bij mij vandaag wel weer opgetrokken. En daarmee kan ik 2019 met een gerust hart ach ter me laten. Maar dat geldt niet voor ieder een: de financiële kater van de dure decem bermaand blijft bij mensen met schulden vaak nog tot ver na januari hangen. In december geven Nederlanders zo'n 18 procent meer uit dan in andere maanden. Aan sint- en kerstcadeaus natuurlijk, en ook in de supermarkt. Want niemand wil de (schoon)familie, die met kerst op de stoep staat, met een knorrende maag naar huis sturen. Die extra uitgaven proberen de meesten van ons deze maand weer te com penseren door 12 procent minder uit te ge ven. En ook februari is voor veel Nederlan ders een sobere maand. Compenseren werkt echter alleen als je een buffer hebt opgebouwd. Heb je geen spaargeld en ben je door de decemberuitga- ven in de rode cijfers gezakt, dan werkt die tactiek niet meer. De hoge incassokosten, die bedrijven en overheden in rekening bren gen, maken het lastig om zelfs een kleine achterstand weer in te lopen. Banken reke nen bovendien extreem hoge rentes voor rood stand, vaak tussen de 9 en 13 procent. Bij Wehkamp betaal je zelfs 14 procent rente als je je sinterklaasca deaus daar op de pof koopt. Compen seren werkt alleen als je een buffer hebt opge bouwd geven dat je (nog) niet hebt. Maar de straf is wel erg hoog. Overal waar we komen, wor den we verleid om spullen te kopen. Zowel on- als offline. Ik kocht een paar weken geleden nog een totaal overbodig kerstjurkje voor mijn dochtertje. Ze heeft al genoeg kleren, maar hij stond haar zo leuk. Gelukkig kom ik hierdoor niet direct in de problemen. Het inkomen van mijn man en mij is hoog genoeg om me dit soort 'uitspattingen' te kunnen permitteren. Dat is anders als je iedere maand maar net kunt rondkomen. Dan wordt zo'n misstap in de dure decembermaand direct afgestraft. Sta je eenmaal rood, dan is het deze maand nog moeilijker om rond te komen. Want dan komen de rentes en incassokosten er weer bij. Mensen met een laag of onzeker inko men worden dus zwaarder gestraft voor fou ten die we allemaal wel eens maken. Het idee van boete doen zit erg in onze cal vinistische volksaard, maar maakt het voor mensen met schulden bijna onmogelijk om hun financiën weer op orde te krijgen. Een financiële kater bevordert wellicht het voor nemen om in dit nieuwe jaar verstandiger met geld om te gaan, maar verkleint helaas de slagingskans ervan. Aantal auto's neemt toe Google stopt met tax-route Medewerkers van het ABN Amro- hoofdkantoor in Amsterdam moe ten voortaan een eindje gaan wan delen als ze willen roken. Even snel op het binnenplein een sigaretje opsteken is er niet meer bij. ,,Roken kan'', zegt een woordvoerder van de bank, ,,maar niet meer op ons ter rein.'' Zulk beleid volgen meer grote ondernemingen en organisa ties; het rookhok op de werkvloer gaat eraan. Dit treft ook rokende redacteuren van Het Parool. Uitgeverij DPG Me dia heft de rookruimte bij de redac tie op. Verzekeraar Achmea verwij dert in het nieuwe jaar alle rookfa- ciliteiten van zijn terreinen en be gint de campagne Achmea Rook vrij. Doel daarvan is een rookvrije generatie in 2040, zoals staat in het Nationaal Preventieakkoord. Daarin hebben de overheid en ze ventig organisaties afspraken ge maakt om, onder meer, roken aan te pakken. Frits van Dam, secretaris van de stichting Rookpreventie Jeugd, ver klaart het succes uit de ijver van staatssecretaris van Volksgezond heid Paul Blokhuis. ,,Als het aan hem ligt, zou een pakje sigaretten al 20 euro kosten. In Engeland en Aus tralië is namelijk al aangetoond dat het substantieel verhogen van de tabaksprijs echt leidt tot minder ro kers.'' De gemeente Amsterdam pro beert sinds 2016 bij ambtenaren