Op zoek naar harmonie Ophogen Roggenplaat Oosterschelde is klaar 'Roompot kon niet eerder duidelijkheid geven' Ricootje en Badrtje 2 Het is hollen in de oliebollen 31 DECEMBER SPECIALE DAG Commentaar Hoe vieren we de jaarwisseling? Als het goed gaat, zijn we blij. Dat we gezond zijn. Dat het wel snor zit met onze familie en vrienden. Dat we onszelf ontwikkelen met nieuwe mensen om ons heen, met meer kennis en creativiteit. Of gewoon, we vieren dat alles z'n gangetje gaat. Ook best. Als het minder goed gaat, vragen we ons vertwijfeld af waarom het noodlot mensen treft. Hoe 2019 ook was, altijd wensen we el kaar een goed 2020 toe. Wat moet er gebeuren om eind vol gend jaar tevreden terug te kijken? In 2019 vierden we dat Nederland 75 jaar geleden werd be vrijd. Maar we weten dat driekwart eeuw vrede tussen buurlan den geen garantie is voor vrede tussen individuen. In Zeeland zijn de moord op een bejaarde vrouw in Oostkapelle en de vondst van een onbekende vermoorde vrouw in Westdorpe daar het trieste bewijs van. Dit zijn gelukkig uitzonderingen. Meestal helpen we elkaar met vriendelijkheid, medeleven, prak tische zorg en aanmoediging. Dat zal volgend jaar hopelijk niet anders zijn. Nederland moet in 2020 wel op zoek naar meer harmonie. Met protesten en stakingen zoals in 2019 schieten we weinig op. De regering kan ze voorkomen door een krachtig en breed gedragen beleid te voeren in grote kwesties als het klimaat, de zorg en het onderwijs. En hoe zit het met Zwarte Piet en vuur werk? Die zijn niet meer dan een graadmeter. Als Nederland in 2020 de tijd heeft zich daar opnieuw druk over te maken, dan zal het wel loslopen. We schieten volgend jaar weinig op met nog meer protesten en stakingen Van Outryve zegt dat Roompot alle begrip heeft voor de emoties onder de jaarhuurders, maar dat zij pas konden worden ingelicht nadat de beslissing definitief was genomen. Dat was aldus Van Outryve in de cember, nadat de resultaten van de berekening van de impact op stik stof bekend was. ,,Van zodra die was gekend en we wisten wanneer ALMANAK we de werken zouden kunnen star ten, hebben we de jaarhuurders geïnformeerd", geeft hij aan. Ergernis Dat Roompot niet eerder met infor matie kwam, heeft - naast vooral het verlies van hun staanplaats - grote ergernis veroorzaakt onder de stacaravan- en chaleteigenaren. Een Duits echtpaar kreeg zelfs half november nog te horen dat er geen veranderingen op til waren, waarop ze het huurcontract voor de staanplaats tekenden en daar een nieuw gekocht chalet op lieten zet ten. Staanplaatshouders op Zeebad Breskens kwamen zondag bijeen. Roompot heeft het recht de huur van staanplaatsen op vakantiepar ken na een jaar op te zeggen en vol doet daar in Breskens en Nieuw- vliet-Bad formeel aan. Nieuwe bungalows zijn gepland op de ter reinen. De twee Terneuzense neefjes Timme en Ruben zijn helemaal mesjogge van voetbal, en dan vooral van Ajax. Geef ze een bal en ze zijn zoet. Ziyechje, Pro mesje, Messietje en Ronaldootje spelen. Maar nu is het winter stop. Dus schakelden de jochies over op iets nieuws: Ricootje en Badrtje spelen. Zwaaiend met armen en benen waanden ze zich al snel echte kickboksers. Ze keken er ook nog eens boos bij, het was nét echt. Ook Ru ben ging helemaal op in zijn spel, maar sloeg plots de plank mis: ,,Hier, pak aan! Ik sla je he lemaal dug-out!" Lezing priester in Koptische kerk Treintjes kijken in De Stenge KRABBENDIJKE Brand in schoorsteen Het ophogen van de Roggenplaat in de Oosterschelde is klaar. Het werk is volgens planning verlopen, zegt woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat. ,,De weersomstan digheden waren gunstig, daardoor hebben we geen vertraging opgelo pen." Er is 1,3 miljoen kubieke meter zand gestort. Vergelijkbaar met 16 miljoen kruiwagens. Hoewel de zandsuppletie is afgerond, heeft uit voerder Boskalis nog enkele weken nodig om het materieel af te voeren. Met het ophogen van de Roggen- plaat zijn kustvogels de komende 25 jaar verzekerd van een 'gedekte tafel'. De plaat die vlak voor Burgh-Sluis