J KL SSil «Iii§ -m 6 NEDERLAND 2019 EEN BANGE DAG Met de aanval van Gökmen Tanis in een Utrechtse tram in maart kwam Nederland dichter bij een grote terroristische aanslag dan het ooit was. Een reconstructie van de terrorismebestrijding op de meest angstige dag van het jaar. ,,Ik wist meteen: dit is red alert.'' :T®r i«i®i - - - - RECONSTRUCTIE AANSLAG UTRECHT 10:55 24 Oktoberplein Overvecht Utrecht mmm. Chanel (16) ramt wanhopig op de deuren van de tram, drukt dan weer als een maniak op de knop ernaast. De scholiere was op weg naar een gezel lige lunch, maar ze moet er nu al uit, weg van deze plek waar mensen worden neergeschoten, waar ze als ratten in de val zitten. Chanels moe der is al op weg hierheen, via Whatsapp heeft Chanel haar laten weten waar ze is. 'Wegwezen daar', had haar moeder gezegd. Maar dat kan Chanel niet. Gingen die deuren maar open. Dan is daar het sissende geluid. Ter wijl een kier steeds groter wordt, struikelt naast Chanel een meisje. Terwijl zij in de rug wordt geraakt, sprint Chanel ervandoor, weg van de ongure man die ze in zag stappen, maar aan wie ze geen aandacht besteedde, tot hij begon te schieten. Zijn naam is Lokman. Althans, dat staat op het naambordje bij zijn deur. Zo kennen zijn buren hem dus in de Utrechtse wijk Overvecht. Het is een man met twee gezichten. Soms is hij die 'vriendelijke' buur, die netjes gedag zegt in de ochtend. Maar veel vaker is 'Lokman' een rond uit rare vent. Hij drinkt, rookt jointjes, wandelt rond met een fles bier of wijn in de hand. Een vrome mos lim is-ie alvast niet, schampert de buurt. Over dag laat hij de drugsdealers aan huis komen. En 's avonds volgen de meiden; een beetje té jonge meiden, als je het de buren vraagt. Wanneer de deur naar zijn flatje openstaat, komt een walm van hennep en alcohol de gang in waaien. Nu en dan wordt hij opgepakt door de politie. Soms gaat het daarna beter. Maar steeds 'glijdt hij weer af. Op een zekere avond staat 'Lokman' midden in de woonkamer op en neer te sprin gen. Hij bonkt op de muren en hangt zelfs even aan het balkon. De politie neemt hem dan maar weer eens mee. Wat hij eigenlijk verder doet? Niemand weet het. Ja, zijn kelder staat vol met fietsen. En hij verhuurde zijn woning op zeker moment onder aan een paar Polen. Misschien dat hij zo aan de kost komt, denkt de buurt. Maar plots is die 'aparte vogel' uit hun flatje op 18 maart van dit jaar het middelpunt van de grootste klopjacht in de recente Nederlandse ge schiedenis. De zwaarbewapende Dienst Speci ale Interventies (DSI), de elite-eenheid van poli tie en defensie, valt de woning van hun buur man binnen. Het is de culminatie van wat de bangste dag van Nederland mag worden genoemd. Sinds de terreuraanslagen in de VS, Londen, Madrid, Ber lijn en Parijs vreest ook Nederland al jaren dat het ooit 'aan de beurt gaat komen' met een aan slag op willekeurige burgers. Nu lijkt dat moment daar, sinds enkele uren eerder schoten zijn gelost in een tram op het 24 Oktoberplein in Utrecht. Schoten, in een volle tram; de terreuraanslag waarvoor zo lang werd gevreesd, lijkt daar. De Utrechtse districtschef Liesbeth Maas krijgt binnen enkele minuten na het afvuren van de MMLS 3 m&m kogels telefoon van de hoofdofficier van dienst bij de politie. Ze zit net aan de maandagse ma- nagementvergadering. Het is business as usual, tot dat ene belletje: 'Schietpartij. In het openbaar vervoer. Meerdere slachtoffers. Vermoedelijk één dode.' Wat de boodschap angstiger maakt dan de melding van een 'gewone' liquidatie, is informa tie die via de meldkamer komt. Die krijgt be richten dat de dader mogelijk alles live filmt en via Facebook uitzendt. ,,Ik heb niks meer te ver liezen, ik ga naar de moskee'', zou een man heb ben gezegd. Maas maakt meteen contact met collega Rob van Bree. Het hoofd operaties van de politie Midden-Nederland heeft er ook net de weekver- gadering opzitten. Er waren relletjes op Urk dat weekend, dat ook tot zijn gebied behoort. ,,Ik hoop dat deze week rustiger wordt'', heeft hij net gezegd. Die hoop is dus ijdel. Van Bree en Maas weten: we moeten opscha- len. Het scenario Manhunt ligt klaar voor uit zonderlijke situaties als deze. Het doel is het 'on der controle' brengen van de dader of daders om meer slachtoffers te voorkomen. Een arrestatie mag, maar een dodelijk schot ook. Dit zou zo maar terreur kunnen zijn, dus mogen en moe ten alle registers open. dinsdag 31 december 2019 Rob van Bree, hoofd operaties van de politie Midden-Nederland, krijgt melding van de schietpartij. De angst, de chaos en de klopjacht Tekst Carla van der Wal, Tobias den Hartog, Peter Koop en Yelle Tieleman 8' De tram op het 24 Oktoberplein, kort na de aanslag. FOTO RICARDO SMIT Den Haag De aanslag vindt plaats in Utrecht (rood). De Landelijke Eenheid van de politie zit in Drieber gen (blauw). De politieke besluiten zijn genomen in Den Haag (groen). Tram rijdt van halte richting CS als Tanis op passagiers begint te schieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6