16:15 18:15 Utrecht Den Haag Passagiers in de tram zien Tanis met 'holle ogen' om zich heen Een kwartier na de schietpartij is voor de hele leiding alarm geslagen De beelden van de camera's zijn frame voor frame bekeken De DSI wil zo snel mogelijk binnenvallen, de recherche is voorzichtig Utrecht, Oudenoord Utrecht, Belcampostraat N:3Ö cnn buu Aan de Tichelaarslaan wordt de Renault Clio door de politie weggetakeld. io-nn_ in.nn enn uu de pakweg vijftien man om de U-vormige tafel naar Aalbersberg. Die leidt hen op beeldscher men snel door sheets waarop staat wat er be kend is van de schietpartij. Daarna mag iedereen aanvullingen geven en suggesties doen. Wat heeft de politie aan bijstand nodig? Moet defen sie bijspringen? Via de telefoon doet ook de ambtelijke top van de stad Utrecht mee. Die laat weten wat de stad nodig heeft. De bijeenkomst van de ICCb is een spannend moment, omdat alle betrokken partijen er sa menkomen. Het is bovendien een mijlpaal voor Aalbersberg, die als voorzitter optreedt. Het is spannend, want juist om dit te oefenen stonden er simulaties gepland van een plotselinge brexit, of een cyberaanval. De realiteit heeft hen inge haald. Er moet nu vooral overzicht komen. Wat we ten we? Buiten het zaaltje rennen medewerkers heen en weer, maar binnen heerst rust. Tele foons gaan uit of op stil. Aalbersberg neemt daarna de lift naar de eer ste etage om de pers te woord te staan. Dan gaat het mis. Aalbersberg zegt om 13.15 uur dat er 'op locaties' is geschoten, meervoud dus. Maar hij staat amper in de lift op weg naar een volgend overleg, of uit Utrecht komt bericht dat er echt alleen bij de tram is geschoten. Zijn woordvoerder drukt journalisten snel op het hart dat de informatie uit Utrecht nu even 'lei dend' is. Maar Aalbersberg had niet willen ach terhouden 'wat hij dacht te weten'. Premier Mark Rutte is dan ook al op het mi nisterie van Justitie. Hij heeft het wekelijkse co- alitieoverleg onderbroken. ,,Zeer zorgelijk'', noemt hij de eerste berichten. Rutte schuift om 13.30 uur aan in de crisiszaal op de zevende verdieping, minister Ferd Grap- perhaus (Justitie) eveneens. Bij enkelen heerst het gevoel dat de aanslag die Nederland ooit zal treffen, nu is gekomen, maar niemand spreekt dat hardop uit. Aalbersberg presenteert juist koeltjes de fei ten, zodat er nu politieke besluiten genomen kunnen worden. Daarvoor is de MCCb - Minis teriële Commissie Crisisbeheersing - bedoeld. Via een luidspreker in het plafond praat ook Van Zanen mee. „Sterkte, Jan,'' zegt Rutte aan het einde. Die woorden van steun zijn welkom. De burgemeester heeft net vernomen dat er drie doden zijn, naast negen gewonden. Het Manhunt-team heeft op dat moment wel net een doorbraak. De beelden van de bewa kingscamera's zijn veiliggesteld en frame voor frame bekeken. Het doelwit krijgt nu eindelijk een gezicht en naam. Gökmen Tanis is het, weten lokale agen ten als de foto met hen is gedeeld; Tanis, die vreemde buurtjunk. Behalve over spierballen heeft de antiterro- risme-eenheid DSI ook de beschikking over analisten. Die zijn van het zogenoemde quick identification team van de politie, bemand met forensische experts die sporen direct kunnen onderzoeken en analyseren. Zij hebben ook de Renault Clio waarin Tanis is gevlucht, redelijk snel in het vizier. Zij zijn daarbij geholpen door een bouwvakker die een deel van het kenteken heeft onthouden. In het hele land worden daarop zo'n tien rode Clio's langs de kant van de weg gezet, waarna de poli tie de juiste vindt in de wijk Ondiep. Op het dashboard ligt een papier waarop duidelijk het woord 'Allah' geschreven is. Het papier blijkt bovendien een brief van het Openbaar Ministerie waarin Tanis met naam en toenaam wordt aangeschreven over de vervol ging in een verkrachtingszaak waarin hij ver dachte is. Om Tanis zo snel mogelijk te kunnen pakken, wordt overwogen zijn naam en foto vrij te geven aan het publiek. Hoofdofficier van justitie Jeu ken belt daarover nog wel snel even met de top van het Openbaar Ministerie. ,,Zullen we ermee naar buiten gaan?'' wil hij checken. ,,Doen!'' zeg gen ze daar ook. Op de beelden uit de tram