het roken te ontmoedigen met een rookverbod in een straal van twin tig meter rondom het stadhuis. Eer der was de hoofdstad de eerste ge meente die expliciet tabaksont moediging opnam in haar beleid. Rookgordijn Het Amsterdam UMC is sinds afge lopen oktober rookvrij. Het gaat niet om hygiëne, zegt een woord voerder. ,,Maar het is toch prettig als een patiënt een arts tegenover zich heeft die niet naar nicotine ruikt.'' Vooral het beruchte rookgordijn, dat bezoekers moesten passeren bij de hoofdingang van ziekenhuizen, was velen een doorn in het oog. Het Trimbos Instituut voor ver slavingszorg verbood in 2019 al me dewerkers én bezoekers op het ter PREVENTIE rein te roken. ,,Wij vinden dat wij het goede voorbeeld moeten ge ven'', zegt Marc Willemsen, weten schappelijk directeur tabaksont moediging. ,,Wij schenken ook geen alcohol bij de kerstborrel.'' Wie nog rookt, krijgt bij Trimbos informatie over stoppen. Ook an dere bedrijven bieden personeel stopcursussen aan, soms gratis. Om te stoppen met roken is in trinsieke motivatie nodig, zegt Wendy van De Nesse, die bij Psy- mind rokers helpt. ,,Het begint al tijd bij jezelf. Als rokers nog niet toe zijn aan stoppen, heeft het nog steeds niet veel zin hen uit het kan toor te verbannen.'' Ook ABN Amro weet dat. ,,Als je thuis werkt, controleren we ook niet hoeveel sigaretten je opsteekt'', aldus een woordvoerder. ,,We kun nen niet voor mensen beslissen wat ze moeten doen.'' Dat grote bedrijven de strijd aan binden met de sigaret, wil niet zeg gen dat heel werkend Nederland rookvrij wordt. ,,Er is een groot ver schil tussen witteboordenwerkers en mensen die praktisch werk doen'', aldus Van Dam, secretaris van de stichting Rookpreventie Jeugd. Dat komt mede door de werkomgeving, is de verklaring van stichtingvoorzitter en longarts Wanda de Kanter. „Bouwvakkers werken bijvoorbeeld grotendeels buiten. Daar kun je niet over gaan als werkgever.'' Sowieso roken laagopgeleiden meer dan gemiddeld. De Kanter: ,,Op de een of andere manier berei ken de maatregelen hen niet.'' Van Dam: ,,Je krijgt een vervelende tweedeling in de maatschappij. Mensen die laagopgeleid zijn, roken meer en langer, met als gevolg dat ze gemiddeld zes jaar korter leven.'' WWENHOEN ROOYCRRX donderdag 2 januari 2020 GO Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Natuurlijk, het is niet handig om geld uit te AMSTERDAM Het afgelopen jaar zijn er in to taal 446.114 nieuwe perso nenauto's gere gistreerd. Dat is een stijging van 0,6 procent ten opzichte van 2018. Opvallend is dat er in de laatste maand van het jaar grote aantallen vooral elektri sche auto's werden afgele verd. Die gingen vooral naar de zakelijke rijders. AMSTERDAM Google-moeder Alphabet stopt met een popu laire methode van belasting ontwijking via Nederland en Ierland. Dat heeft het tech nologieconcern in zijn Neder landse en Ierse belastingaangif tes over 2018 geschreven. Een precieze datum gaf Al phabet niet voor het stoppen van de praktijk. E o De aanval op de sigaret bereikt de werkvloer. In het nieuwe jaar sluiten grote bedrijven en orga nisaties het rookhok. Marc Kruyswijk Amsterdam Vanaf 1 januari is roken wet telijk verboden op schoolter reinen, kinderboerderijen en kinderopvanglocaties. ■Op 1 april gaan de accijnzen op sigaretten omhoog met 1 euro. Een pakje kost dan ge middeld 8 euro. In 2023 moet een pakje 10 euro kosten. Vanaf 1 april wordt het rook verbod in de horeca gehand haafd. Rookruimtes verdwij nen in cafés en restaurants. Vanaf 1 juli mogen super markten tabak niet meer in het zicht van klanten leggen. jWjpEBUNoj |(A iNsmuuv Rokers zoeken buiten hun toevlucht in een rookhok bij het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15