25 JUDONOËL VAN 'T END 29 augustus 2019 zal voor altijd de dag van Noël van 't End (28) zijn. Nooit stond de judoka in de klasse tot 90 kilo op een WK-podium, maar die donderdag behaalde hij de wereldtitel. ,,2019 zal voor mij altijd een heel mooi jaar zijn, maar ook een heel gek jaar. Vanaf eind vorig jaar ging ik van de hel naar de hemel. Na drie jaar ging mijn relatie stuk (met de Franse judoka Clarisse Agbegne- nou, red.). We waren verloofd. De laatste 1,5 jaar woonde ik met haar in Parijs. Maar dat ging kapot en al les werd anders. Op mijn 27ste ging ik terug naar Nederland, naar mijn oude slaapkamer bij mijn ouders. Dat is niet wat j e wilt op die leeftij d. Ik kwam van ver na de Spelen waar ik er binnen een minuut uit lag. Maar ruim een jaar geleden was ik op de weg terug. Ik moest op het WK bij de top-7 eindigen, ik werd 9de. Één winstpartij te kort. Die zelfde dag kwam er een mailtje van NOC*NSF: uw a-status wordt afge nomen. Dan zit je dus zonder sala ris. Toen ik vlak daarna weer ver loor, in eigen land, kwam alles wat er was gebeurd hard binnen. Toen heb ik wel getwijfeld: ga ik door met judo? ,,Ik was zes toen ik begon. Ik zag mijn broer medailles winnen en dacht: dat wil ik ook. Ik bleek heel sterk voor mijn leeftijd. Van wie ik dat heb? Geen idee, mijn vader was een voetballer, mijn moeder handbalde als junior in het Neder lands team. Ik heb een voetballes gehad; dat was niets. Komt door mijn bril, denk ik. Normale ogen zijn rond. Ik heb -5 aan beide ogen en een sterke cilinderafwijking, wat betekent dat je oog vervormd is. Lenzen kan ik niet dragen. Ze gaan snel scheef zitten, zeker bij het sporten. Met bril judoën mag niet, dan kun je iemand verwon den. Tien minuten voor een wed strijd gaat -ie af en wordt de we reld waziger. Dichtbij zie ik goed, maar ik zie slechter wat daarom heen gebeurt. Als ik iets wil lezen of mijn coach wil zien moet ik me concentreren, dan ga ik turen. In het begin was dit wennen voor mijn coach. Mensen denken vaak dat ik boos ben, maar ik probeer alleen maar wat te zien. Ik ben niet anders gewend, heb er geen last van tijdens het judoën. Ik denk dat het zelfs een voordeel kan zijn, misschien gaan andere zintuigen er wel beter door werken. ,,De twijfel over mijn judotoe komst duurde een paar dagen. Er was een hoog aangeschreven toer nooi in Japan, na wat gepraat met mijn coach besloot ik te gaan. Ik werd tweede. Dat gaf positieve energie. Zonder mijn coach Jean- Paul Bell zou ik stoppen. Met JP heb ik een connectie die noodza kelijk is voor goede prestaties. Ik ben een vechter, kan agressief zijn, maar ben ook een gevoelsmens. Hij geeft vertrouwen. Judocoaches kunnen veel schreeuwen, hard zijn. In het verleden werd ik nog weleens een watje genoemd of be lachelijk gemaakt door andere coa ches als ik vertelde dat ik me kut voelde. Dan ging mijn zelfvertrou wen zwaar omlaag. JP is streng op een andere manier. Hij luistert. Van de zeven WK-medailles van de afgelopen twee jaar werden er vijf gewonnen door zijn pupillen. ,,Het klinkt misschien gek, maar voordat ik de mat op moet, vraag ik hulp van boven. Ik ben niet ge lovig, het is een soort ritueel. Vaak denk ik aan mijn oma of aan de overleden moeder van mijn beste vriend. Alle beetjes helpen. Bij het WK vroeg ik hulp van Anton Geesink. Daar in Tokio werd ik op allerlei manieren aan hem herin- nerd: het was in de hal waar hij had gewonnen en zijn foto's hin gen daar. Ik ging die dag van partij naar partij, dacht geen moment over het halen van de finale, ik keek niet