kim ft WM RS NIEUWS 13 vr.Vo OVERLEDEN 2019 Rutger Hauer (75), acteur. 27 juli V 'fak Lotte van der Zee (20), model. 6 maart O Ook dit jaar verloor de wereld weer een aantal beroemdheden. Onder hen grote artiesten, presidenten, acteurs en sporters. Een greep uit de nationale en internationale grootheden die het achterliggende jaar overleden. HOL fimMkWé THIS IS HOLLANC dinsdag 31 december 2019 GO Van Martine Bijl tot Lagerfeld Paulien van Deutekom (37), schaatser. 2 januari Ze was wars van ster allures en stelde vriendschap boven rivaliteit. In 2008 kroop ze uit de schaduw van schaatsvriendin Irene Wüst. Ze werd wereldkampioen allround. Een jaar nadat ze moeder was geworden, kreeg ze de diag nose longkanker. Ze weigerde op te geven, maar verloor deze strijd. Karl Lagerfeld (85), mode-ontwer per. 19 februari De excentrieke Duit ser maakte van zijn modeshows altijd ware filmsets. Hij maakte furore met zijn tijdloze kledingontwerpen, prachtige decors en controversiële uitspraken over onder meer vluch telingen en de Metoo-beweging. Hij was de ontdekker van topmodel Claudia Schiffer, een van zijn mu- zes. Luke Perry (52), acteur. 4 maart Hij begon zijn carrière als tieneridool 'Dylan' in Beverly Hills 90210, de hitserie uit de ja ren 90. De laatste jaren schitterde hij in de serie Riverdale. Beide casts brachten een eerbetoon aan hem. Deze zomer zou hij trouwen. Een zware beroerte werd hem fa taal. Hans Couzy (78), militair bevelheb ber. 10 maart Als Bevelhebber der Landstrijdkrachten leidde hij de grootste reorganisatie van de krijgsmacht: van een dienstplichtig naar be roepsleger. Hij was scherp, invoe lend en hield van rechtvaardigheid. Zodra Rutger Hauer in beeld was, moest je wel naar hem blijven kijken. Hij was volgens regisseur Paul Verhoe ven 'een magneet op het scherm'. Hauer, kind van twee toneel pedagogen, was rauw en ongepolijst. Charis matisch, rebels, kritisch en bovenal nuchter. Met meer dan honderd films en series was hij de succesvolste Ne derlandse acteur in het buitenland. Hauer werd bij een breed publiek bekend toen hij vijftig jaar geleden de hoofd- (t»A. j\ vak rol kreeg in de popu laire serie Floris. Daarna brak hij door met Turks Fruit en ver overde na Soldaat van Oranje ook de rest van wereld. In de herfst van zijn carrière speelde hij vooral schurkenrollen. ,,Ik ben niet bang de duistere kanten in mij zelf te zoeken, in te genstelling tot veel Amerikaanse acteurs'', zei Hauer. Hij werkte samen met sterren als Harrison Ford, George Clooney, Michelle Pfeif fer en Sylvester Stal lone, won een Golden Globe, twee Gouden Kalveren en een Rem brandt Award. Zelf rela tiveerde hij zijn sterren status. ,,Een acteur is een doorgeefluik. Hij vreet dingen op en kakt ze uit.'' Hij leefde terug getrokken in Friesland, maar maakte graag het verschil voor het Rode Kruis, Aidsfonds en Sea Sheperd. 1 v Als zondagskind had Lotte van der Zee aan aandacht geen gebrek. De wereld lachte haar toe en zij lachte de wereld toe. Ze was een vrolijke, spranke lende, stralende en sociale meid. „Altijd lief'', zei haar moe der. Haar modellencarrière be gon eigenlijk als een grap. Zon der enige ervaring deed de net 17-jarige Enschedese mee aan de Miss Beautyverkiezing in Overijssel. Ze werd verkozen tot de mooiste van haar provin cie. In een jaar tijd veroverde ze de wereld, via 'Miss Teen of the Netherlands' tot de titel 'mooiste tiener van de wereld'. Die finale in Guatemala (2017) verliep niet vlekkeloos. Op het moment suprème was ze de tekst van haar speech kwijt. Ze vroeg haar vader op het po dium, en die gaf haar het zetje naar de overwinning. Lotte, die zich ook inzette voor Stichting Haarwerken en ambassadeur werd van het Meldpunt Lover- boyproblematiek, overleed aan een acute hartstilstand. Peer Mascini (78), acteur. 15 mei Hij zei nog zo: 'Géén bommetje!' Velen zul len hem herinneren van de reclameklas- sieker met de koe die in het zwem bad sprong. Dat doet geen recht aan zijn veelzijdigheid als acteur in theaterproducties en films. Won in 1996 een Gouden Kalf voor Blind Date van Theo van Gogh. Niki Lauda (70), autocoureur. 20 mei Dat hij 42 dagen na een horrorcrash (1976) weer in zijn Ferrari-bolide stapte en bijna we reldkampioen werd, tekende zijn moed en passie voor actie. De Oostenrijker verbrandde bij het on geluk bijna levend, zijn gezondheid bleef broos, maar hij werd drie keer wereldkampioen bij de Formule 1. Martine Bijl (71), zangeres/actrice. 30 mei Ze zong, acteerde en won prijzen. De laat ste jaren was ze de warme gastvrouw van Heel Holland bakt. Een hersenbloeding maakte daar abrupt een einde aan. Open hartig schreef ze over het 'vreemde wezentje' dat in haar hoofd was gekropen en er nooit meer uit ging. Barry Hughes (81), voetbaltrainer. 2 juni De Welshman was een van de kleurrijk ste coaches op de Nederlandse voetbalvelden. Hij ontdekte Ruud Gullit en was een clowneske trainer die collega Georg Kessler langs de lijn trei terde met een rolfluitje. Jeffrey Epstein (66), zakenman. 10 augustus De miljardair werd verdacht van seksu eel misbruik van min derjarige meisjes. Invloedrijke vrienden, die erbij betrokken wa ren, hielden hem de hand boven het hoofd. Hij pleegde zelfmoord. Christina der Nederlanden (72), prinses. 16 augustus De jongste zus van prinses Beatrix noemde zichzelf 'een prinses tegen wil en dank, met een grote drang naar vrijheid'. Ze had een enorme passie voor muziek. Robert Mugabe (95), president. 6 september Ooit was hij geliefd als vrijheidsstrijder. Toen hij na een gue rilla tegen de blanke overheersers de leider werd, ontpopte hij zich tot een gevreesde dictator die zijn land naar de afgrond hielp. Jacques Chirac (86), president. 26 september De voormalige Franse president was char mant en opportunis tisch. Zijn veto tegen de invasie in Irak (2003) bracht hem veel aan zien. In zijn tweede termijn viel hij van zijn voetstuk door corruptie, vriendjespolitiek en fraude. Ben Pon (82), za kenman/autocou reur. 30 september Snelle auto's waren zijn grote liefde. Hij was autocoureur voor het merk Porsche en deed mee aan de Olympische Spelen (1972). Na zijn afscheid van het familiebe drijf werd 'Mr. Porsche' wijnprodu cent. Ella Vogelaar (69), politica. 7 oktober Haar korte periode als minister (2007 2008) van Wonen, n Wijken en Integratie ging niet onopgemerkt voorbij. Haar naam bleef verbonden aan de aanpak van probleemwijken. Jules Deelder, voordrachtskunste naar. 19 december Deelder was naast dichter ook schrijver, muzikant en perfor mer. Met name in Rotterdam - waar hij bekend stond als de nachtburgemeester - gold hij als een opvallende verschijning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13