S? Agressie hoort er niet bij Zeeuwen slikken vaker medicijnen voor ADHD Aardrotatie Sloophamer gezet in Hotel Marie in Philippine 16 ZEELAND 2019 zit er bijna op: het jaar van Ajax, hitterecords en Danny Vera. Welke PZC-artikelen werden het meest gelezen? Naar welke films gingen Zeeuwen het vaakst? Het jaar samengevat in 7 lijstjes. VAN HITTERECORD TOT DANNY VERAA Commentaar De agressie in de Zeeuwse ziekenhuizen neemt toe. Dat is een kwalijke zaak. Van een grote mond staan mede werkers al lang niet meer te kijken. Op de spoedeisende hulp in Terneuzen en Goes zeggen medewerkers dat ze 'het dagelijks gewend zijn' en dat het 'erbij hoort'. Triest. Dat mensen in nood onzeker, verdrietig, misschien zelfs wanhopig zijn, is begrijpelijk. Menselijk zelfs. Maar dat is nooit een excuus om anderen die je op een kwetsbaar moment wil len helpen uit te schelden, te bedreigen of zelfs aan te vallen. De cijfers zijn niet eenduidig. De ziekenhuizen roepen mede werkers intern al jaren op om incidenten te melden. Dat is goed, maar kan de toename van het aantal incidenten verkla ren. Anderzijds, als er een periode minder aandacht voor is, kan dat leiden tot een afname van meldingen. Een grondige analyse van de cijfers is nodig om te achterhalen wat er exact aan de hand is. De ziekenhuizen zeggen dat te gaan doen. Maar het zou niet goed zijn als het daarbij blijft. De tijd van 'alles moet maar kunnen' en 'ik eerst' is voorbij. Niet voor niets ligt er een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer om geweld tegen politieagenten en hulpverleners zwaarder te straffen. Het wordt hoog tijd dat ook de Zeeuwse ziekenhuizen agressie niet meer accepteren. Zelfs geen grote mond. Met mondigheid en assertiviteit is niets mis. Maar als dat ontaardt in agressie wordt een grens overschreden. Tegen respectloos gedrag moeten ziekenhuizen optreden. Het wordt hoog tijd dat ook de Zeeuwse ziekenhuizen agressie niet meer accepteren In Zeeland slikken 11 op de 1000 in woners ADHD-medicijnen. Dat is in vergelijking met andere regio's niet extreem hoog. De regio Zwolle spant de kroon. Daar slikken 15 mensen per duizend inwoners me dicatie voor ADHD. In Noord- en Midden-Limburg is dat aantal het laagst: 8. Al vijftien jaar lang stijgt het aan tal mensen dat medicijnen gebruikt tegen ADHD, blijkt uit cijfers van Zorginstituut Nederland. Ruim 220 duizend mensen slikten in 2018 ALMANAK De laagstaande zon scheen fel door de grote ramen van die Middelburgse woonkamer. De forse raamkozijnen wierpen brede schaduwen op de salonta fel. Die Middelburgse vader ging een lichtje op en hij dacht: 'eens kijken of ik mijn kinderen wat ADHD-medicatie, tegen 58 dui zend in 2003. Sinds het begin van de eeuw is het aantal zelfs verviervoudigd, ter- Er zijn geen aanwijzingen dat ADHD vaker voorkomt wijl er volgens onderzoekers geen aanwijzingen zijn dat ADHD vaker voorkomt. Waarom de verschillen tussen regio's groot zijn, is niet be kend. Kinderen krijgen minder vaak medicijnen voor ADHD; vol gens een woordvoerder van het Ne derlandse Huisartsen Genootschap heeft dat mogelijk te maken met te rughoudender medicijnenbeleid. bij kan brengen over de aardro tatie'. Hij zette een bordje met koekjes precies in de schaduw van het kozijn en vroeg: ,,Zou- den die koekjes over een kwar tier nog steeds in de schaduw staan. ,,Nee hoor'', sprak zijn dochter van 8 gedecideerd, ,,want die gaan we nu opeten!'' Duikers in de problemen door sterke stroming Oosterschelde Man opgepakt voor steekincident in Arnemuiden Middelburg Inbrekers nemen geld mee uit woning aan Rusthofstraat BESTVERKOCHT MEEST GELEZEN Tot op zekere hoogte is eigenaar Joris Jansen opgelucht dat het ein delijk zo ver is. De brand vond al weer bijna vijf maanden geleden plaats, op dinsdag 6 augustus. De schade moest eerst worden bepaald en wat het verstandigste is: sloop en herbouwen of aan de slag gaan in het oude pand. In overleg met de verzekeraar is voor sloop gekozen, omdat het ho tel te zwaar beschadigd was. Jansen heeft de intentie het hotel te herbouwen, maar, stelt hij, dat is nog niet