i 1:33 13:15 13:30 13:08 Wie is wie? Hilversum Wassenaar 24 Oktoberplein Hilversum Den Haag Alle prominenten bij politie en justitie worden gewaarschuwd. Korpschef Erik Akerboom en minister Ferd Grapperhaus (Justitie) staan op dat moment net samen op een 'townhallmeeting' in Hilversum om te praten over geweld tegen hulpverleners tijdens oud en nieuw. Zijn woordvoerder attendeert Akerboom op zijn telefoon, waar hij een appje ziet. ,,Ik wist meteen: dit is red alert." Akerboom wisselt een paar woorden met de minister, maar ze haasten zich vooral als een speer naar Den Haag. Ook Pieter-Jaap Aalbersberg moet worden ingeseind. Hij is de Nationaal Coördinator Ter rorismebestrijding en Veiligheid, de NCTV, ei genlijk de spil op een dag als deze. Het probleem is echter dat Aalbersberg ook buiten de deur is als de aanslag plaatsvindt. Hij is in de werkkamer van de Amerikaanse ambas sadeur Pete Hoekstra voor een kennismakings gesprek. En het mobieltje van Aalbersberg ligt nog in zijn dienstwagen, bij de chauffeur. Volgens protocol had hij hem anders moeten afgeven bij de balie van de Amerikaanse ambas sade. ,,En dat doe ik vanuit veiligheidsoogpunt nooit. Maar mijn collega's waren al bezig de chauffeur in te schakelen.'' Er is echter al een medewerker van Hoekstra binnengelopen. Die houdt een A4 vast met daarop een kort tekstje, ziet Aalbersberg. Hoekstra neemt het papier aan, leest het en schuift het papiertje dan direct naar Aalbers- berg. ,,I think this is importantfor you." Dan ziet Aalbersberg dat het een kort nieuws bericht is: schietpartij in Utrecht, meerdere ge wonden. ,,I have to go", zegt hij. Het is dan ongeveer kwart over elf in de och tend. Aalbersberg is na een carrière bij de politie amper een maand de nieuwe NCTV. Hij weet: nu komt het erop aan. In zijn Nationaal Crisiscentrum (NCC) op de zesde verdieping van het ministerie van Justitie in Den Haag draaien de raderen dan al. Een kwartier na de schietpartij heeft men een eerste beeld van wat er gaande is. En er is voor alle lei dinggevenden, via een intern systeem, alarm ge slagen. Grote vraag waarop Aalbersberg een ant woord moet zien te vinden, is 'is dit echt een terreuraanslag?' ,,De duidingsvraag is dan de be langrijkste.'' Het valt niet mee precies te weten wat in Utrecht aan de hand is, want het beeld is vooral chaos. Dat is precies wat Frans Hoogendijk voor zich ziet ontvouwen. De projectmanager is net weg gereden bij het UWV in Utrecht, waar hij een verbouwingsklus doet. Ter hoogte van het 24 Oktoberplein staat hij te wachten voor een verkeerslicht, als plots de deu ren van een stilstaande tram opengaan. De in zittenden stuiven in blinde paniek naar buiten. Een van de trampassagiers schreeuwt: ,,Meneer, ren voor uw leven.'' Hoogendijk snelt weg. Hij denkt dat er een bom dreigt af te gaan en laat zijn rode Renault Clio met draaiende motor en openstaand por tier achter. Angstig dichtbij hoort hij enkele schoten. Het is het laatste salvo dat de schutter heeft af gevuurd. Daarna scheurt deze weg in de Clio van Hoogendijk. Even ervoor heeft tram 61 vanaf halte 24 Okto berplein koers gezet richting het Centraal Sta tion van Utrecht. Achter in rijtuig 5011 is een man - rossig baardje, blauwe jas - de tram bin nengestapt. Passagiers zien hem met 'holle ogen' om zich heen kijken. dan grijpt hij een lang wapen, waarschijnlijk een met een geluids demper. Hij vuurt - plop, plop, plop - schoten af op medepassagiers. Hij roept een paar keer 'al- lahoe akbar'. Korpschef Akerboom voelt een aparte mix van afschuw en adrenaline. Dit is waarvoor hij bij de politie is. Dan bedenkt hij ineens 'shit, er is een pensioenprotest van politiemensen bezig op het Malieveld'. Akerboom en vakbondsleider Gerrit van de Kamp bellen met elkaar. De vakbond laat meteen weten: we breken af. Het werk gaat voor. Akerboom is trots. De mensen, zijn mensen, zetten hun eigen belangen weer eens aan de kant. Daarna slaat Akerboom aan het bellen. Dui zend vragen doemen op. Moet de Mobiele Een heid op meerdere plekken in het land klaar staan? Moeten er bureaus dicht? Hoe zal een eventueel vluchtende dader worden tegenge houden, als hij Utrecht al heeft verlaten? Kun nen evenementen doorgaan? Moeten alle poli tiemensen hun kogelvrije vesten gaan dragen? Hij krijgt ook een appje van zijn zoon. 'Ik moet naar de Uithof, is dat verantwoord?' vraagt deze. 'Doe maar niet', appt Akerboom terug. Even, heel even, voelt hij zich naast politieman ook een be zorgde vader. In Den Haag worstelt Aalbersberg als NCTV met de vraag 'moet ik het dreigingsniveau voor het land verhogen?' De informatie over de live- stream is dan al wel 'doodgecheckt'. Dat bleek een verwarde man in Groningen te zijn, puur toeval. Maar er kunnen nog altijd meerdere daders zijn. Het dreigingsniveau voor het land staat al lang op 4, wat wil zeggen dat de kans op een dinsdag 31 december 2019 Bij de Landelijke Eenheid van de politie is alarm geslagen wegens een mogelijke terreur aanslag. Akerboom wordt gewaarschuwd, net als minister Grapperhaus (Justitie). Ze zijn net samen op een bijeenkomst. Drie traumaheli's landen bij de tram en voeren slachtoffers af. De dader blijkt op de vlucht te zijn geslagen. NCTV verhoogt dreigingsniveau naar niveau 5. Eerste topoverleg, zogeheten ICCB, op ministerie van Justitie door NCTV. Alle slachtoffers uit de tram op het 24 Oktoberplein zijn naar het ziekenhuis gebracht. Liesbeth Maas, Utrechtse districtschef Rob van Bree, hoofd operaties van de politie Midden-Nederland Rutger Jeuken Utrechtse hoofdofficier van justitie Ferd Grapperhaus Minister van Justitie Jannine van den Berg Politiechef Landelijke Eenheid Erik Akerboom Landelijke korpschef Jan van Zanen Burgemeester Utrecht Pieter-Jaap Aalbersberg, Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid LEES VERDER OP PAGINA 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7