%0 \0-°* 'Ze stortte in tijdens Springsteen' 'M O 26 MEDIA CULTUUR Cabaretier Martijn Koning (41) verzorgt vanavond de oudejaarsconference voor RTL 4. In zijn laatste 'bucketlistdingetje' op theatergebied neemt hij 2019 door. „Zelf heb ik me dit jaar het meest opgewonden over een parkeerplaats vlak bij mijn huis.'' Top 10 - grootste stijgers ijn moment was twee of drie jaar gele den. Ik draaide in de ochtend Born to Run van Bruce Springsteen. Ik zag in het café een meisje, ik schat begin 20, dat begon te huilen. Ze stond tegen de bar. Ik schrok.Ter- wijl de muziek speelde, liep ik het café in. Zon der microfoon, ik zag dat het niet helemaal goed ging met haar en wilde haar niet overvallen. ,,Waarom huil je, vroeg ik. Ze vertelde dat dit het favoriete nummer van haar vader Johan was en dat hij eerder dat jaar was overleden. Sanne, zo heette ze, was naar het café gekomen in het uur dat dit nummer gedraaid zou worden, bij wijze van eerbetoon aan haar vader. Allerlei mensen in het café die haar niet ken den, begonnen haar te troosten. ,,Een giga-kippenvelmo- ment. Het emotioneerde me, ik probeerde me in haar te verplaatsen. Ik heb haar niet in de uitzending ge haald, wel heb ik op de radio verteld dat iemand op dit nummer had gestemd vanwege haar over leden vader en dat diegene op dat emotionele moment in het café was. ,,Niet zo emotioneel, maar wel bijzonder is voor mij de jaarlijkse opening van de Top 2000 in het café. Ik maak sinds 2015 elk jaar een 'mash-up', een geluidmix van wat er in de Top 2000 staat. Rock, pop, Nederlandstalig, Engelsta lig, rustig, heftig. Dit jaar ben ik er in oktober al mee begonnen. Het is een flinke puzzel, waarbij ik zoek naar fragmenten uit totaal verschillende nummers, die toch bij elkaar passen. ,,Ik heb voor de editie van dit jaar onder meer Suzan Freek aan Green Day gekoppeld en ik laat Michael Jackson rijmen op Chester Ben nington van Linkin Park. Soms moesten we zelfs platenmaatschappijen benaderen om uit een nummer bijvoorbeeld alleen de zang te krijgen. Zo kreeg ik Snow Patrol a capella, dat ging dan weer goed samen met Bob Marley. Het is mijn lijfspreuk: verrassen met muziek die je al jaren kent.'' - Alexander van Eenennaam TELEVISIE Undercover populairst TELEVISIE RTL: veel Williams p een ijskoude sinter klaasavond speelt Martijn Koning in Amstelveen een try- out van zijn oude jaarsconference. Al zou hij het zelf liever een openbare repetitie noemen, want Ko ning is nog hard aan het werk. Er moeten stappen worden gemaakt. Wat je dan niet kunt gebruiken: een vrouw die, schijnbaar beschonken, door je heen brabbelt. Wat je al helemSSl niet kunt gebruiken: iemand van het theater die een halve minuut voor aanvang de coulissen in wandelt om een stoel te pakken. ,,Ik schrok enorm. Ik was me aan het con centreren en ineens zie ik die gast aanko men. Dus ik zeg: wegwezen hier. Dat werd bijna een handgemeen. Ik heb dat echt nog nooit meegemaakt. Tien seconden later be gon de muziek en moest ik op. Vervolgens begon die vrouw lawaai te maken. Ik raakte geïrriteerd en dan sta je al met 1-0 achter." ,,Om tot mezelf te komen. Vroeger was ik in zo'n situatie gaan ratelen. Dan was ik van de zenuwen heel snel gaan spelen. Nu durf ik stiltes te laten vallen. Laat ik het ex pres ongemakkelijk worden. Dat is deels er varing. Ik heb de laatste jaren veel televisie gedaan en dan valt het theater qua span ning wel mee. Maar ik ben ook bewust tra ger gaan spelen. Dat advies kreeg ik lang geleden al van collega Daniël Arends. Dan heb je veel meer kracht en controle. Ik kan een verhaal nu beter vertellen dan vijfjaar terug." ,,Dat komt omdat jij recensent bent. Jij kijkt naar