Hagenaar vast voor gooien bom naar ME-bus A NIEUWS 3 Tradities veranderen, maar de pokdalige Hollandse deegbal is een blijvertje De interesse voor kerstkaarten en de oudejaarsconference neemt af, vuurwerk staat onder druk. Maar de traditionele oliebol blijft in trek. J( r, '7 ife, n I r zijn van die dingen die 'typisch Nederlands' zijn. De oliebol hoort daar absoluut bij, vindt I Lizet Kruyff. De culinair historicus deed onderzoek naar de geschiedenis van de bultige ballen en ontdekte dat de wortels van dit o zo Hollandse fenomeen hoogst waarschijnlijk ergens in het bui tenland liggen. De oudst bekende voorloper van 'onze' oliebol is, voor zover Kruyff heeft kunnen achterhalen, de Ro meinse scriblita. ,,De Romeinen verkochten het als streetfood bij frituurkraampjes", zegt ze. Klon ten of balletjes zuurdesemdeeg gooiden ze dan in heet vet en die werden zo gefrituurd. Volkscultuurgoeroe Ineke Strouken - een kenner van tradi ties rond Kerstmis en oud en nieuw - durft niet te bevestigen dat de bol uit de Romeinse tijd stamt. „Er doen zo veel verhalen de ronde, maar bewijs hebben we niet." Waar in elk geval wel be wijs voor bestaat, is dat de Nederlanders al ergens in de zeventiende eeuw aan de oliebol - toen nog olie-koek genaamd - za ten; de eerste recepten zijn te vinden in kook boeken uit die tijd. „En er is nog méér bewijs dat de oliebol toen al was ingebur gerd in Nederland", vult Kruyff aan. „Er hangt zelfs een schilde rij van Albert Cuyp in het Dor- drechts Museum waarop je een meid ziet met een pot vol oliebol len. Dat werk is uit de zeventiende eeuw." Destijds waren de oliebollen be doeld als stevige maaltijd om de koude en donkere winterperiode te overleven. Pas ergens in de ne gentiende eeuw werd het een lek kernij die op kermissen, op de markten of met jaarwisseling werd verorberd, zeggen de twee. Hoewel ze allang niet meer bedoeld zijn om een lege maag te vullen, is er de afgelopen eeuwen nauwelijks iets aan het recept ver anderd. Opmerkelijk, vindt Strouken. ,,Het idee van tradities is dat het De oliebol bestaat al eeuwen en zal nog wel eeuwen blijven bestaan iets dynamisch is, dat een nieuwe generatie er zijn eigen draai aan geeft. De meeste tradities zie je zo langzaam veranderen. Maar dat kunnen we niet zeggen van de oliebol. Het is nog steeds een vette hap, net als vroeger." Het enige wat de laatste jaren een beetje is veranderd, is dat mensen ze ietsjes minder vaak thuis bakken en ze vaker kant-en klaar halen. Ter illustratie: vorig jaar stond 21,8 procent zelf achter de frituurpan tegen 23,8 procent in 2001. Volgens datzelfde onderzoek van marktonderzoeksbureau GfK, jaarlijks uitgevoerd onder zo'n zesduizend mensen, is de super- markt het meest populaire ver kooppunt, gevolgd door de bakker en oliebollenkraam. Cijfers van de Kamer van Koop handel bevestigen dit beeld: er zijn de afgelopen jaren iets meer ver kooppunten bijgekomen. Begin dit jaar waren er 371 kramen tegen 279 in 2015. Het gaat dan om bedrijven die heel het jaar oliebollen verkopen, zoals op kermissen markten en in pretparken. Hoeveel oliebollen mensen jaarlijks weghappen, is lastig in te schatten. Volgens fabri kant Koopmans, de marktlei der in bakproducten, worden er jaarlijks ongeveer twee mil joen pakken oliebollenmix verkocht; omgerekend zijn dat zo'n 44 miljoen zelfgebakken oliebollen per jaar. Volgens GfK zitten al jarenlang zo'n twee op de drie huishoudens rond de jaarwisseling aan de oliebol. Strouken en Kruyff verwach ten dat dit nog een tijd zo zal blij ven. Strouken: ,,Veel mensen zijn aan het begin van het nieuwe jaar bezig met voornemens als afvallen of gezonder leven, maar daar heeft de oliebol nog nooit onder te lij den gehad. Mensen blijven ze ko pen, omdat het een gevoel en sfeer oproept van gezelligheid. Het is toch iets oer-Hollands, al kun je die gefrituurde deegballetjes ook in België en andere landen kopen." Ook Kruyff is ervan overtuigd dat de oliebol blijft. ,,De oliebol bestaat al eeuwen en die zal nog eeuwen blijven bestaan. En waarom ook niet? Hij is lekker, warm, vet en goedkoop." De zware vuurwerkbom werd op 3 december gegooid. Dat gebeurde tijdens de vierde avond op rij dat er in Duindorp ongeregeldheden wa ren, nadat de gemeente Den Haag een streep door de traditionele vreugdevuren zette. De politie gaf later beelden van het incident vrij die werden ge maakt vanuit een politiehelikopter. Daarop is een zware explosie te zien. In het voertuig bevonden zich op dat moment zeven agenten. Eén van hen heeft door de klap blij vende gehoorschade opgelopen. De andere zes moeten nog een gehoor- test ondergaan. De man die is opge pakt wordt verdacht van openlijke geweldpleging en poging tot zware mishandeling. Verder werden gisterochtend vijf Hagenaars opgepakt voor opruiing tot het plegen van geweld en het or ganiseren van rellen. Onder hen is een 42-jarige man uit Den Haag die H£ Vi wordt verdacht van voorbereiding bom in een plantenbak in de Zee van brandstichting en het veroor- zwaluwstraat op 7 december, leidde zaken van een explosie. tot zijn arrestatie. Ook wordt hij De vondst van een vuurwerk- verdacht van het opzettelijk inrij- den op een politieagent op maan dagavond 2 december. Deze agent was bezig met een aanhouding en moest plotseling opzijspringen toen een personenauto in de Plu vierstraat op hem inreed. In de nacht van zondag op maan dag hielden agenten afgelopen weekeinde negentien mensen aan in het opnieuw onrustige Scheve- ningen. Vijftien van hen werden op het Doctor de Visserplein opgepakt voor het gooien van zwaar vuur werk en het negeren van de oproep van de politie om het plein te ver laten. Vier andere minderjarigen werden elders in Scheveningen aangehouden voor het stichten van brandjes en het gooien van vuur werk. dinsdag 31 december 2019 GO Natasja de Groot Rotterdam Oliebol, een lekkere, vette hap sinds de Romeinse tijd ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS - Lizet Kruyff, culinair historicus Albert Cuyp schilderde rond 1650 een meid met oliebollen. AFBEELDING DORDRECHTS MUSEUM Een 38-jarige Hagenaar is gis terochtend aangehouden op verdenking van het gooien van een zware vuurwerkbom onder een politiebus, begin deze maand in Duindorp. Eerder gaf de politie beelden vrij van de ontploffing. De afgelopen dagen werden in Den Haag 21 mensen aangehouden vanwege ongere geldheden. Christy Dollen Den Haag Kijk op de site bij /video Onruststokers worden in Duindorp in de boeien geslagen. M Drone- beeld van de rellen. FOTO POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3