ECONOMIE 17 Energienota gaat omlaag in 2020 WAAR GA JIJ HEEN? Reconstructie fiasco Hudson's Bay AANBIEDINGEN VAN DE WEEK 1^ Op 1 januari 2020 blijven de variabele tarie ven bij Vattenfall, Eneco en Essent gelijk. Mede door een forse verhoging van de heffingskor ting gaat een gemiddeld huishouden er echter komend jaar zo'n 100 euro op vooruit. Volgens Woldring is het voordeel daarvan overigens 'slechts' 66 euro, doordat het kabinet 'onrealis tisch lage verbruiksgemiddelden hanteert'. James Huckstepp, analist bij S&P Global Platts, denkt dat de gasprijzen tot 2021 laag zul len blijven. ,,Deze trend zal zich voortzetten in 2020, nu de VS de export van vloeibaar gas ver der opvoert", zei Huckstepp tegen diverse En gelstalige media. „Ondertussen poogt Rus land, Europa's grootste gasleverancier, zijn marktaandeel te beschermen en weigert het de hoeveelheid gas die het exporteert, te ver minderen. Rusland en Europa hebben onlangs een nieuwe gasdeal gesloten. Die zal naar ver wachting echter niet tot hogere prijzen leiden. Als gevolg van de gasoorlog loont het vol gens Woldring voor consumenten hun ener giecontract voor een jaar vast te zetten. ,,Het voordeel ten opzichte van variabele tarieven is, inclusief welkomstpremies, opgelopen tot 350 euro op jaarbasis", zegt hij. 16-19 JAN 2020 Zwarte lijst korter Krap vier jaar nadat het idee had postgevat dat in Nederland wel degelijk behoefte was aan een luxe warenhuis, vertrekt Hudson's Bay met de staart tussen de benen, wellicht 700 miljoen euro lichter. Hoe kon het zo mislopen? Twaalf dagen. Zo weinig tijd heeft het management van warenhuis Hudson's Bay aan het Amster damse Rokin nodig om te ont dekken dat er iets grondig mis is. Het aantal bezoekers valt na de eerste openingsdagen in septem ber 2017 bar tegen. En wie er komt, koopt nauwelijks. De oorzaak is een cruciale in schattingsfout van Richard Baker, grootaandeelhouder en man ach ter de schermen van het Cana dese warenhuisconcern Hudson's Bay Company (HBC), en zijn rechterhand Gerald 'Jerry' Storch. Begin 2016 rijden Baker en Storch in een geblindeerd busje vier dagen lang langs de ruïnes van V&D. De uitgemergelde win kels zetten hen op het verkeerde been. Een luxe warenhuis, dat is wat Nederland nodig heeft, den ken ze. Baker, die van Hudson's Bay een mondiaal merk wil ma ken, ziet in Nederland een ideale springplank daarvoor. 300 miljoen euro maken Baker en Storch vrij voor de Neder landse plannen. Het concern gaat uit van een jaaromzet van 500 miljoen voor maximaal 25 vesti gingen. Na anderhalf jaar voorbe reiden gaan in september 2017 de eerste twaalf zaken open. De 'unieke formule' blijkt op Ameri kaanse leest geschoeid en op Duitse grondigheid gebouwd. De expertise van de veelal bij de Bij enkorf weggekochte winkelma nagers wordt goeddeels gene geerd. Afprijzingen zijn uit den boze en het assortiment wordt niet soort bij soort gehangen, maar kris-kras door de winkel ver spreid. Dat jaagt klanten verward de zaken uit. Millennials Hudson's Bay richt het vizier op millennials; geen tv-spots of ad vertenties, maar influencers moe ten de boodschap verspreiden. Daardoor wordt het grootste deel van het potentiële publiek ge mist. Ook online slaat Hudson's Bay de plank verschrikkelijk mis. Uit een doelgroepenrapport blijkt dat een op de vijf onder vraagden in het openingsjaar een Hudson's Bay heeft bezocht, slechts 8 procent van hen heeft er ook wat gekocht. Van de bezoe kers is slechts 55 procent van plan terug te komen. HBC trapt op de rem. De laatste twee zaken, Amstelveen en Utrecht, gaan pas in maart en april van dit jaar open. In de win kels zelf voltrekken veranderin- 9 Slechts 8 procent van de bezoekers aan de winkels heeft ook iets gekocht bij Hudson's Bay gen zich in slakkengang. Achteraf blijkt dat over 2017 en 2018 bijna 200 miljoen euro wordt verloren. De gok van Baker om via Ne derland zijn concern tot mon diale hoogte te stuwen, is dan al mislukt. Een jaar na de eerste openingen verkoopt HBC de helft van zijn Europese activiteiten aan de Oostenrijkse warenhuisrivaal Signa. In juni van dit jaar ver koopt HBC zijn resterende Euro pese belang, exclusief Neder land. Daarmee is het pleit be slecht. Pas op 19 september treedt het bedrijf hiermee naar buiten. De 1409 werknemers worden die ochtend naar de - gesloten - win kels gedirigeerd om te horen dat ze hun baan kwijt zijn. Leveran ciers en verhuurders moeten dan nog acht dagen wachten op het slechte nieuws. Het Canadese moederbedrijf van Hudson's Bay heeft onlangs 205 miljoen euro vrijgemaakt voor de ontmanteling van de Ne derlandse tak. Of het daarbij blijft, is onwaarschijnlijk. HBC heeft huurcontracten voor vijf tien en twintig jaar gesloten. Het bedrijf staat daarbij garant voor tien jaar huurverplichtingen a 51,1 miljoen euro per jaar, ongeacht een faillissement van Hudson's Bay in Nederland. Vrijwel alle filialen van de wa renhuisketen zijn inmiddels ge sloten. Twee zaken (Amsterdam Kalverpassage en Breda) moeten op last van de rechter tot 31 au gustus 2021 open blijven. Alleen voor het huurpand in Utrecht zijn de huurcontracten al afge kocht. Dit artikel is tot stand gekomen door gesprekken met direct be trokkenen bij Hudson's Bay, veelal op basis van anonimiteit. TICKETS VAKANTIEBEURS.NL dinsdag 31 december 2019 GO 2020 lijkt wat de energienota betreft, gun stig uit te pakken voor huishoudens. Ze profiteren zowel van een belastingvoor deel als van kelderende gasprijzen als ge volg van een oplopende Russisch-Ameri- kaanse gasoorlog. David Bremmer Rotterdam De prijzen kunnen bovendien nog verder da len, verwacht Ben Woldring van vergelijker Gaslicht.com. JAARBEURSUTRECHT BELASTINGEN Saoedi-Arabië, Koeweit, Qatar en Belize zijn niet langer be lastingparadij zen. Het kabinet heeft ze van de zwarte lijst geschrapt. a> E o GASTBES7EMMING Ku/ Al KhüJmah Inschattingsfout nekte warenhuis vanaf begin Herman Stil Amsterdam P$ PDC-uMn QPtOIS Uitverkoop in de Hudson's Bay in Breda. foto maric media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17