Brandend Australië eist EUWS 11 Nieuwe leaseregeling maakt snelle fiets spotgoedkoop Bij Stella Fietsen, marktleider in e-bikes, is het dezer dagen even geen vakantie. De afgelopen maan den heeft de fabrikant grote hoe veelheden extra componenten in geslagen voor zijn assemblagefa briek in Nunspeet. ,,We houden meteen na 1 januari rekening met een flinke verkoopstijging", vertelt directeur Daan van Renselaar. Zijn bedrijf verkocht vorig jaar 65.000 e-fietsen. „Komend jaar zullen dat er nog veel meer zijn.'' Ook bij Accell Group, de fabri kant achter bekende merken als Sparta en Batavus, is het alle hens aan dek. ,,Wij hebben ruimte ge maakt voor extra productiecapaci teit in onze fabrieken'', zegt woord voerster Debbie de Wagenaar. Aanleiding voor de drukte is de nieuwe leaseregeling voor fietsen die morgen ingaat. Branchevereni gingen Bovag en Rai verwachten dat er in 2020 tot wel 150.000 extra e-bikes over de toonbank gaan. De leaseregeling bepaalt de bijtelling voor leasefietsen op 7 procent. Dat maakt het voor bedrijven zeer aan trekkelijk om personeel een stek- kerfiets ter beschikking te stellen. 7 euro bijtelling Een werknemer die een fiets van 3000 euro leaset, hoeft slechts 210 euro bij zijn belastbaar inkomen op te tellen. Netto kost de leasefiets dan slechts 7 euro per maand. Dat is minder dan een Netflixabonne- ment. De werkgever betaalt de aan schaf van de fiets (of het leasebe drag) uit de reiskostenvergoeding die werknemers ontvangen. Bij Stella hebben zich al duizen den bedrijven gemeld. ,,Het gaat als een tierelier'', zegt directeur Van Renselaar. Zeker voor grote bedrij ven met minstens vijfduizend werknemers is de leaseregeling aantrekkelijk, stelt hij. Om in te spelen op de e-bike-explosie is Stella zijn eigen leasebedrijf gestart, genaamd Bike Project. Andere fa brikanten doen hetzelfde. Zo heeft fabrikant Gazelle Lease a Bike, ter wijl Accell Group opereert onder de naam Accell Zakelijk. Bij Accell Group kwamen de af gelopen maanden tientallen tot soms honderden aanvragen per dag binnen. ,,Met name grote multina tionals en overheden omarmen de leaseregeling'', aldus De Wagenaar. ,,Maar ook thuiszorgorganisaties zijn geïnteresseerd. Niet voor niets introduceerden wij begin decem ber de Batavus-zorgfiets.'' De leaseregeling geeft de snel stijgende populariteit van e-bikes een nieuwe oppepper. Vorig jaar waren onder de in totaal een mil joen verkochte rijwielen al ruim 400.000 e-bikes. Inmiddels rijden er 2,6 miljoen stekkerfietsen in ons land rond. Dat is bijna 10 procent van het totale aantal fietsen. ,,Als de huidige groei zich door zet, zou het zomaar kunnen dat er in 2020 meer stekkerfietsen worden verkocht dan reguliere rijwielen'', zegt Debbie de Wagenaar van Ac- cell Group. Directeur Van Renselaar verwacht dat ook. ,,Op de langere Het kan zomaar dat er in 2020 meer e-bikes worden verkocht dan reguliere fietsen termijn kan het aantal verkochte e-fietsen naar 70, 80 procent.'' Tot 15 kilometer Uit onderzoek in opdracht van de International Bike Group (IBG), moederbedrijf van Fietsenwin- kel.nl, blijkt het potentieel van de zakelijke fiets. Momenteel gaat slechts 4 procent van de werkne mers per e-bike naar het werk, blijkt uit IBG's e-Bike Forenzen- monitor. De stekkerfiets wordt met name voor afstanden tot 15 kilome ter gebruikt. De cijfers bevestigen volgens directeur Davy Louwers dat de e-bike een serieus woon- werktransportmiddel gaat worden. ,,De vraag is alleen wanneer het ge bruik doorbreekt en de e-bike de auto, bus of trein in zijn geheel meerdere dagen gaat vervangen.'' NS en ProRail verwachten in elk geval nog meer drukte in hun al overvolle stationsstallingen. ,,E-bi- kes zullen komend jaar enorm ver kopen, een deel daarvan belandt in onze stallingen'', zegt Wouter van Minderhout, programmamanager fietsen bij ProRail. ,,De vraag is al leen: hoeveel?'' Met de nieuwe leaseregeling hoopt het kabinet duurzaam ver voer een oppepper te geven. De be staande regeling bleek door de complexe regels totaal niet popu lair, waardoor er nu slechts tiendui zend leasefietsen rondrijden. Om het tij te keren, besloot het kabinet de leaseregeling per januari 2020 te versimpelen. Voortaan geldt net als bij auto's een forfaitaire bijtelling. ,,Fietsen is gezond, goed voor het milieu en vermindert files'', stelde ex-staatssecretaris van Financiën Menno Snel destijds. ,,Toch pakken nu nog te veel mensen de auto als ze naar het werk gaan.'' SYDNEY Een Australische vrij willige brandweerman is gisteren om het leven gekomen toen een bluswagen kantelde door extreme wind midden in de bosbranden. Twee andere brandweermannen raakten gewond. De brandweerlieden bestreden een brand ongeveer 70 kilometer ten oosten van Albury in New South Wales, in het zuidoosten van het continent. Behalve in New South Wales kampt Australië met aanhoudende bosbranden in de staat Victoria en op het eiland Tas- manië. Duizenden vakantiegangers zijn van East Gippsland, een po pulaire toeristische plek in Zuid- oost-Australië, geëvacueerd, om dat een hittegolf en sterke winden bosbranden in de regio aanwak keren. Maar met temperaturen tot wel 40 graden en branden die de len van de hoofdweg afsluiten, kunnen veel toeristen en inwo ners in East Gippsland nu niet vertrekken. De noodsituatie is de jongste ontwikkeling in de natuurbrand- crisis die Australië al maanden in haar greep houdt. Inmiddels zijn zeker tien mensen om het leven gekomen en honderden huizen verwoest. Autoriteiten drongen er zondag bij ongeveer 30.000 toeris ten op aan om East Gippsland te verlaten. Het nieuws tijdens de jaarwisseling Het nieuws van oudejaarsavond en 1 januari kunt u natuurlijk op pzc.nl of in de app volgen. Vergeet niet in te loggen via pzc.nl/inloggen of in het menu van de app, zodat u als abonnee onbeperkt toegang heeft tot alle artikelen! Op donderdag 2 januari verschijnt de eerste krant van 2020. We wensen u een fijne jaarwisseling! dinsdag 31 december 2019 PC Stormloop op de e-bike De fietsbranche maakt zich op voor een ware run op e-bikes in 2020. Duizenden bedrijven wil len gebruikmaken van de nieuwe fiscaal vriendelijke leaserege ling voor fietsen die morgen in gaat, en werknemers voorzien van een 'e-bike van de zaak'. David Bremmer Rotterdam -Debbie de Wagenaar, Accell ■De verkoop stijgt dit jaar naar verwachting met 150.000 e-bikes. Een werk nemer die een fiets van 3.000 euro leaset, moet 210 euro bij zijn belastbaar inkomen optellen. Netto kost de fiets dan maar 7 euro per maand. M Voor werkne mers wordt op een e-bike naar het werk gaan een stuk goed koper. FOTO GAZELLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11