verder dan de partij die kwam: hij moet eraf, hoe ga ik winnen? Zo won ik de wereldtitel. Op dat moment gleed er heel veel druk van mijn schouders. Ik heb in vijftien jaar zoveel voor het judo gedaan, zoveel gelaten. Daar in To kio kwam het bewijs. ,,En dan barst het los. Ik wilde het liefst naar mijn vader, die zat Ik heb moeite mijn routine van goed eten, trainen en slapen vast te houden tussen 12.000 man op de tribune. Maar ik moest van pers naar po dium en weer naar de pers. Ik zag hem uiteindelijk snel tussendoor. Toen ik in het hotel kwam ont plofte mijn telefoon. Het aller mooiste was het NOS-pushbe- richt. Voorheen las ik dat soort be richten over Epke Zonderland en Max Verstappen. Ineens ging het over mij? We dronken die avond een biertje in een barretje naast het hotel. Het was rumoerig toen Maarten, de hoofdcoach, werd ge beld. Hij dacht dat het mijn vader was, dus hij riep: 'Hé Peter! We zitten hier hoor.' Toen kreeg Maar ten een boei, want hij hoorde aan de andere kant de premier, die dacht dat hij mij aan de lijn had. Ik kreeg die telefoon in handen ge drukt. 'Het is Mark Rutte.' Die hele zaal in één keer stil. Ik -vijf biertjes op na zo'n lange, zware dag- dacht: oké, Noël, concentreer je. Niks vreemds zeggen. Dat ging goed. Medaille ,,Ik ben die nacht, nadat ik rond drie uur de hotelkamer binnenstrom- pelde, met medaille om gaan sla pen. Dat zat helemaal niet lekker, maar ik dacht: als ik het een keer kan doen, is het nu. Een paar dagen later zijn we met de Nederlandse ploeg naar een karaokehokje ge gaan. Fantastisch, al ben ik er totaal niet goed in. De stemming was goed, we hadden het in jaren niet zo goed gedaan. Samen met de andere drie medaillewinnaars moest ik We are the champions zingen - de beel den daarvan worden nooit gedeeld. ,,Er waren meer leuke dingen. Ik heb een kop koffie gedronken met Mark Rutte in het torentje. Heel gezellig, een heel leuke, sympa thieke kerel. En ik kreeg een uitno- diging voor een uitblinkerslunch met de koning. Dan denk je: wat moet ik aan? Ik heb maar gemaild naar het persoonlijke secretariaat. Casual chique was het antwoord. Het werd een donkere spijker broek en een rood blousje. Tijdens de foto werd ik achter Maxima neergezet, terwijl zij toevallig ook in het rood was. Iedereen vroeg: 'Hé, Noël, samen afgesproken?' Toen ik de foto deelde heb ik er de hashtag couplegoals bijgezet. ,,Er is een groot verschil tussen voor die titel en na. In Japan, hét judoland, word ik vaker herkend. Ik kreeg vroeger soms foto's of be richten via social media, nu is het wel wat meer. Gek genoeg zijn het vaak mannen. Dan sturen ze hart jes. Ik heb weleens de vraag gekre gen of ik onderbroekenmodel wil zijn. Dan is het gelijk: delete, weg. ,,Maar er is ook een keerzijde. Ik heb moeite mijn routine van goed eten, trainen en slapen vast te houden. Er wordt veel gevraagd. Interviews, camera's. Dat begint me op te breken inmiddels. Maar je moet het ijzer smeden als het heet is. Vanaf januari doe ik alleen nog het echt belangrijke. Want in Tokio op de Spelen moet het ko mende zomer gebeuren. De weg naar het WK-goud was zwaar, maar nu vind ik dat juist mooi. Als het te makkelijk gaat, is een over winning minder mooi. dinsdag 31 december 2019 GO 'Ik ben gaan slapen met de gouden medaille om' Lisette van der Geest Houten «■MP»" 'Zonder mijn coach Jean-Paul Bell zou ik stoppen. Met hem heb ik een connectie die nodig is voor topsport', zegt Van 't End. foto pim ras -Noël van 't End

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25