8 RECONSTRUCTIE AANSLAG UTRECHT^ 13:15 3:38 3:38 13:30 13:53 N: 18 Driebergen Utrecht, Briljantlaan Den Haag iu-nn in.uu aanslag in Nederland 'reëel' is. Nog nooit was het verhoogd naar niveau 5, dat stelt dat een aan slag 'ophanden' is. Toch is dat juist wat Aalbers berg doet. ,,We hadden te maken met één of meerdere verdachten, die op de vlucht zijn, en een ver- volgaanslag was zeer goed mogelijk.'' Aalbers berg dramatiseert dat besluit niet. Het is een ambtelijke beslissing. En die is aan hem. Hij wil het hogere dreigingsniveau echter niet voor heel het land laten gelden. Wat hebben de mensen in Limburg ermee te maken, vragen zijn mensen zich af. ,,En de actieradius van de daders was niet automatisch groot, bleek uit in formatie die we hadden.'' Moet het dreigingsniveau alleen voor de stad Utrecht worden ingesteld? Te klein, oordeelt men. De veiligheidsregio Utrecht dan? Dat zegt burgers niets. „Geografisch was de provincie het meest logisch. Dat snapt iedereen.'' Dus is de slotsom: niveau 5, maar dan voor de provincie Utrecht. Aalbersberg laat het zijn communicatieteam wereldkundig maken. ,,De tweets stonden klaar.'' Veel meer dan een kennisgeving is het niet. Standaardmaatregelen kleven niet aan een drei gingsniveau. Dat is met opzet zo, om te voorko men dat in een situatie geen maatwerk mogelijk is. Nu betekent het vooral dat de burgemeester van Utrecht de vrijheid heeft burgers te advise ren binnen te blijven. Het is een gewichtig besluit, maar Aalbers- berg zit in het golden hour. In dat eerste uur na een aanslag moet je handelen. ,,In die tijd zet je de lijnen uit.'' In Driebergen wordt politiechef Jannine van den Berg van de Landelijke Eenheid er net als de korpschef aan herinnerd dat ze ook nog moe der is. De gezinsapp is volgelopen met berich ten, terwijl zij volop bezig is met haar werk: het ondersteunen van de Manhunt. Die procedure is in in werking getreden met letterlijk een druk op een rode knop, in een zwaar beveiligde ruimte in Driebergen. Vanaf dat moment weet iedereen binnen de politie wat er moet gebeuren: een doelwit moet wor den uitgeschakeld. De Utrechtse hoofdofficier van Justitie Rutger Jeuken is met lokale politiechef Maas en burge meester Jan van Zanen naar de 'bunker' ge gaan, het commandocentrum op de Briljantlaan in Utrecht. Het is de driehoek van OM, politie en burgemeester die feitelijk de lijnen uitzet. Van Bree is nu de politievertegenwoordiger, omdat het gaat over een 'potentieel' terroristisch inci dent. De informatie over de klopjacht die is ingezet op de dader, toont vooral een spoor van geweld en onheil door de stad. Burgemeester Van Zanen tekent met een stift op een bord alle incidenten die binnenkomen. Het blijkt vooral een mêlee van valse meldin gen. Er zou zijn geschoten bij de Rabobank, waarna agenten met getrokken wapens eropaf stuiven. het blijkt vals alarm. Er is een meneer gezien met bebloede schoenen in een portiek. Dat blijkt heel iets anders. Er wordt een kerel ge zien met bloed op zijn handen. Maar als die wordt aangehouden, blijkt het gewoon een au- Appgesprek tokraker die zich heeft verwond. Hoofdofficier Jeuken zit met zijn iPad aan ta fel en geeft de meldingen door. ,,Het is echt heel erg, maar ik heb er hier weer een, weer een schietpartij." Van Zanen schrijft het erbij op het bord. „Jon gens, dit is een spoor van incidenten.'' Bovendien moeten ze 'opschalen', zoals dat in politietermen heet. Omdat er berichten over schietpartijen op meerdere plekken komen, dreigt 'maatschappelijke onrust' te ontstaan. Alarmfase GRIP-3 wordt van kracht. De drie hoek moet volgens protocol verhuizen naar de brandweerkazerne aan de Belcampostraat. Jeuken springt in zijn auto, samen met Yvonne Hondema, de directeur van de NCTV. Het tweetal stuit op het ene na het andere rode verkeerslicht, terwijl de straten inmiddels leeg zijn door het advies aan burgers om binnen te blijven. ,,Dus we zijn overal maar door rood ge reden." Dat blijft niet onopgemerkt. Een team van de DSI ('een paar van die Audi A6'jes') ziet hen rij den en zoekt een zwarte auto, precies de kleur van de auto waarin de twee rijden. De antiterro- risme-eenheid ziet echter al snel wie het zijn. Ze kunnen verder. Dat geldt ook voor burgemeester Jan van Za- nen, die in een moordend tempo naar de ka zerne scheurt. Een paar weken later krijgt hij een bekeuring op zijn bureau. Doorgaans is de dienstwagen van de burgemeester immuun voor flitspalen, maar zijn nieuwe kenteken was nog niet doorgegeven. Aalbersberg snelt ondertussen naar de zogehe ten Interdepartementale Commissie Crisisbe heersing (ICCb), het hoogste beraad van alle partijen die in het hele land bij de zaak betrok ken zijn. Daar schuiven topambtenaren van be trokken ministeries aan, naast korpschef Erik Akerboom en OM-topman Gerrit van der Burg. De NCTV is militaristisch op momenten als deze. Er worden beveiligers opgetrommeld en geposteerd bij deuren die normaal alleen met een pasje te openen zijn. Anders staan ministers straks voor een dichte deur. Ook voor het eten is er een draaiboekje dat in werking treedt. Er komen koekjes bij de koffie, iets hartigs aan het einde van de middag. En straks zal een 'blauwe hap', Indisch, als avond eten worden gebracht. Als de ICCb om 12.30 uur samenkomt, kijken dinsdag 31 december 2019 Persconferentie van NCTV Pieter Jaap Aalbersberg. Hij zegt dat er op 'meerdere locaties' is geschoten. Utrecht meldt van niet. De gemeente Utrecht roept iedereen in de stad op om binnen te blijven. Eerste topoverleg met betrokken ministers en premier Rutte op departement van Justitie, het zogenoemde MCCB. In Utrecht ziet men op beelden uit de tram dat het om Gökmen Tanis gaat, die 4 maart voor de rechter moest komen i.v.m. een verkrachting. BurgemeesterJan van Zanen meldt dat er drie doden en negen gewonden zijn gevallen. Vlak bij de vindplaats van de vluchtauto van Tanis (Renault Clio), wordt een inval gedaan in een woning. Politie geeft naam en foto van Tanis vrij aan het publiek. VERVOLG VAN PAGINA 7 i fP I i Politiemensen voeren Gökmen Tanis af nadat deze aan het begin van de avond is aange houden. FOTO AP Zoon van Erik Akerboom: 'Ik moet naar de Uithof, is dat ver antwoord?' Erik Akerboom: 'Doe maar niet.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8