honderd procent zeker. Be gin volgende maand moet daar meer duidelijkheid over zijn. Het voordeel van sloop is in elk geval, geeft Jansen aan, dat 'we onze han den helemaal vrij hebben'. De politie sloot half september het onderzoek naar de oorzaak van de brand. Die was niet te achterha len. Hotel Marie, gevestigd in voor malig mosselrestaurant annex hotel Au Port, zou eind augustus openen, nadat er ruim twee jaar aan was ge werkt. maandag 30 december 2019 Het aantal Zeeuwen dat medicij nen slikt voor ADHD is licht ge stegen. In 2018 gebruikten 4212 inwoners medicijnen zoals Rita lin, Concerta en Amfexa. Het jaar ervoor waren dat er 4200. Jeffrey Kutterink Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl SCHERPENISSE Twee duikers zijn gister middag in de problemen geraakt in de Ooster schelde bij Scherpe- nisse. Het duo werd verrast door de sterke stroming in de zeearm. Verschil lende hulpdiensten gin gen meteen op zoek naar de twee duikers. Ze konden uiteindelijk op eigen kracht de kant be reiken. De twee onder watersporters zijn daarna nog onderzocht in de ambulance. ARNEMUIDEN Een 19-jarige man uit Goes zit als verdachte vast voor nader onder zoek in verband met het steekincident in Arnemui- den van afgelopen vrij dag. De man meldde zich zelf bij de politie. Bij het steekincident in een woning in Tuindorp raakte een persoon ge wond. Ambulancemede werkers hebben de ge wonde man behandeld, waarna hij naar een zie kenhuis is gebracht. Over de aard of ernst van de verwondingen is niets be kendgemaakt. Ook een vrouw die bij het incident betrokken zou zijn, heeft zich bij de politie gemeld, maar zij zit niet vast. Onbekenden hebben vrijdagavond ingebro ken bij een woning aan de Rusthofstraat in Mid delburg. De indringers namen geld weg uit de woning. De hoogte van het geldbedrag is onbe kend. Volgens de politie heeft de inbraak tussen 21.00 en 22.00 uur plaatsge vonden. De politie heeft een buurtonderzoek gehou den, maar daarbij zijn nog geen verdere aan wijzingen gevonden. Rolf Bosboom Best verkochte boeken De hype rond de boekenserie De Zeven Zussen van Lucinda Riley houdt maar aan. Vooral het eerste deel is een ongekende bestseller, ook in de Zeeuwse boekhandels. Bij De Koperen Tuin in Goes was het dit jaar het best verkochte boek. Bij De Drvkkery in Middelburg staat het op de tweede plaats. Daar voert Grand Hotel Europa van Ilja Leonard Pfeijffer de lijst aan. Lucinda Riley. foto ASTRID WALLER Zeeuwse boeken zijn ook in trek. Dat geldt vooral voor Zwarte schuur en Slag om de Schelde. Bij De Koperen Tuin staat Zeeuws geluk van Carolijn Visser nog altijd hoog genoteerd. 1. Lucinda Riley: De zeven zussen (deel 1) 2. Ilja Leonard Pfeijffer: Grand Hotel Europa 3. Oek de Jong: Zwarte schuur 4. Bart Van Loo: De Bourgondiërs 5. Tobias van Gent Hans Sakkers: Slag om de Schelde Meest gelezen artikelen op PZC.nl Tientallen autofanaten hielden in no vember op de Oesterdam een indruk wekkende herdenking van Jonno Voor- meulen. De pas 19-jarige Tholenaar kwam om het leven bij een ongeval op de A17 bij Roosendaal. Het eerbetoon was een Afscheid van de ver ongelukte Jonno Voor- meulen. foto johan van der initiatief van Car Tuning Zeeland, waar van Jonno lid was geweest. Het artikel waarin de herdenking werd aangekon digd, werd dit jaar het meest gelezen op heijden de website van de PZC. De top-5: 1. Jonno (19) uit Tholen verongelukt in zijn geliefde auto Rory; vrien den eren hem met een stoet (11 november) 2. Leerling (17) gestraft door Calvijn College na inschakelen YouTube show: 'Ik wilde gewoon mijn punt maken' (5 september) 3. Man (21) uit Goes overleden bij bedrijfsongeluk, bedolven onder lading eigen vrachtwagen (14 oktober) 4. Geintje van Danny Vera loopt uit de hand; Koningsbrug stroomt vol met 2000 toeschouwers (11 juni) 5. IJsschotsen in de Oosterschelde (2 maart) Het bij één van de grootste branden dit jaar in Zeeland gro tendeels verwoeste Hotel Marie in Philippine is bijna niet meer. De sloophamer is erin gezet. Harmen van der Werf Philippine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16