Mag Nuis toch naar 2 Meervoudig olympisch kampioene beleeft een rampzalig NK De Jong: 'Vreselijk frustrerend' SCHAATSEN NK AFSTANDEN Dé verliezer van de NK afstanden was Jorien ter Mors. Nooit schaatste ze zich buiten de startbewijzen, nu eindigde de olympisch kampioene twee keer ruim naast het podium en liep ze zelfs tegen een diskwalificatie aan op de 1000 meter. Van der Poel blijft winnen Kobayashi gaat op herhaling Drie titels voor Amy Pieters Kok (19) verbaast zichzelf Een hoog lachje weerklinkt zon dagmiddag in de tunnel onder de ijsvloer van Thialf. Nee, het was niet het weekeinde van Jorien ter Mors, voor die conclusie volstaat een cynisch geluid in plaats van woorden. Haar tas landt met een zachte bonk op de harde grond. Haar schouders gaan kort omhoog, terwijl de 30-jarige drievoudig olympisch kampioene zegt dat dit nu eenmaal hoort bij schaatsen, een diskwalificatie. Vervolgens laat ze de vragen over zich heen komen. Soms reageert ze vinnig. Je denkt toch niet dat ze rekening had ge houden met een plaats buiten de WK-selectie? Nooit deed ze mee aan een NK zonder zich voor een internationaal toernooi te plaatsen. Ze had een doel dit jaar: terugkeren op niveau na een moeizame peri ode rond haar knieoperatie. Één reis in het bijzonder stond voor zichtig omcirkeld. Ze wilde voor het eerst in haar le ven naar Salt Lake City, naar het ijs van de records. Naar de plek die het internationale schaatscircus niet LACH EN TRAAN BIJ JUMBO W Waar Ter Mors aan het begin van het seizoen nog verraste door zich met overmacht in de wereldbeker selectie te rijden, terwijl haar trainingsachter stand groot was, krabbelt ze nu elk seizoen aandoet. Ze had het zich al voorgenomen toen ze vorig sei zoen geblesseerd thuis op de bank zat en haar concurrentie een we reldrecord zag rijden. Dan moet het straks harder, dacht ze destijds. Maar sinds zondagmiddag, nadat de starter op de 1000 meter voor de tweede keer had gefloten ten teken van een valse start, weet ze dat zij daar in Amerika geen tijden zal ver beteren. Positief Eerst was er haar teleurstellende 1500 meter. Tiende werd ze, een olympisch kampioene onwaardig. Vanaf nu wordt het alleen maar makkelijker, dacht ze nog, de af standen worden alleen maar korter. Ja, en ze is liever positief op zo'n moment, bij de pakken neerzitten helpt niks. Daarna kwam de 500 meter, daar was ze goed voor plaats 6. En dat terwijl er jaren waren waarin zij op eenzame hoogte stond. Ze reed zo vaak zo hard terwijl de route naar haar indrukwekkende hoogtepunten op z'n zachtst ge zegd uitdagend was. Blessures, het overlijden van haar vader, een rela- tie die klapte, overtraindheid: het maakte dat ze zich afvroeg hoe het wel niet kon gaan als ze eens een keer écht fit, zonder problemen, aan de start kon staan. Daarom ook die knieoperatie. Ze wilde een pijn vrije toekomst. Vanaf nu kan het al leen maar omhoog, dacht ze eerder dit jaar nog. Maar waar ze aan het begin van het schaatsseizoen nog verraste door zich met overmacht De grote vraag die over het afgelo pen schaatsweekeinde hing, heeft een hoofdrolspeler die niet schaat send in actie kwam. Wordt Kjeld Nuis aangewezen voor de belang- rijkste internationale wedstrijden dit seizoen, of blijft de wereldre cordhouder en olympisch kampi oen op de 1000 en 1500 meter over twee weken tijdens de EK afstan den en in februari tijdens de WK afstanden thuis? Als het aan Koen Verweij ligt, ge beurt het laatste. Verweij maakte dit seizoen zijn rentree na een jaar afwezigheid en presteerde zaterdag beter dan hij zelf had verwacht met