het geheel. Dat moet je niet doen. Ik kijk naar duizend verschillende onderde len. Zo'n avond levert mij tussen de twin tig en dertig nieuwe grappen op, die weer stukjes kunnen worden. Dat is een extreem hoog aantal. Het was een rare avond, maar voor mij wel heel waardevol. Ook omdat er veel stukken waren die ondanks dat stroeve begin goed werkten. En als ze op zó'n avond werken, werken ze altijd." Wat was 2019 voor een jaar? ,,Voor mij een fantastisch jaar. Als we vroe ger op vakantie gingen naar Spanje, luis terde ik in de auto vaak naar de oudejaars conference van Youp uit 1989. Het was een serieuze droom om zelf die conference te doen. Nu is het zover. Op theatergebied was dat wel mijn laatste 'bucketlistdinge tje'. En ik heb me veel verder ontwikkeld. Ik leer steeds beter samenwerken. Daar naast was mijn vader ernstig ziek en hoe wel hij nooit meer de oude zal worden, gaat het wel een stuk beter met hem. Daar ben ik heel blij om." ,,Een boos jaar. Een protestjaar. Veel men sen gingen de straat op. Daardoor was het ook een eenzaam jaar. Iedereen was aan het strijden voor zijn eigen gelijk. Zelf heb ik me het meest opgewonden over een par keerplaats vlak bij mijn huis. Die is niet heel groot en toch zetten sommige mensen hun auto dan precies in het midden neer. Terwijl: als je hem tegen de stoeprand par keert, kan er nog een auto achter. Ik begrijp dat niet. Ik wou dat ik een sleepdienst had, dan zou ik daar elke dag een wagen wegha len." ,,Door uit te proberen en de reactie van het publiek af te wachten. Ik ben in februari begonnen met schrijven. Maar veel van wat er in die eerste maanden gebeurt, onthou den we toch niet. Alleen de grote zaken be klijven. Baudet die aan Rutte vraagt wan neer hij voor het laatst heeft gehuild, dat weten mensen nog. Maar de uil van Mi nerva is alweer weggezakt. Net als het poep-ritsje van Maarten van der Weijden. Dan moet je er te veel bij vertellen om een grap te kunnen maken. Wat wél is blijven hangen: Wesley Sneijder die dronken op een Daihatsu stond te dansen. Dan hoor je direct herkenning in de zaal." dinsdag 31 december 2019 GO 'Het is een boos jaar geweest' Twintig jaar geleden begon NPO Radio 2 met de Top 2000. Het groeide uit tot een instituut met een eigen café. Op deze plek vertelt elke dag een van de dj's over zijn of haar Top 2000- moment. Vandaag Bart Arens (41), toe aan zijn vijfde editie. 2019 2018 1. Let There Be Rock - AC/DC 623 1402 779 2. Alie - Normaal 258 1010 752 3. That's Life - Frank Sinatra 889 1612 723 4. Shallow 45 736 691 - Lady Gaga Bradley Cooper 5. Sammy - Ramses Shaffy 883 1528 645 6. Living In Another World - Talk Talk 1299 1940 641 7. Cose Della Vita 1304 1933 629 - Eros Ramazzotti Tina Turner 8. Wij zullen doorgaan - R. Shaffy 1294 1919 625 9. Iederene hef een reden - Bökkers 680 1303 623 10. Love and hate - Michael Kiwanuka 995 1598 603 Nederlandse Netflix-kijkers streamden het afgelopen jaar het meest de Belgisch-Neder landse serie Undercover. De films 6 Underground en Murder Mystery werden als tweede en derde het vaakst bekeken. John Williams is in januari veel te zien bij RTL. De presentator trapt het jaar af met de nieuwe seizoenen van De slechtste chauffeur van Nederland (vanaf 6 januari, RTL 5) en Help, mijn man is klus ser (vanaf 8 januari, RTL 4). 3 ■o Mike Peek Je bleef wel heel rustig. Je ging aan een tafeltje zitten om in je aantekeningen te kijken. Ik vond het een leuke avond, maar dacht wel: vermoedelijk is Claudia de Breij in dit stadium al wat verder. En in maatschappelijk opzicht? Hoe bepaal je wat de belangrijkste ge beurtenissen van het jaar waren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26