DELTA cv-ketels 5 WEI MANTELZORG In de documentaire Wei die deze week in première gaat, vertelt filmmaker Ruud Lenssen (33) het verhaal over zijn dementerende vader Jac en over zijn moeder Ria als mantelzorger. De film is vanaf 9 januari in Zeeland te zien bij filmtheater fiZi in Zierikzee. De titel Wei verwijst naar de hectare na tuurgrond met paar den, kippen en moes tuin die Jac Lenssen vol toewijding verzorgde sinds zijn pensionering als dakdekker. Dat wilde hij blijven doen, ook na dat de diagnose dementie bij hem was gesteld, maar de aftakeling ging snel. Ruud Lenssen: ,,Eigen- lijk kwam het aanvankelijk niet in me op om daar een documentaire over te maken. Er zijn wel meer films gemaakt over dementerende ouders. Dat verhaal is wel verteld, dacht ik.'' Ruud is documentaire maker, volgde opleidingen in Til burg, Rotterdam en Genk (B) en woont sinds enige tijd weer in het Limburgse Horst in de buurt van zijn ouders. Hij heeft ook een zus, maar die woont in Italië, dus gold hij in de eerste plaats als steun voor zijn moeder. ,,Pas toen ik zag hoeveel impact de ziekte van pap op mijn moeder en ons gezin had, ben ik begonnen met filmen. Dat was twee jaar na die diagnose'', vertelt Ruud. Zijn vader is nu 77, zijn moeder is elf jaar jonger. Taboes ,,Zij nam zich voor, nog jong en sterk als ze zich voelde, de verzor ging van mijn vader volledig op zich te nemen. Daar zitten veel ta boes omheen, want die taak is zwaar en veel mantelzorgers wil- Ik wil mantelzorgers die in hetzelfde schuitje zitten, laten zien dat zij niet de enigen zijn -Ruud Lenssen len dat naar de buitenwereld toe niet laten blijken. Vrienden en kennissen trekken zich vaak terug uit onmacht omdat ze niet goed weten hoe ze met de situatie moe ten omgaan. Daardoor raakt een mantelzorger extra in de vereen zaming'', constateert Ruud. Hij zag zijn moeder een keer in huilen uitbarsten, uitroepend dat zij zich zo eenzaam voelde. Ze zat nog wel elke dag met haar man aan tafel, maar het was niet meer de man die ze kende en ze kwam niet meer tot een gesprek met de echt genoot die haar zo vertrouwd was geweest. Activist ,,Ik wil mantelzorgers die in het zelfde schuitje zitten, laten zien dat zij niet de enigen zijn. Maar ik vind vooral dat ons huidige zorg stelsel op dit punt wel fout zit. In dat opzicht ben ik wel een beetje activist en zou ik met deze docu mentaire dingen willen overbren gen en bespreekbaar maken." Ruud doelt specifiek op te laat in grijpen vanuit professionele bege leiding. ,,Mensen dienen zo lang mogelijk thuis te blijven wonen met als gevolg dat ze nu vaak pas in een crisissituatie naar een ver pleeghuis gaan. Dat gebeurde ook bij mijn vader. Dat gaf zoveel on rust. Mijn moeder ging er bijna aan ten onder en voor mijn vader was een eerdere, goed voorbereide verhuizing ook beter geweest.'' De documentaire Wei stopt bij die verhuizing van vader Jac, maar volgens Ruud was de film wel klaar, maar het verhaal nog niet. „Uiteindelijk moest mijn vader daarna nog drie keer verhuizen voor hij op een voor hem geschikte plek kwam.'' Wei is vanaf deze week in di verse bioscopen in Nederland te zien en vanaf 9 januari driemaal in filmtheater fiZi in Zierikzee. Daarna zet Ruud Lenssen in op vertoningen bij maatschappelijke organisaties om discussies op gang te brengen. dinsdag 31 december 2019 GO Still uit de documentaire Wei, filmmaker Ruud Lenssen met zijn dementerende vader Jac Lenssen. foto ruud lenssen Ruud filmt vaders dementietraject Ali Pankow Zierikzee Wilt u een nieuwe cv-ketel inclusief slimme thermostaat huren? Onze huurprijzen voor 2020 zijn: ATAG P-Serie CW3 26,69 ATAG P-Serie CW4 28,75 ATAG P-Serie CW5 30,80 De maandelijkse huurprijzen voor cv-ketels worden geïndexeerd met 2,7%. Onderhoudsabonnementen Wilt u een onderhoudsabonnement op uw cv-ketel afsluiten? Onze huidige onderhoudsabonnementen zijn: Cv-ketel BasisService (2-jaarlijks onderhoud) 8,90 Cv-ketel TotaalService (2-jaarlijks onderhoud) 12,20 De prijzen van onze onderhoudsabonnementen worden geïndexeerd met 3,1%. fff DELTA deltaenergie.nl/cvketels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37