een derde plaats op de schaatsmijl. Normaal gesproken is het simpel: de eerste drie gaan naar de WK. Maar met het afmelden vorige week van Nuis wegens ziekte is de deel name van Verweij onzeker. maandag 30 december 2019 GO VELDRIJDEN Mathieu van der Poel heeft voor de zesde keer op rij de veldrit in Diegem gewonnen. De regerend wereldkampioen veldrijden was ook in zijn zestiende cross van dit seizoen de beste. Eén keer van die zestien wedstrijden, in Ronse, won hij niet. De Belg Eli Iserbyt eindigde op 9 tellen als tweede, voor Michael Vanthourenhout. Op het snelle parcours in het donker in Diegem zette Van der Poel halverwege de cross zijn versnelling in en sloeg direct een gaatje met de Belgen. SKISPRINGEN De Japan ner Ryoyu Kobayashi (23, foto) heeft de eerste wed strijd van de Vierschansen- tournee gewonnen. Kobay- ashi, vorig jaar eindwinnaar van het toernooi, versloeg in het Duitse Oberstdorf na twee sprongen de Duitser Karl Geiger en de Pool Dawid Kubacki. Kobayashi, vorig seizoen de beste in alle vier de wedstrijden van de Vierschansentournee, noteerde sprongen van 138 en 134 meter. De tweede wedstrijd vindt traditioneel 1 januari plaats in Garmisch-Partenkirchen. BAANWIELRENNEN Amy Pieters en Kirsten Wild, wereldkampioenen koppel- koers, zijn op de slotdag van de NK baan in Alkmaar nationaal kampioen gewor den. Voor Wild was het haar enige NK-optreden, Pieters won ook de pun- tenkoers en individuele achtervolging. Shanne Braspennincx wist goud te winnen op de 500 meter, Theo Bos werd kampioen op de kilometer. De koppel- koers werd voor de derde keer op rij gewonnen door Wim Stroetinga en Yoeri Havik. Roy Eefting was de sterkste in de puntenkoers, Harrie Levreysen won de keirinfinale. Het sprintgoud bij de vrouwen was voor Laurine van Riessen. Sven Kramer heeft nog altijd de meeste NK-titels ooit veroverd bij de man nen: 20. Gerard van Velde volgt op ruime afstand met 12 gouden plakken. De pas 19-jarige Femke Kok werd ook tot haar eigen verrassing derde op de 500 meter bij de NK en mag dus naar de WK afstanden. ,,Maar ik moet wel even kijken of ik kan, want ik weet niet of ik dan een juniorenwedstrijd heb'', was haar eerste reactie. Drie keer niks voor Ter Mors Lisette van der Geest Heerenveen 1500 METER TIENDE PLAATS HEERENVEEN Natuurlijk werd er gewonnen bij Jumbo-Visma. Twee titels voor Thomas Krol, een titel voor Patrick Roest en de tweede plaats van Sven Kra mer voelde door zijn sterke 5000 meter eigenlijk ook als een overwinning. Maar het verdriet van Antoinette de Jong (24) be klijfde het meest. Het lukte haar niet om zich te plaatsen voor de wedstrijd van het jaar: de WK af standen in Salt Lake City. Op vrijdag greep ze al naast een 1500 meter-ticket en op zater dag was het verschil op de 3000 meter met de nummer 3 tot overmaat van ramp slechts driehonderdste. Ontroostbaar was De Jong daarna. Het start bewijs voor de WK allround was slechts een doekje voor het bloeden. ,,Ik wilde op de WK af standen voor de titel en een we reldrecord gaan op de 3000 meter. En nu mag ik niet eens rij den.'' En dat terwijl ze zich hartstikke goed voelde. ,,Ik ben heel goed in vorm, alleen schaats ik veel te gehaast. Het is vreselijk frustre rend.'' Een deel van de strijd rond de NK afstanden wordt na afloop binnenskamers uitgevochten. Wie krijgen bij de mannen de tickets voor de EK en WK af standen op de 1000 en 1500 meter, oftewel: wordt de zieke wereldrecordhouder Kjeld Nuis aangewezen? Lisette van der Geest Heerenveen VF.LT1NS ■--

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30