Wij luiden het jaar uit in joggingbroek Word een praatjesmaker Kind in huis Waar vieren we het? Waar slapen de kinderen? Wie haalt de oliebollen? Daar staan we straks weer, met een glas in de hand op een van de vele nieuwjaarsborrels. Beetje kletsen met chefs, collega's of (vage) bekenden. Maar waarover? En hoe kap je het netjes af als je het niet meer trekt? Iris Posthouwer (46), coauteur van Smalltalk survival, weet raad. DO'S Smalltalk is absoluut nuttig, het is sociale smeerolie' 8 NYNKEDEJONG Nynke heeft de allerlaatste horde genomen in de richting van volledige volwassenheid. k ben dol op ouder worden. Ik kan het ieder een aanraden. Soms kan ik terugverlangen naar alle vrije tijd die ik had toen ik twintig was, en hoe ik alleen mezelf in leven hoefde te houden. Maar ik verlang niet terug naar hoe ik in die jaren klaagde over mijn lijf dat er nooit uitzag zoals ik hoopte, hoe ik reikhalzend uitkeek naar de toekomst en wie ik dan zou worden, wat ik dan zou doen. De wereld lag aan mijn voeten, maar ik lag op de bank Chokotoff te eten en Grey's Anatomy te kijken, en piekerde of ik ooit een normale, leuke relatie zou krijgen. Nu ben ik 34 en is het leven saaier en voorspel baarder dan toen. Ik drink amper, ga veel vroe ger naar bed. Ik geef mijn geld uit aan nieuwe dakbedekking. Heel bohemien is het niet geworden, in Zwolle met een man en twee kinderen. Maar ik weet inmiddels ook veel beter Q1 wat ik wel en niet wil. Ik doe geen dingen waarin ik geen zin heb. En ik ben zo oké met mijn lichaam dat ik dit najaar op tele visie mijn 80 kilo in een schaatspak wurmde en me hartstikke goed voelde. En nu heb ook de laatste horde geno men tot Volledige Volwassenheid: we blijven dit jaar met oud en nieuw lekker thuis. En er komen ook geen vrienden langs. Gewoon, wij vieren. De kinderen boven in bed en Tom en ik beneden. Uitge breid eten, kletsen en kijken naar de oude jaarsconference van Claudia de Breij. Want hoe leuk oud en nieuw ook kan zijn, het is altijd een gedoe. Waar vieren we het? Met wie? Wie regelt de accommodatie? En wie het eten? Waar slapen de kinderen? Hebben we genoeg logeerbedden? Wie haalt de oliebollen? En dat na de kerstdagen. Die zijn hier logistiek zo complex dat als Chris Rea ons had moeten rijden, hij de auto gewoon in de garage had laten staan. De afgelopen jaren probeerde ik oud en nieuw zo relaxed mogelijk te houden, maar vierden we het altijd met heel veel vrienden en heel veel kinderen, en hoe relaxed je allemaal ook bent: het blijft een gedoe. Dit jaar dus niet. Dit jaar hoeven we niks. We luiden het jaar uit in jog gingbroek. We slaan het meest verplichte feest van het jaar gewoon over. Op mijn twintigste had ik niet kunnen denken dat ik hier zó gelukkig van zou worden. Een drankje halen, zeggen dat je een bekende ziet of naar de wc vluchten zijn prima manieren om een gesprek af te ronden Iris Posthouwer: ,,Ik heb met alle drie weinig moeite, zolang je gaat doen wat je hebt aangekondigd. Het wc-excuus vind ik wel heel cliché. Er zijn zo veel leukere en minder krampachtige manieren om een gesprek te beëindigen. Zeg gewoon ontspannen: 'Hé, ik ga weer even verder'. Een vraag maakt het nog gelijk waardiger: 'Zullen we weer verder gaan?' Je kunt er ook bij zeggen: 'Jij hebt natuurlijk ook nog andere mensen te spreken', dan voelt de ander zich helemaal belangrijk. Vind je het lastig om zoiets te zeg gen, dan kun je ook voorstellen om samen een rondje te lopen. Dan kom je nieuwe gespreksonderwerpen en andere mensen tegen.'' Je kunt het beste vroeg aankomen als je smalltalk lastig vindt laat mogelijk binnen te komen op een feestje of borrel. Dan staan mensen al in groepjes met elkaar te praten. Als je vroeg komt, kun je zelf bepalen met wie je praat. Je kunt bovendien nieuwkomers voorstellen aan mensen met wie je al een praatje hebt gemaakt. Wat een goede binnenkomer is? Een compliment is de koningin van de smalltalk. Zeg bijvoorbeeld: 'Wat geweldig dat je zo je best hebt gedaan' tegen iemand die zich heeft uitgedost. En stel een vervolgvraag, zoals: 'Draag je altijd zulke wilde kleuren?' Niet iedereen weet hoe-ie een compliment moet incasseren en zo voorkom je dat er een ongemak kelijk gevoel blijft hangen.'' Wie goed wil zijn in smalltalk, kan het beste thuis zijn onderwerpen alvast voorbereiden achterzak hebben werkt fantastisch. Daarmee bedoel ik niet dat je vragen moet uitschrijven, maar dat je al iets in gedachten hebt om over te begin nen als het gesprek niet loopt. Weet je wie er op een feestje of borrel komen, dan kun je uitzoeken wat die mensen doen of, als je ze eerder hebt gesproken, waar dat over ging. Dan krijg je leukere gesprekken. Als je weet dat er iemand komt die erg ziek is of net een dierbare heeft verloren, kun je thuis alvast naden ken over een openingsvraag. Dat kan simpel zijn: 'Mag ik vragen naar je ziekte of wil je het liever luchtig houden?' Als je je huiswerk doet, communiceer je relaxter.'' m Ook als je agenda ramvol zit, is het zinvol om tijd te maken voor smalltalk Nynke de Jong (34) heeft een dochter van 3 en een zoon van 1 jaar. Met Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst maakt ze de opvoedpodcast Ik Ken Iemand Die. ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 GO Smalltalk op borrel of feestje is een kunst op zich KIM VAN DER MEULEN ,,Het is een beginnersfout om zo Smalltalk survival, Iris Posthouwer en Liz Luyben, €15, is verschenen bij uitgeverij Ambo| Anthos. ,,Een paar onderwerpen in je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 88