lijkt Tanis alleen te handelen. Maar nu hij op de vlucht is, moet er rekening mee worden gehouden dat er nog handlangers zijn. Premier Mark Rutte kiest zijn woorden daarom zorgvuldig, als hij rond half drie de pers te woord staat. Bovenal wil hij medeleven uitspre ken, maar het publiek moet ook enige inzage krijgen in wat er gaande is. De premier zet direct de toon. ,,Dames en heren, ons land is vandaag opgeschrikt door een aanslag.'' En ook: ,,Een daad met terroris- tisch motief wordt niet uitgesloten.'' Het woord 'aanslag' gebruikt hij bewust. Het is een besluit dat in de MCCb is gevallen. Expres zijn de woorden 'terroristisch' en 'aanslag' niet in één zin gebruikt. ,,We wilden laten zien dat het ernstig was - geen ongeluk -, maar niet iets benoemen wat we niet konden bewijzen'', zegt een ingewijde. Nederlandse diplomatieke posten in het bui tenland hebben de tekst van de premier per e-mail ontvangen, zodat ze bij vragen dezelfde 'woordvoeringslijn' kiezen. Als de premier zich weer terugtrekt, ver schuift de aandacht naar Utrecht, waar de klop jacht op de dader of daders is ingezet. Daar sluit het net zich langzaam. een gemelde schietpartij bij een benzinepomp blijkt het werk van Tanis. Hij heeft een man onder vuur geno men tijdens zijn vlucht. Daarnaast is er een alsmaar uitdijende lijst aangelegd van 'mogelijke verblijfplaatsen'. Ana listen vlooien de adressen na en sturen hun teams eropaf. De politie is Tanis wel degelijk op het spoor. Omdat nagenoeg alles geoorloofd is in de Man hunt, worden ook de banktransacties van Tanis bekeken. En daar zit een interessante bij. Tanis blijkt kort na zijn aanslag een geldbe drag te hebben overgemaakt via internetbankie- ren. Dat heeft hij vermoedelijk gedaan met een telefoon die hij van een vriend heeft geleend. En de locatie van die telefoon kan worden 'uit gepeild' naar een appartement aan de Ouden oord. Daar zit hij mogelijk dus. De recherche probeert andere adressen van de lijst te schrappen door observatieteams te poste ren, maar ook door invallen te doen. In alle stilte vallen ze zo op veertien adressen binnen. Jeuken: ,,Door de dag heen kom je er vooral achter waar hij allemaal niet is. Op 13 adressen was het van: 'oeps'. Vervelend, maar nu eenmaal onderdeel van het werk." De flat aan de Oudenoord is een van de adres sen die overblijven. Belangrijk is dat de telefoon die is gelokaliseerd, zich niet verplaatst. Moge lijk waant Tanis zich dus veilig. Dan ontstaan er spanningen tussen de recher che en de DSI. Die laatste eenheid wil zo snel mogelijk binnenvallen, maar de recherche is te rughoudender. Heeft Tanis wel echt zelf die transactie met die telefoon gedaan? Wat als hij er niet is? Wat als er kinderen in het huis zijn die er niets mee te maken hebben? En wat als hij zijn moordtocht voortzet vanaf een andere plek, in reactie op de vergeefse inval? De politie is er stilaan wel van overtuigd dat Tanis alleen handelt, maar besloten wordt het pand nog even 'onder controle' te houden. Wel licht dat hij zich straks, vanachter de witte lap pen die aan de ramen hangen, nog even laat zien. Als nog andere mogelijke locaties waar Tanis kan zijn, afvallen, wordt besloten binnen te stor men in het flatje. Om 18.19 uur wordt Tanis ge ïdentificeerd en aangehouden. In Utrecht loopt elders net een persconferentie op z'n einde, als het bericht komt van de arresta tie. Van Bree maakt die wereldkundig. ,,Ik kan u melden dat de verdachte die wij zochten zojuist is aangehouden.'' Hoofdofficier Jeuken balt zijn vuist. dinsdag 31 december 2019 Persconferentie premier Rutte en minister Grapper- haus (Justitie) ic-n i ID U I Burgemeester Van Zanen zendt een videoboodschap uit en meldt nogmaals dat er drie doden en negen gewonden zijn. Het advies om binnen te blijven wordt opgeheven. IC-UU IOUU Teams van de speciale eenheid DSI vallen binnen op veertien adressen waar de schutter mogelijk kan zijn. Persconferentie Van Zanen, Van Bree en Jeuken Tanis wordt aangehouden 0SVHMIMV! Kijk op de site bij /video Yelle Tieleman vertelt hoe het was om op 18 maart verslaggever in Utrecht te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9