Voor de meeste mensen is oudejaarsdag leuk en gezellig. Voor sommigen is het echt dè dag van het jaar. Winter in Archeon ZEELAND 3 Knalfuif met rake klappen Slabberjan: Poesje krabt alles terug Pension vol vluchtelingen van vuurwerk dinsdag 31 december 2019 MIDDELBURG Lieven van Bel- zen (65) uit Middelburg hoeft niet lang na te denken, als je hem vraagt hoe hij oudejaarsavond doorbrengt: met Slabberjan! Het eeuwenoude ruilspel behoort vooral op Walcheren, en dan met name in Westkapelle, tot de ou- dejaarstradities. Van Belzen zit dit jaar met elf familieleden rond de tafel. Je kunt het spel zelfs nog met 42 mensen spelen: ideaal voor bijeenkomsten van grote fa milies, dus. Iedereen legt een paar dubbeltjes in en dan begint het ruilen. Er zijn 42 stukken, met namen als Herberg, Vogel, Kap-af en Matador. Bij elk stuk hoort een waarde en horen re gels. Het doel is door te ruilen steeds 'machtiger' stukken te verwerven. Van Belzen: ,,Hoe meer spelers, hoe leuker! Het mooie aan Slabberjan is dat het een onvoorspelbaar spel is. Er zitten onverwachte wendingen in. Tijdens het spel vallen er steeds mensen af, zodat je op het laatst met twee spelers overblijft. Dan wordt het héél spannend. Het allerleukst is het als de laat ste het Poesje heeft. Want Poesje krabt alles terug." Ofwel: dan be gint het spel weer van voren af aan. Van Belzen speelt al 25 jaar elk oud en nieuw Slabberjan. En daarbuiten? ,,Nooit. Van wat ik om me heen hoor, wordt het bij best wel veel gezinnen gespeeld op oudejaarsdag." OOSTERLAND Als er vandaag ergens rake klappen worden uit gedeeld, is het wel in Oosterland. Op het evenemententerrein naast de N59 schiet een dozijn liefhebbers zo'n 50 kilogram car bid af. Het grootste wapen van Carbid Team Oosterland, zoals de club heet, is een 4,3 meter lang kanon. De Reus is het mon ster gedoopt. ,,Hij geeft enorme klappen. Die kun je tot in Zierik- zee en Dreischor horen!", ver kneukelt Bram van Dijke zich al. Carbidschieten is een traditie bij de jaarwisseling. Vooral in het oosten en noorden van het land worden deksels van en ko gels vanuit melkbussen wegge schoten met carbid, een ver binding van calcium en kool stof. Ook in Oosterland hou den ze de traditie met het boerenbuskruit levend. Van Dijke: ,,We beschikken over een vergunning. Veiligheid staat hoog in het vaandel, we willen risico's tot een minimum beper ken. Dat moet ook, want ons evenement trekt altijd zo'n 400 bezoekers. Er zijn vier bedrijfs hulpverleners en er wordt een EHBO-post ingericht." Op het terrein vinden bezoe kers tussen 13.00 en 18.00 uur ook een tent, vuurkorven, mu ziek en broodjes worst. ,,Er zijn ook mensen van buiten onze club die carbid willen afschieten. Dat kan, mits ze zich vooraf op onze facebookpagina hebben aangemeld." AXEL Karin van Viersen heeft met oud en nieuw achttien vuur werkvluchtelingen binnen zitten. Vandaag al werden ze door hun baasjes afgeleverd: Golden Retrie vers en Friese Stabij's, Jack Rus- sells en New Foundlanders, groot en klein; van alles zit erbij, vertelt de eigenaresse van Dierenpension Zeeland in Axel. De enige over eenkomst: de angst voor knallen. ,,Vorig jaar zijn we hier komen wonen, op 22 december", vertelt Van Viersen. ,,We hebben toen di rect al tegen elkaar gezegd: hier gaan we volgend jaar een vuur- werkvrij verblijf voor honden aanbieden. Het is hier zo heerlijk rustig, zo stil." De honden komen expres een dag eerder aan en gaan pas op 2 januari weg. ,,Dan hoeven ze niet door de straten als er vuur werk wordt afgestoken en komen ze niet gestresst aan", verklaart de hondenfokster. O ironie: Van Viersen fokt jachthonden en le vert ze 'schotvast' af. ,,Dat wil zeg gen: als ze vlakbij een knal horen, denken ze alleen 'o, een schot'. Ze blijven rustig. Dat gedrag kun je honden veelal aanleren door bij knallen zelf niet paniekerig te gaan doen. Je moet ze niet gaan troosten, oppakken of aanhalen, want dan bevestig je hun gevoel dat er iets ergs aan de hand is. Maar laat ze ook niet aan hun lot over." Kijk op de site bij /video Drukte bij Dierenpension Zeeland in Axel Ontdek de winterse wereld ledereen kan komen genieten van de oer-Hollandse winter in Archeon. Een dag vol activiteiten en vermaak. De overdekte ijsbaan ligt is klaargemaakt voor een heerlijke schaatsrit. Jannes de goochelaar verzorgd een fantastische familieshow met middeleeuwse humor vol geheimen. In het Badhuis is een spannende tentoonstelling van Ubi est... Spartacus! Bezoek ook de tentoonstelling: de eerste eeuwen van Holland in Archeologiehuis Zuid-Holland en bewonder de restauratie van de Zwammerdam 2 op de Romeinse Restauratiewerf. Bestel tickets op pzc.nl/archeon is dé dag van het jaar Tickets zijn beperkte tijd verkrijgbaar. Gekochte tickets zijn geldig t/m 31 maart 2020 (m.u.v. 7 en 8 december).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35