Liverpool-middenvelder en Oranje-international Georginio 20 Georginio Wijnaldum (29) is bij Liverpool, regerend Europees en wereldkampioen, sterkhouder. Bij Oranje was hij aanjager en topscorer tegelijk. En in 2019 liet hij zich ook buiten het veld nadrukkelijk gelden. We zochten hem nog vlak voor de jaarwisseling op. 28ste zege van VDP Janssen wint de landstitel vele anderen blijkbaar verkeerd ge zien. En dat racisme moet stoppen en dat ik dat vind, dat zijn heel veel mensen wel met mij eens.'' Kruisband Dan het sportieve gedeelte in 2019. Want denk de bijdrage van Wij naldum buiten de lijnen weg en er blijft nog genoeg over om de Rot terdammer voor op de schouders te slaan. Terwijl landgenoot Mi chael van Gerwen op de televisie zijn dartpijlen afvuurt, begint de aanvaller in een leeg Anfield Road eerst over vriend en ploeggenoot Memphis Depay en diens kruis bandkwetsuur. Wijnaldum heeft veel contact met de spits van Olympique Lyon, die ondanks alle tegenslag nog vastbesloten is het EK komende zomer gewoon te ha len. ,,Een kruisband helemaal af scheuren is qua blessureleed het ergste dat een voetballer kan over komen'', zegt Wijnaldum. ,,Dit is echt vreselijk voor Memphis. Hij is zo belangrijk voor ons bij Oranje. Hij wil het EK absoluut halen. Ik snap ook wel dat alle landen die meedoen aan het EK nog met te genvallers te maken krijgen in de aanloop naar het toernooi. Maar dit is voor ons volgens mij meer dan een tegenvaller. Veel meer zelfs. Memphis is bij Oranje een heel be langrijke speler.'' Zaakwaarnemer Humphry Nij- man knikt. De man die Wijnal- dum al sinds jaar en dag zakelijk begeleidt, kent de middenvelder niet anders. Altijd oog voor ande ren, nooit zelf ongegeneerd de hoofdrol opeisen. Behalve dan bin nen de lijnen, in 2019 misschien wel meer dan ooit daarvoor. ,,We zijn ook nog wereldkampioen ge worden'', lacht Wijnaldum. ,,Al zat ik, niet topfit, op de reservebank in de finale tegen Flamengo.'' De oud-speler van Feyenoord en PSV was in de succesvolle kwalifi catiereeks van Oranje topscorer met acht doelpunten. Met Liver pool won hij de Champions League en de wereldtitel en onder tussen gaat de ploeg stevig aan de leiding in de Premier League, vol gens velen is de club eindelijk op weg naar de eerste landstitel sinds 1990. ,,Als ik puur naar Oranje kijk, ik heb nooit gespeeld zoals nu. De bondscoach was meteen duidelijk toen hij begon. Dat ik als zijn num mer tien zou spelen.'' Bij Liverpool speelt hij iets an ders op een dynamisch midden veld met drie spelers die eigenlijk alle rollen defensief en aanvallend afwisselend moeten invullen. Maar opeens gaat het over Divock Origi, de Belgische spits van The Reds. Hij praat over de Belgische spits die bij Liverpool zelden of nooit een basisplaats heeft. ,,Ik vond het die avond tegen Barce lona zo mooi voor Divock'', zegt Wijnaldum, die met 2-0 en 3-0 juist zelf het grootste werk ver richtte in de eliminatie van Barce lona. ,,Die jongen zat lang niet eens bij de wedstrijdselectie. Maar hij bleef rustig en keihard werken. Ik vroeg me soms echt af hoe hij dat deed. Ik vind niet spelen zelf een ramp. Maar Origi liet zien hoe je daarmee moet omgaan. Zo spelen tegen een van de beste elftallen Wolverhamp- ton Wande rers is zo juist nipt verslagen op Anfield Road. Na de laatste wedstrijd van 2019 gaat Georginio Wijnaldum eens lekker zitten in de comforta bele executive suite waar hij met ploeggenoot Trent Alexander-Ar nold zijn familie, vrienden en gas ten ontvangt tijdens thuiswed strijden van Liverpool. En die zijn al geruime tijd de moeite waard, want de koploper in de Premier League morst nauwelijks punten. Dat The Wolves daar een beetje recht op hadden, dat de VAR een wel heel grote stempel op de over winning drukte, is even bijzaak. Het kalenderjaar 2019 zit er op en dat mag voor zowel Liverpool als Wijnaldum de boeken in als zeer succesvol. De 29-jarige Rotterdammer grinnikt. Als het aan deze krant ligt, is hij speler van het jaar ge worden. Voor zijn prestaties bin nen de lijnen, maar zeker ook voor zijn overtuigende optredens daar buiten. Maar dat laatste onder schrijft hij zelf helemaal niet. ,,Dan bedoelen jullie dat ik mij heb uit gelaten over de racismekwestie en de zwartepietendiscussie'', zegt hij. ,,Maar ik heb gewoon mijn mening gegeven, dat zouden veel meer mensen moeten doen. En op mij wordt gewoon anders gerea geerd dan op veel andere mensen. Neem de discussie over Zwarte Piet. Ik heb gezegd dat het anders moet. Dat we echt niemand vragen om het feest stop te zetten. Alleen Zwarte Piet moet je veranderen, zei ik. Ik heb ook gezegd dat kleine kinderen een kleurenpiet prachtig zullen vinden. Bekijk de reacties nog eens toen ik dat zei en verge lijk die eens met bijvoorbeeld ie mand als Sylvana Simons. Toch een groot verschil of niet?'' Racisme Als held werd hij betiteld toen hij pal achter Ahmad Mendes Moreira ging staan nadat de spits tijdens FC Den Bosch-Excelsior racistisch was bejegend door een deel van de supporters van de thuisploeg. Wij- naldum stond na zijn rake woor den op alle voorpagina's. En een dag later stond hij weer in de schijnwerpers omdat hij na zijn rake kopbal tegen Estland met ploeggenoot Frenkie de Jong voor de camera's een verbroederingsge- baar maakte met twee in elkaar ge klonken armen. Een donkere en een witte. Maar hem als een held beschouwen voor dergelijke da den, is onzin, zegt hij resoluut. ,,Dat gebaar van Frenkie en mij hebben we met de selectie verzon nen. En ik zei wat ik dacht. Het po dium van een speler van het Ne derlands elftal of Liverpool is nou eenmaal groter dan van veel an dere mensen. Ik ben helemaal geen held, ik heb toen uit gevoel gespro ken. Ik zei trouwens ook nog iets over de jongen die in dat vak in Den Bosch een Hitlergroet leek te brengen. Daar moet ik mijn excu ses voor maken, want achteraf bleek dat niet zo. Dat hadden ik en dinsdag 31 december 2019 VELDRIJDEN Mathieu van der Poel (foto) heeft zijn 28ste overwinning van dit jaar behaald. De 24-jarige Ne derlander deed dat gis teren in het Belgische Bredene bij de Ethias Cross. Dat was een van de vijf cros sen die hij nog nooit won. Bij de vrouwen ging de zege naar Sanne Cant. VOETBAL Vincent Janssen (foto) heeft met Monter rey voor het eerst sinds 2010 de Mexicaanse voetbaltitel veroverd. De club won na strafschop pen van Club América. De pingels waren nodig, omdat beide clubs hun thuisduel met een 2-1 zege hadden afgesloten. 'Ik ben geen held, ik Mikos Gouka Liverpool Georginio Wijnaldum (links) met Frenkie de Jong in Oranje. Het statement tegen racisme ging de hele wereld over. foto bsr O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20