ligt, zit boordevol schelp- en schaal dieren, wormen en kreeftjes. Er is 16,4 ton kokkels uitgestrooid over de opgehoogde plaat. De kok kels moeten zorgen voor versneld herstel van het bodemleven. Rijks waterstaat en Natuurmonumenten houden in de gaten hoe de natuur herstelt. Niet alleen vogels hebben baat bij de zandsuppletie. Ook de kust van Schouwen-Duiveland wordt extra beschermd tegen golf slag. De Roggenplaat is de grootste en waardevolste zandplaat in de Oosterschelde en is na de voltooiing van de Oosterscheldekering 300 hectare geslonken. hoog, totdat GOES Het zijn gouden tijden voor oliebollenbakkers. Bij cate ringbedrijf annex winkel Chur- ros in Goes bakt, bezorgt en ver koopt een team van 25 mensen al dagen lang oliebollen, appel beignets en Berliner bollen. ,,Het is een gekkenhuis. Ik denk dat we rond de 50.000 oliebollen uitkomen", zegt Gijs Catsman die samen met zijn partner Mien Dekker al twaalf jaar Churros bestiert. ,,De vraag lijkt elk jaar toe te nemen. Het is dit jaar extreem. Vier dagen te rug hebben we via sociale me dia laten weten geen bestellin gen meer aan te nemen. We hebben de webshop stil moeten zetten. Meer kunnen we ge woon niet aan." De bollen van Churros zijn met reden gewild. In de AD- oliebollentest scoorde het be- de krant er vorig jaar mee stopte. Gijs en Mien krijgen ook steevast een gouden bekroning het Nederlands Bakkerijcen trum dat de producten van Churros test. Vorig jaar leidde dat al tot een file in hartje Goes voor de win kel aan de Singelstraat. ,,Er stond een lange rij, wel tot aan Slot Oostende, mede omdat de losse verkoop en het afhalen van de bestellingen allemaal via de winkel liep. Dat willen we dit jaar voorkomen. We zetten een tent neer voor de bestellingen. We hebben trouwens ook een verkoopwagen in Heinkens- zand. Om die te bevoorraden, rijdt er regelmatig een bestelwa gen naar toe. Daarnaast bezor gen we veel oliebollen bij be drijven. Het is dus niet alleen bakken dinsdag 31 december 2019 II Roompot kon eigenaren van chalets en stacaravans in Bres- kens en Nieuwvliet-Bad pas deze maand melden dat ze hun staanplaats eind 2020 verliezen, omdat er niet eerder volledige duidelijkheid was over nieuw- bouwplannen. Dat laat Room pot-woordvoerder Baptiste van Outryve weten in reactie op de grote onrust die is ontstaan onder de staanplaatshouders. Harmen van der Werf Breskens Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Priester Michael Bakker houdt zaterdag 11 januari een lezing in de Kop- tisch-orthodoxe kerk in Kapelle. De lezing in de Heilige Maria en St. Arse- niuskerk vindt plaats tij dens een dienst die om 13.00 uur begint. Bakker geeft in de lezing een ge schiedkundig overzicht van de orthodoxe ge loofstradities. Daarnaast worden de kwart miljoen orthodoxe gelovigen in Nederland belicht en gaat hij in op de ortho doxe geloofspraktijk. Bakker is priester van de Russisch-orthodoxe pa rochie Heilige Nikolaas van Myra in Amsterdam. HEINKENSZAND Treinliefhebbers opgelet. De eerste Zeeuwse trein- modelbeurs van het nieuwe jaar is zaterdag 4 januari. Van 10.00 uur tot 15.30 uur kunnen de lief hebbers van modeltrei nen weer terecht in De Stenge in Heinkenszand. Op de beurs zijn de be langrijkste schaalmodel len aanwezig. Daarnaast zijn er blikken treinen te bewonderen en auto's in diverse schaalgroottes. Op de beurs is een test tafel waar locomotieven en wagons uitgeprobeerd kunnen worden. De en tree is 1,50 euro voor vol wassenen en 0,50 cent voor kinderen. Bij een woning aan de de Oude Rijksweg in Krabbendijke heeft zon dagavond een schoor steenbrand gewoed. Er raakte niemand ge wond. De melding kwam rond 23.20 uur bij de brandweer binnen. Zowel het blusvoertuig van de brandweer Krab- bendijke als de ladder wagen van post Oranje- weg in Goes rukte uit. De brandweer heeft met behulp van de ladderwa gen het rookkanaal van de woning geveegd en zo de brand uitgemaakt. Volgens de politie raakte er niemand ge wond. Vandaag Timo van de Kasteele Burgh-Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34